Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení

Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

29. 11. 2023
|
Délka čtení: 12 min.

Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

Jsme tady pro vás. Hledáme vám levnějšího dodavatele, lepší mobilní tarif nebo výhodnější pojištění. Přitom nasloucháme vašim dotazům – a žhavým tématem posledních měsíců jsou zálohy na energie. Není divu, elektřina a plyn proklatě zdražily, takže rostou i pravidelné zálohové platby. Odpovědi na nejpalčivější dotazy najdete níže. 

Jak se počítají zálohy na energie?

Odpověď najdeme v energetickém zákoně. Dodavatel vám může stanovit maximálně takové zálohy, které odpovídají vaší předpokládané spotřebě. Uveďme konkrétní příklad.

  • Domácnost platí měsíční zálohy a dostává roční souhrnné vyúčtování. 

  • Vloni spotřebovala 2 000 kilowatthodin (kWh) elektřiny. Přitom platila 1 250 Kč/měsíc. Zálohy odpovídaly spotřebě a celkové ceně, která vyšla na na 15 000 Kč/rok.

  • Zůstáváme ve stejné domácnosti, která vypadá a funguje podobně jako vloni. Ale pokud letos spotřebuje 2 000 kWh elektřiny, podle aktuálního ceníku zaplatí dohromady 20 400 Kč/rok.

  • Celkovou sumu vydělíme počtem kalendářních měsíců a vyjde současná maximální záloha: 20 400 Kč / 12 = 1 700 Kč/měsíc.

Moderní lednička, pračka nebo žárovka pracuje úsporně. Zálohy na plyn či elektřinu však bývají vyšší, pokud daná komodita slouží na vytápění. Kupříkladu rodina, která vytápí nezateplený rodinný dům plynovými kamny, takhle utratí až přes 8 500 Kč/měsíc. Potom stačí, aby během kruté zimy zesílila topení, a vyjde ještě vyšší nedoplatek za plyn.


Kdy mohou stoupnout zálohové platby?

Záleží na smlouvě, kterou máte uzavřenou, ale i na zákonech. Někteří dodavatelé ve svých obchodních podmínkách slibují, že vám na začátku každého zúčtovacího období zašlou pevný platební kalendář a mezitím zálohy nezvýší. Na trhu existují také smlouvy, které po určitou dobu (například 1, 2, 3 roky) garantují neměnnou cenu. Ale nic netrvá věčně. A jakmile vzroste celková předpokládaná cena, většinou stoupají také zálohové platby.

Čeští zákonodárci nechtějí, abyste se špatnou zprávu dozvěděli na poslední chvíli. Podle energetického zákona vás dodavatel nejpozději 30 dnů předem „prokazatelně a adresně” informuje, že zdražuje. Zároveň vám vysvětlí, že ještě 10 dnů před avizovaným zdražením můžete vypovědět smlouvu. Pokud svoje informační povinnosti nesplní, nadále platí stará cena a nový ceník „nevyvolá právní účinky”.


Tip

Ve smlouvách bývá specifikována forma další komunikace. Obvykle jde o e-mail, telefon, internetový zákaznický portál nebo tradiční poštu. Průběžně kontrolujte, zda jste na uvedených adresách a účtech nedostali novou zprávu.

Otevírejte došlé dopisy. Ve své e-mailové schránce občas ověřte, jestli vám důležité avízo nespadlo do spamové složky. Čtěte textovky ve svém mobilním telefonu.

Co když dodavatel zdražuje protiprávně?

Okamžitě reagujte. Pokud dodavatel porušil smlouvu nebo zákon a zdražuje neoprávněně, upozorněte ho, že nadále platí stará cena. Doufejme, že došlo k pouhému nedorozumění a protistrana uzná vaše námitky. Ale buďte připraveni také na případný spor. Dodavatelské služby reklamujte písemně, například doporučeným papírovým dopisem. Prozatím plaťte předepsané zálohy, abyste nebyli odpojeni od elektřiny nebo plynu.

Reálný příběh: „Dodavatel mi sdělil, že v následujícím měsíci zdraží. Takže jsem vypověděl smlouvu a přecházím ke konkurenci. Ale dosavadní dodavatel po mně chce, abych zaplatil vysokou zálohu ještě na další měsíc! A vyhrožuje mi, že jestli nezaplatím, stanu se černým odběratelem a budu odpojen!,” napsal nám čtenář.

Zachovejte klid. Podle energetického zákona se stáváte neoprávněným odběratelem, teprve jakmile „opakovaně” porušíte svoje platební povinnosti. Až potom vám opravdu hrozí, že budete odpojeni. Nicméně pokud na zálohách zaplatíte více, než musíte, přeplatky dostanete zpátky v rámci finálního vyúčtování.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Kdo mi pomůže?

