Zástavní hodnota nemovitosti: Kolik stojí odhad?

Zástavní hodnota nemovitosti: Kolik stojí odhad?

3. 10. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Průměrně úrokové sazby hypoték neustále klesají. Česká národní banka se navíc v souvislosti s novým typem koronaviru rozhodla rozvolnit některá opatření, která mnohým žadatelům o hypotéku znesnadnila, či úplně zhatila plány na získání vysněného bydlení. Pokud vy sami hypotéku zvažujete, pak byste měli vědět, že jedním z pojmů, se kterým se budete během procesu vyřizování a schvalování hypotečního úvěru setkávat, je i zástavní hodnota a s ní související odhad ceny nemovitosti. K čemu je dobrý, jak ho získáte a kolik vás to bude stát? Čtěte dál a dozvíte se to!

Zástava nemovitosti a hypotéka

Hypotéka je většinou spojena s vyššími objemy finančních prostředků. A ty řada z nás jednoduše nemá našetřené. V takovém případě se dostává ke slovu právě zástava nemovitosti, která dává bance jistotu, že vypůjčené prostředky dostane zpět i v případě, kdy žadatel pozbyde schopnost hypotéku splácet.

Žadatel naopak získá šanci získat vysněné bydlení i bez toho, aby na něj měl našetřenou celou potřebnou částku. Zástava nemovitosti tedy funguje jako jakási pojistka. Pokud klient své závazky dlouhodobě nesplácí, může poskytovatel hypotéky v krajním případě přistoupit k prodeji zastavené nemovitosti. Částku získanou z prodeje nemovitosti pak využije ke splacení dlužné částky.

  • Mohlo by vás zajímat: Zástavní právo banky je vždy zapsáno na katastru nemovitostí. Je ale dobré vědět, že zástava neomezuje vlastnická práva majitele nemovitosti. Jakmile je hypotéka splacena, majiteli nemovitosti je vystaveno potvrzení o zániku zástavního práva a příslušný katastrální úřad provede jeho výmaz.

Zástavní hodnota nemovitosti aneb co je to?

Abychom se mohli do procesu schvalování a vyřizování hypoték ponořit hlouběji, je potřeba pochopit, v čem vlastně zástavní hodnota nemovitosti spočívá a kdo ji stanovuje. Ve své podstatě jde o hodnotu nemovitosti určenou k zástavě, kterou stanovuje interní nebo externí odhadce banky. Z té pak poskytovatel hypotéky vychází.

Je ale dobré vědět, že zástavní hodnota pro poskytovatele hypotečního úvěru se nemusí vždy rovnat tržní ceně nemovitosti, odhadce se snaží zpravidla určit cenu obvyklou v čase a místě. Poskytovatel pak podle interních směrnic a kritérií risk-managementu poměřuje zástavní hodnotu k hodnotě částky požadované pro hypotéční financování nemovitosti.

  • Měli byste vědět: Během procesu vyřizování hypotéky se setkáte se zkratkou LTV (Loan to value), čili poměrem mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti.

Jakou nemovitost můžete zastavit?

Abyste si mohli nechat vypracovat odhad ceny nemovitosti, je dobré vědět, kterou nemovitost vlastně můžete k zástavě použít. U většiny hypoték je zástavním právem zatížena přímo kupovaná nemovitost. Nejčastěji se jedná o byt, dům či stavební pozemek. Za hypotéku se lze bance zaručit i chatou či chalupou.

Podmínkou ale je, aby taková nemovitost měla evidenční nebo popisné číslo a byla celoročně obyvatelná. Zástavou ale může být také jiná, než kupovaná nemovitost, kterou vlastní žadatel o hypotéku nebo třetí osoba (např. nemovitost ve vlastnictví rodičů, příbuzných či známých). V takovém případě je ale pochopitelně nutná dohoda mezi žadatelem o hypotéku a majitelem nemovitosti.

Kolik stojí odhad nemovitosti a za jak dlouho ho získáte?

Odhad ceny nemovitosti stojí v závislosti na typu nemovitosti a metodě posouzení od 0 do cca 6 000 korun. Standardně oceňování provádí bankou licencovaný znalec na základě cenového hodnocení na místě. Pokud nechcete využít jeho služeb, můžete se obrátit na licencovaného hypotečního makléře, který odhad provede na základě výpisu z katastru nemovitostí, fotografií interiéru a exteriéru, a výměru podlahové plochy. Tomuto odhadu se říká expresní a mezi jeho výhody patří zejména cena a rychlost. Nevýhodou je potom skutečnost, že zástavní hodnota nemovitosti může být stanovena níž, než žadatel o hypotéku očekával.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
    15. května 2024|Jana Březinová
    Úrokové sazby hypoték 2024

    Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.