Levná elektřina

Zálohy na energie: Jak si nastavit jejich měsíční výši?

21. 6. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Vyúčtování za energie bývá spojeno s překvapením – ať už pozitivním ve formě velkého přeplatku, nebo negativním, když přijde nedoplatek. Jen málokdy se podaří odhadnout zálohy tak, aby odpovídaly skutečné spotřebě energie. Jak si správně nastavit zálohy na energie?

Zálohy na elektřinu nebo plyn hradíte jako průběžnou platbu za předpokládanou spotřebu elektřiny nebo plynu – nejčastěji měsíčně, případně při malé spotřebě čtvrtletně. V ročním vyúčtování porovná dodavatel vaše předplacené zálohy se skutečnou spotřebou, a tím vám vznikne přeplatek nebo nedoplatek.

Neplaťte na zálohách na energie ani málo, ani moc

Zálohy na energie by měly co nejvíce odpovídat vaší předpokládané spotřebě. Riziko vzniká především v případě, že je máte nastaveny příliš nízko. To je spojeno s velkým nedoplatkem při konečném zúčtování a nejednu domácnost to může dostat do finančních potíží – na nedoplatek v řádu tisíců korun zkrátka v rozpočtu nejsou peníze.

Nabídka na míru

Přemýšlíte, jak ušetřit na energiích?

Jednou z možností je i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu za energie a my vám vytvoříme nabídku na míru.


V tom případě však před problémem nezavírejte oči a okamžitě kontaktujte svého dodavatele. Pokud nemáte na nedoplatek energií, většinou vám poskytovatel vyjde vstříc a vytvoří vám splátkový kalendář – jen tak se vyhnete odpojení od elektřiny nebo plynu.

Ale ani druhá varianta, tedy vysoké přeplatky, není optimální. Některé domácnosti si platí raději výrazně vyšší zálohy na energie a přeplatky pak využívají třeba jako kapesné na dovolenou. Váš dodavatel energie ale nemá zastupovat spořicí účet. Nejen, že se tak vaše peníze nijak nezhodnocují, ale neexistuje důvod, abyste svoje peníze dodavateli půjčovali. Navíc mnoho firem již má v podmínkách, že přeplatky nevrací, ale použijí je na úhradu záloh na další období.

Jak si vypočítat správnou výši záloh na energie?

Správnou výši záloh na elektřinu nebo plyn zjistíte nejjednodušeji ze spotřeby za minulé období. Pokud využíváte elektřinu a plyn i na vytápění, bude odhad složitější, protože spotřeba záleží zejména na tom, jak dlouhá a studená bude zima.

U ostatního provozu domácnosti, jako je ohřev vody, vaření a pohon elektrických spotřebičů, zůstává spotřeba každoročně přibližně stejná, pokud nedojde k výrazným obměnám spotřebičů v domácnosti.

Chystáte se pořídit vyhřívání bazénu nebo například sušičku? Nebo naopak chcete vyměnit pomocníky v domácnosti za novější a úspornější modely? Pak si můžete zálohy na elektřinu další rok upravit. Naopak nemusíte platit tolik, když už teď víte, že jste si pořídili chalupu, kde hodláte trávit celé léto. Pro snazší orientaci můžete využít i některou z online kalkulaček pro výpočet spotřeby elektřiny a plynu v domácnosti. U nových odběrných míst navrhuje výši záloh dodavatel na základě revizní zprávy.

Náš tip

Při výpočtu vydělte očekávanou spotřebu jedenácti – tolik záloh každý rok platíte, dvanáctý měsíc přijde vyúčtování.


Málokterý zákazník ví, že má právo si výši záloh upravit. Dodavatel zpravidla pošle novou výši záloh právě v ročním vyúčtování, ale zákazník má právo ji změnit. Většinou to lze udělat jednoduše online po přihlášení k zákaznickému účtu, nebo kontaktujte svého dodavatele e-mailem nebo telefonicky.

Co když dodavatel zálohy na energie bezdůvodně navyšuje?

Měli jste v letošním roce vysoký nedoplatek, ale přesto vám dodavatel ponechal stejné zálohy na elektřinu? Energetické společnosti často argumentují tím, že elektřina stále zdražuje a nechtějí vás vystavovat riziku nedoplatků. Zákazník ale může do výše záloh mluvit – jestliže s nimi nesouhlasíte, nebojte se ozvat a požádat o jejich snížení.

Nejste spokojeni s aktuálním dodavatelem energií?

Změna dodavatele nemusí být komplikovaná. S přechodem k novému dodavateli vám rádi pomůžeme a veškerou administrativu vyřešíme za vás.

Na druhou stranu se můžete setkat i s tím, že vám dodavatel nabídne neúměrně nízké zálohy na elektřinu nebo plyn – někteří to využívají jako marketingový trik, protože na první pohled vypadá cena za energie nižší. Rozdíl však doplatíte tak jako tak, proto buďte před podezřele nízkými zálohami obezřetní. Pokud byste měli potíže domluvit se s dodavatelem na výši záloh, můžete se obrátit se stížností na Energetický regulační úřad.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.