Problematické zálohy na energie řešte nejdříve se svým dodavatelem. Jestliže nenajdete společné východisko, obraťte se na Energetický regulační úřad (ERÚ), který přijímá podněty na e-mailové adrese: podatelna@eru.cz. Zde jsou odhalovány a vyjasňovány omyly, ale také padají pokuty za nekalé obchodní praktiky.

Statistika: „Každoročně řešíme tisíce spotřebitelských stížností. Nejčastějším tématem jsou zálohy a vyúčtování, respektive ceníky,” shrnuje Ladislav Havel, který zasedá v Radě ERÚ. „Spotřebitelé se sice ptají na zálohové platby, ale nakonec zjišťujeme, že problémem jsou ceny. Například jde o zdražení, které dodavatel řádně neoznámil. Případů, kdy byla chybně nastavena záloha, jsou řádově desítky ročně,” pokračuje Havel.

Náš tip

Ať už váš dodavatel zdražil oprávněně, nebo neoprávněně, srovnáme vám alternativy. Dříve či později jistě najdete nějaký levnější tarif. Mezitím vám poradíme, jestli nemáte nárok na nějakou sociální dávku. Chudé domácnosti dostávají příspěvky na bydlení, na děti nebo na jakékoli jiné nezbytné výdaje. Využijte svá práva.



Někteří dodavatelé v posledních letech porušili svoje smluvní závazky, například nedodrželi cenovou fixaci a zdražili. Advokátní kancelář Fabian & Partners a společnost LitFin následně nabídly pomoc poškozeným občanům, kteří se chtějí bránit. „Protistrana se pravděpodobně bude hájit, takže celý proces může být náročný. Pohledávky proto doporučujeme vymáhat od částky 10 000 Kč na osobu,“ napsal nám za svoji advokátní kancelář Pavel Fabian.

Kdy mi klesnou zálohové platby?

Maximální povolené zálohy závisejí na vaší individuální spotřebě a na ceně, kterou vám účtuje dodavatel. V roce 2023 platí cenové stropy, aby energie nebyly pro domácnosti příliš drahé. Skutečné tržní náklady doposud dotovala vláda, ale státní rozpočet mezitím zabředl do hlubokého deficitu. Od roku 2024 proto pravděpodobně budou zrušeny cenové stropy a do ceníků elektřiny se vrátí poplatek za obnovitelné zdroje energie.

Zálohy vám přesto klesnou, pokud zásadně snížíte svoji spotřebu nebo přejdete na výrazně levnější tarif. Povinný příspěvek na obnovitelné zdroje dříve zdražoval elektřinu o 0,59895 Kč/kWh včetně DPH. Přesvědčte se v naší kalkulačce, že mezi drahými a levnými dodavateli jsou nyní větší rozdíly. Odběratel, který přejde na výhodnější tarif, v extrémním případě ušetří více než 2,5 Kč/kWh elektřiny!

Rada: Pokud jste omezili svoji spotřebu a chcete nižší zálohy, proveďte samoodečet svého elektroměru nebo plynoměru. Vyfoťte displej na měřidlu a fotografii pošlete e-mailem svému dodavateli. Zároveň připište hodnoty, které na měřáku vidíte a požádejte o adekvátní zálohy. Případně vysvětlete, proč spotřebu omezujete –⁠ například jste vyměnili elektrické přímotopy za tepelné čerpadlo, nebo se vám odstěhoval nájemník a necháváte svůj byt prázdný apod.

Jak probíhá účtování záloh na energie?

K vašemu odběrnému místu pravidelně přijíždí zástupce distribuční společnosti, která ve vašem regionu provozuje elektrické vedení či plynovod. Pokaždé zkontroluje elektroměr nebo plynoměr a zjistí, jaká byla vaše spotřeba v posledním roce. Výslednou hodnotu předá vašemu dodavateli, který spočítá cenu a následně odečte vaše zaplacené zálohy

Vyjde-li kladná hodnota, vznikl vám nedoplatek, který ještě doplatíte. Záporný výsledek by naopak znamenal, že zálohy byly příliš vysoké a dostanete zpátky svůj přeplatek. Přidejme příklady. Jistá česká domácnost dlouhodobě platí svému dodavateli 1 500 Kč/měsíc. Celková skutečná cena vyšla v prvním roce na 12 000 Kč, ve druhém roce na 18 000 Kč a ve třetím roce na 19 000 Kč. Účtování záloh na energie probíhá následovně:

  1. 12 000 Kč − (12 x 1 500 Kč) = 12 000 Kč − 18 000 Kč = − 6 000 Kč, takže v prvním roce byly zálohy příliš vysoké a domácnost dostane zpátky přeplatek 6 000 Kč.

  2. 18 000 Kč − (12 x 1 500 Kč) = 18 000 Kč − 18 000 Kč = 0 Kč, takže ve druhém roce byly zálohy stanoveny správně, nevznikl přeplatek ani nedoplatek.

