Vyznáte se v energetických třídách spotřebičů?
Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. V roce 2021 byla zavedena nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize či žárovky. U mnoha spotřebičů se však nadále používají původní energetické třídy od A+++ do G. Jak se v energetických třídách vyznat a najít nejúspornější spotřebič?
Co je energetický štítek spotřebiče
Cílem energetických štítků je seznámit zákazníka s vybraným spotřebičem a jeho energetickou náročností, a tím jej motivovat ke koupi energeticky úspornějších spotřebičů. Nakupující si rychle porovná, který výrobek je úspornější. Energetické třídy jsou označeny abecední stupnicí.
Energetické štítky byly zavedeny už v roce 2001, pro výrobce se ale jejich uvádění stalo povinné až v roce 2010. Původně se výrobky řadily na stupnici od A do G. Kvůli technologickému pokroku však toto rozdělení nestačilo, a tak se přidaly ještě lepší energetické třídy spotřebičů A+ až A+++. Pro zákazníky začalo být značení nepřehledné.
Řada nakupujících se domnívala, že energetická třída A je nejúspornější, ačkoliv například u chladniček se jednalo o výrobek s nejvyšší spotřebou. Navíc v některých kategoriích už se nebylo kam posouvat. Z těchto důvodu prošly energetické třídy aktualizací v roce 2021.
Podobně jako spotřebiče mají svůj energetický štítek také budovy. Jedná se o průkaz energetické náročnosti budovy, který stanovuje energetickou náročnost dané stavby.
Od roku 2021 se zavedly nové energetické štítky
Nově se vybrané kategorie spotřebičů označují stupnicí od A do G. Písmeno A označuje nejúspornější spotřebič, písmeno G nejméně úsporný spotřebič.
Nová stupnice byla zavedena tak, aby zůstal prostor pro technologický pokrok, a tak nejvyšší třídy zůstaly prázdné. Například nejúspornější chladničky, které původně nesly označení A+++, se nově zařadily do energetické třídy B či C. Přeřazení do nových tříd neproběhlo jedna ku jedné, jelikož se částečně změnila také metodika srovnání.
Nové štítky se týkají pouze některých spotřebičů
Bohužel zavedením nové stupnice zmatky neskončily, protože změna se týkala pouze některých spotřebičů. Od 1. března 2021 se setkáte s novými energetickými štítky u těchto kategorií:
chladničky, mrazničky a vinotéky,
pračky a pračky se sušičkou,
myčky nádobí,
elektronické displeje (včetně displejů televizí, monitorů a digitálních informačních displejů),
žárovky a svítidla (od 1. září 2021).
Původní stupnici i nadále využívají například sušičky, vysavače, sporáky či klimatizace.
Co dalšího se změnilo na energetickém štítku
Kromě nových energetických tříd najdete na aktualizovaném štítku i další informace – například o spotřebě elektřiny, spotřebě vody, hlučnosti aj. Celkově jsou nové štítky přehlednější a umožňují snazší porovnání spotřebičů mezi sebou. Například u praček a myček se spotřeba elektřiny nově udává v přepočtu na 100 cyklů, což je pro zákazníka srozumitelnější než průměrná roční spotřeba.
Další změnou je sjednocení metodiky a měření. Pro porovnání parametrů u praček, kombinovaných praček se sušičkou a myček se používá ECO program, který představuje nejúspornější režim.
Součástí energetického štítku spotřebiče je QR kód, který vás po naskenování odkáže na online databázi EPREL, kde najdete kompletní informace o výrobku. Všechny spotřebiče uvedené na trh EU musí být registrovány v této online databázi. To umožňuje větší transparentnost a snazší dozor nad trhem ze strany státních orgánů.
Na co si dát pozor při porovnávání spotřebičů
O určení energetické třídy nerozhoduje pouze samotná spotřeba energie, ale také velikost spotřebiče. Menší spotřebič bude vždy úspornější než větší spotřebič. Zařazení do energetických tříd podle úspornosti je pouze relativní. To platí nejen pro domácí spotřebiče, jako je pračka, lednička či myčka, ale rovněž pro televizor, kde o velikosti rozhoduje délka úhlopříčky.
Pokud hledáte spotřebič s opravdu nejmenší spotřebou a na velikosti vám tolik nesejde, je lepší orientovat se podle spotřeby elektrické energie v kWh za rok, případně za 100 cyklů.
I přesto mějte na paměti, že se jedná o standardizovanou spotřebu měřenou v laboratorních podmínkách. Vliv na spotřebu mají i provozní podmínky, které mohou energetickou náročnost spotřebiče zvýšit. Reálná spotřeba může být dokonce až dvojnásobná, než uvádí energetický štítek. Typickým příkladem je umístění chladničky vedle tepelného zdroje (sporák, topení), který ji nutí jet na plné obrátky.
Jak se vyznat v energetickém štítku
Podívejte se, jaké informace najdete na energetickém štítku u jednotlivých výrobků a jak se v nich vyznat.
Energetický štítek chladniček a mrazniček
Nejúspornější modely už nenesou označení A+++, ale patří do třídy B či C.
