Zdražování hypoték pokračuje. Průměrné sazby v červnu stouply na 2,13 %
Česko se v posledních měsících přiblížilo k desítce zemí v EU s nejvyššími úrokovými sazbami u hypotečních úvěrů. Od letošního března průměrné úrokové sazby vzrostly na červnových 2,13 %. Finanční analytici očekávají růst sazeb i v dalších měsících.
Z nedávné analýzy poradenské firmy Moore Czech Republic rovněž vyplývá, že mezi země s nejdražšími úvěry na bydlení patří Maďarsko, Rumunsko a Lotyšsko s průměrnou sazbou běžně přesahující 4 %.
Naopak nejlevněji lze nemovitost pořídit ve Finsku, kde se úrok pohybuje dokonce pod 1 %, a v sousedním Slovensku se stávajícím úrokem 1 %. Česká republika se mezi 27 státy EU aktuálně nachází na 11. místě za desátým Nizozemím.
Dostupnost nového bydlení v Česku je nejhorší za posledních deset let
Levné hypotéky jsou minulostí, sazby nadále porostou. Zatímco v loňském roce průměrné sazby u hypoték klesaly pod 2 %, letos, letos sazby doslova letí vzhůru. Růst budou také v následujících měsících, tvrdí odborníci.
„S ohledem na další zvyšování repo sazby ze strany ČNB se dá očekávat, že bude růst pokračovat i nadále. Ceny hypoték u nizozemských bank v posledních měsících klesají, a tak se Česko s velkou pravděpodobností zařadí mezi deset zemí s nejvyšší sazbou,“ uvedla Marcela Hrdá z Moore Czech Republic.
Tempo zdražování je dokonce nejvyšší v celé EU. Dle odborníků spočívá hlavní problém v příliš vysoké poptávce, kterou nedokáže současná malá nabídka dostatečně uspokojit.
Růstu sazeb v ČR v období od listopadu 2020 do června 2021:
Zdroj: Hypoindex.czHypoindex.cz
Vyšší sazby zájemce o bydlení zatím neodradily
Koupi vlastního bydlení nenahrává vedle růstu sazeb ani rapidní zvyšování cen stavebních materiálů, prací i již stojících realit. Zájem o investice do nemovitostí však neklesá a zájem o hypotéky je naopak stále vysoký. Kupující se zřejmě obávají dalšího avizovaného vzrůstu sazeb. Pokles cen totiž není v nejbližší době předpokládán.
Za celé první pololetí české banky uzavřely více než 72 tisíc hypoték za 224 miliard korun, což je téměř stejně jako za celý rok v letech 2016 a 2017. Jenom v červnu sjednaly 14 092 hypoték za 44,5 miliard korun. Nejlepšího výsledku dosáhly v březnu a to s počtem 14 401 smluv. K pokoření ročního rekordu zbývá bankám uzavřít hypoteční smlouvy zhruba za 30 miliard korun.
"Stále tedy trvá, že jsou lhůty pro vyřízení v bankách nestandardně dlouhé, a že si klienti na vyřízení prostě musí déle počkat. Na začátku července přísun žádostí lehce ochabl, je však otázkou, do jaké míry je to vinou dovolených a do jaké skutečnou mírou poptávky. To se teprve ukáže," uvedl Milan Voldřich, ředitel hypotečních úvěrů v Raiffeisenbank.
Roste zájem o levnější bydlení mimo město
V porovnání s jinými národy Češi preferují vlastní nemovitost před dlouhodobým bydlením v pronájmu. „V České republice bydlí ve vlastním domě nebo bytu 80 % obyvatel, zbylých 20 % si bydlení pronajímá. V takové Francii je to zhruba 65 %,“ uvedl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.
Domácnosti s nižšími příjmy, kterým klesly šance na vlastní bydlení, hledají jiné způsoby, jak bydlet ve svém. Někteří se pouští do rekonstrukcí nebo přestaveb nebytových prostor, jiné opouští větší města a odchází bydlet na venkov, kde jsou nemovitosti stále výrazně levnější. Je však více než pravděpodobné, že si hypotéku bude moci dovolit stále méně lidí, kteří pak budou odkázání na pronájem.