Zálohy na energie: Jak si nastavit jejich měsíční výši?
Vyúčtování za energie bývá spojeno s překvapením – ať už pozitivním ve formě velkého přeplatku, nebo negativním, když přijde nedoplatek. Jen málokdy se podaří odhadnout zálohy tak, aby odpovídaly skutečné spotřebě energie. Jak si správně nastavit zálohy na energie?
Zálohy na elektřinu nebo plyn hradíte jako průběžnou platbu za předpokládanou spotřebu elektřiny nebo plynu – nejčastěji měsíčně, případně při malé spotřebě čtvrtletně. V ročním vyúčtování porovná dodavatel vaše předplacené zálohy se skutečnou spotřebou, a tím vám vznikne přeplatek nebo nedoplatek.
Neplaťte na zálohách na energie ani málo, ani moc
Zálohy na energie by měly co nejvíce odpovídat vaší předpokládané spotřebě. Riziko vzniká především v případě, že je máte nastaveny příliš nízko. To je spojeno s velkým nedoplatkem při konečném zúčtování a nejednu domácnost to může dostat do finančních potíží – na nedoplatek v řádu tisíců korun zkrátka v rozpočtu nejsou peníze.
V tom případě však před problémem nezavírejte oči a okamžitě kontaktujte svého dodavatele. Pokud nemáte na nedoplatek energií, většinou vám poskytovatel vyjde vstříc a vytvoří vám splátkový kalendář – jen tak se vyhnete odpojení od elektřiny nebo plynu.
Ale ani druhá varianta, tedy vysoké přeplatky, není optimální. Některé domácnosti si platí raději výrazně vyšší zálohy na energie a přeplatky pak využívají třeba jako kapesné na dovolenou. Váš dodavatel energie ale nemá zastupovat spořicí účet. Nejen, že se tak vaše peníze nijak nezhodnocují, ale neexistuje důvod, abyste svoje peníze dodavateli půjčovali. Navíc mnoho firem již má v podmínkách, že přeplatky nevrací, ale použijí je na úhradu záloh na další období.
Jak si vypočítat správnou výši záloh na energie?
Správnou výši záloh na elektřinu nebo plyn zjistíte nejjednodušeji ze spotřeby za minulé období. Pokud využíváte elektřinu a plyn i na vytápění, bude odhad složitější, protože spotřeba záleží zejména na tom, jak dlouhá a studená bude zima.
U ostatního provozu domácnosti, jako je ohřev vody, vaření a pohon elektrických spotřebičů, zůstává spotřeba každoročně přibližně stejná, pokud nedojde k výrazným obměnám spotřebičů v domácnosti.
Chystáte se pořídit vyhřívání bazénu nebo například sušičku? Nebo naopak chcete vyměnit pomocníky v domácnosti za novější a úspornější modely? Pak si můžete zálohy na elektřinu další rok upravit. Naopak nemusíte platit tolik, když už teď víte, že jste si pořídili chalupu, kde hodláte trávit celé léto. Pro snazší orientaci můžete využít i některou z online kalkulaček pro výpočet spotřeby elektřiny a plynu v domácnosti. U nových odběrných míst navrhuje výši záloh dodavatel na základě revizní zprávy.
Při výpočtu vydělte očekávanou spotřebu jedenácti – tolik záloh každý rok platíte, dvanáctý měsíc přijde vyúčtování.
Málokterý zákazník ví, že má právo si výši záloh upravit. Dodavatel zpravidla pošle novou výši záloh právě v ročním vyúčtování, ale zákazník má právo ji změnit. Většinou to lze udělat jednoduše online po přihlášení k zákaznickému účtu, nebo kontaktujte svého dodavatele e-mailem nebo telefonicky.
Co když dodavatel zálohy na energie bezdůvodně navyšuje?
Měli jste v letošním roce vysoký nedoplatek, ale přesto vám dodavatel ponechal stejné zálohy na elektřinu? Energetické společnosti často argumentují tím, že elektřina stále zdražuje a nechtějí vás vystavovat riziku nedoplatků. Zákazník ale může do výše záloh mluvit – jestliže s nimi nesouhlasíte, nebojte se ozvat a požádat o jejich snížení.
Na druhou stranu se můžete setkat i s tím, že vám dodavatel nabídne neúměrně nízké zálohy na elektřinu nebo plyn – někteří to využívají jako marketingový trik, protože na první pohled vypadá cena za energie nižší. Rozdíl však doplatíte tak jako tak, proto buďte před podezřele nízkými zálohami obezřetní. Pokud byste měli potíže domluvit se s dodavatelem na výši záloh, můžete se obrátit se stížností na Energetický regulační úřad.