Roční spotřeba elektrické energie se udává pro provoz 24 hodin denně. Reálná spotřeba elektřiny bude přibližně odpovídat údaji na štítku, pokud lednici neumístíte ke zdroji tepla. To by její spotřebu zvýšilo.
Dostupný objem (v litrech) pro mražené potraviny se doporučuje asi 20–25 l na osobu.
Kapacitu chladicího prostoru (v litrech) vybírejte podle počtu osob v domácnosti, přibližně 50–70 l na osobu.
Hlučnost spotřebiče se udává v decibelech, ale zároveň v porovnání na stupnici od A (nejtišší) do D (nejhlučnější). Za přijatelnou úroveň hlučnosti se považuje 40 dB a nižší. Pokud máte spotřebič v místnosti, kde nepobýváte, na hlučnosti tolik nesejde.
Energetický štítek praček
Nejúspornější pračky se nově řadí do třídy B nebo C.
Roční spotřeba elektrické energie se udává v přepočtu na 100 pracích cyklů. Počet cyklů se v jednotlivých domácnostech velmi liší. Průměr činí kolem 160 pracích cyklů ročně, což znamená, že pračku zapínáte asi třikrát týdně. V domácnostech s dětmi ale může být v provozu téměř každý den.
Kapacita základního ECO programu udává počet kilogramů prádla, které vyperete v jedné várce. Pro jednotlivce a páry stačí kapacita kolem 4 kg, pro rodiny se více hodí větší pračka o kapacitě 6–8 kg prádla.
Délka základního ECO programu nesmí přesáhnout 4 hodiny.
Spotřeba vody na jeden prací cyklus se udává v litrech.
Účinnost odstřeďování se porovnává na stupnici od A (nejlepší) do G (nejhorší). Čím horší, tím více vody v prádle zůstane po vyždímání.
Hlučnost praček se opět udává v decibelech a v porovnání na stupnici od A do D. Nejtišší pračky v kategorii A nepřekročí 50 dB.
Energetický štítek praček se sušičkou
Rozdělují se do energetických tříd od A do G. Pozor na to, že samostatné sušičky stále používají původní štítky se stupnicí do A+++.
V levé části štítku najdete údaje pro prací a sušící cyklus. Vpravo se uvádí údaje pouze pro prací cyklus.
Na posledním řádku štítku se udává energetická třída odstřeďování a sušení na stupnici od A do G.
Hlučnost se u kombinované pračky se sušičkou týká emisí hluku, které vznikají při odstřeďování při programu ECO.
Energetický štítek myček
Nejúspornější myčky spadají do energetické třídy C.
Roční spotřeba v kWh se udává v přepočtu na 100 mycích cyklů. V průměru se v českých domácnostech zapíná myčka 4–5× týdně.
Kapacita myčky se uvádí v sadách nádobí. Pro čtyřčlennou rodinu se hodí myčka o kapacitě 12–14 sad nádobí.
Spotřeba vody v litrech značí, kolik vody vypotřebujete při jednom cyklu v ECO režimu.
Nově najdete na štítku délku standardního ECO programu.
Také u myček se setkáte s hlučností v decibelech a příslušným porovnáním na stupnici od A do D.
Energetický štítek televizí a elektronických displejů
Neděste se, že po zavedení nových štítků spadla většina televizí do nejhorších tříd F a G. Počítá se s tím, že v budoucnu na trh přibydou velmi úsporné miniLED a microLED televizory.
Spotřeba elektrické energie se udává v SDR módu na 1 000 hodin. Jedná se o běžný režim.
Navíc se porovnává ještě spotřeba v HDR módu, která bývá o něco vyšší než v SDR.
Horizontální a vertikální rozlišení se stanovuje v pixelech.
Úhlopříčka obrazovky se udává v centimetrech i palcích.
Energetický štítek žárovek a svítidel
Štítek obsahuje pouze dva údaje – energetickou třídu a spotřebu elektřiny v kWh za 1 000 hodin provozu.
Ekodesign vyžaduje i lepší opravitelnost a recyklovatelnost
Úsporné spotřebiče jsou pouze jedním krokem k nižší spotřebě energie a omezení plýtvání. Kromě nových energetických štítků se zavedla další opatření v souladu s nařízením o Ekodesignu. Měla by vést k účinnému využívání zdrojů, prodloužení životnosti výrobků, opravitelnosti a recyklovatelnosti.
Pro myčky, pračky, chladničky, televizory a další výrobky ze skupiny spotřebičů s novým štítkem tak musí výrobce vyrábět náhradní díly po dobu nejméně 10 let poté, co uvede na trh poslední kus daného modelu. Důležitá je také možnost opravy za použití běžně dostupných nástrojů bez trvalého poškození spotřebiče. Navíc má výrobce povinnost uvést na svých internetových stránkách výrobce či dovozce náhradních dílů.
Kdy se změní ostatní energetické štítky?
Podle plánu EU se třídy energetické účinnosti u ostatních spotřebičů změní v roce 2025 pro vysavače, kuchyňské spotřebiče a další výrobky. Jako poslední přijdou na řadu ohřívače vody a kotle v roce 2030.