  3. 19 000 Kč − (12 x 1 500 Kč) = 19 000 Kč − 18 000 Kč = 1 000 Kč, takže ve třetím roce byly zálohy příliš nízké a domácnost doplatí ještě 1 000 Kč.

Můžu se vyhnout přeplatkům a nedoplatkům?

Zálohy se zpřesní, až budou rozšířenější chytré technologie. Inteligentní elektroměry a plynoměry zaznamenají nejenom celkovou spotřebu, ale také její průběh, a svoje výsledky denně odešlou do centrálního informačního systému. 

Záloha na elektřinu nebo plyn se potom upraví automaticky, aby odpovídala aktuální situaci. Adekvátní finanční částka přeteče mezi bankovními účty od spotřebitele k dodavateli, přičemž obě strany dostanou pravidelný report. Výrazný nedoplatek za elektřinu či plyn bude prakticky vyloučený. 

Právě jsme popsali vizi ideální budoucnosti, ale naše současnost vypadá jinak. Stále ještě převažují tradiční elektroměry a plynoměry, které zaznamenávají pouze celkovou spotřebu a samy se neodečítají, takže vyžadují lidskou obsluhu. Distributoři ovšem nekontrolují měřidla denně, nýbrž obvykle jednou ročně. Nesoulad mezi spotřebou a zálohami zjišťují opožděně, a proto se většinou přeplatku nebo nedoplatku nevyhnete.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Je lepší přeplatek, či nedoplatek?

Typická česká domácnost preferuje vyšší zálohy, aby na konci zúčtovacího období nic nedoplácela. Tento přístup doporučujeme spotřebitelům, kteří nemají velké finanční rezervy a obávají se vysokého závěrečného nedoplatku. Ale bohatší občané udělají lépe, když svoje zálohy na energie minimalizují a zbylé peníze uloží raději na výhodný spořící účet

Jednoduché počty: Zaplatíte-li za energie o 5 000 Kč více, než musíte, zpátky dostanete 5 000 Kč. Ale kdybyste stejnou částku uložili na spořící bankovní účet, který vynáší 5 % p. a., po roce tam máte 5 250 Kč.

Kdy dostanu zpátky svoje peníze?

Jestliže jsou zálohy přemrštěné, nejlepší dodavatelé vám na konci zúčtovacího období spočítají a obratem vrátí celý přeplatek. V některých obchodních podmínkách bývá stanovena určitá mezní lhůta. Takže svoje peníze dostanete například do 15, 20 nebo 30 dnů. 

Ale pozor! Mnozí dodavatelé v obchodních podmínkách uvádějí, že přeplatky převádějí „do dalšího zúčtovacího období”. V lepším případě vám sníží následující zálohy, protože fakticky máte předplacené jejich další služby. V horším případě použijí přeplatky na jiné účely, jako bezúročnou půjčku.

Co je v obchodních podmínkách?

Vaše základní práva definovali zákonodárci, ovšem do zákonů a dalších právních předpisů se nevejde všechno. Proto existují smlouvy, které jsou nadřazené všeobecným obchodním podmínkám. Ale i tady naleznete důležité informace. Porovnejme přední dodavatele a jejich poslední obchodní podmínky, určené odběratelům elektřiny.


DodavatelMůže zvyšovat zálohy v průběhu zúčtovacího období?Může převádět přeplatky do dalšího zúčtovacího období?

ČEZ Prodej

Ano

Podle toho, co odběratel zaškrtl ve smlouvě.

innogy Energie

Ano

Ano, do 200 Kč.

E.ON Energie

Ano, po dohodě smluvních stran.

Ne.

Pražská energetika

Ne.

Ano.

Pražská plynárenská

Ano.

Ne.

Na trhu existuje více dodavatelů i obchodních podmínek.

Obdržím přeplatek i s úrokem?

Zálohy samy o sobě nejsou úročeny. Máte nárok na svůj přeplatek, ale nedostanete žádnou automatickou inflační přirážku. Pokud vám dodavatel po roce vrátí 1 000 Kč a inflace mezitím dosáhne 10 %, reálně obdržíte loňských 900 Kč. Kupní síla vaší tisícovky fakticky klesne o stovku. 

Jiná situace nastává, pokud dodavatel nesplnil svoji smluvní povinnost a peníze zavčas nevrátil. Potom naskakují úroky z prodlení, které počítáme následovně: Vezmeme základní úrokovou sazbu České národní banky (ČNB), která platila na začátku kalendářního pololetí, v němž došlo k platebnímu zpoždění. Přičteme 8 procentních bodů… a vyjde roční úrok z prodlení. Aktuálně: 7 % + 8 procentních bodů = 15 % p. a.

Ale raději si vyberte solidního dodavatele, který přeplatky vrací včas. Jestli chcete, srovnáme vám dostupné ceníky, smluvní podmínky a reference. Zodpovíme vaše dotazy, vyjasníme nejasnosti a najdeme nejlepší možné řešení. Obraťte se na nás.

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.