elektřina zlevňuje

Vývoj cen elektřiny v roce 2020: Bude se zlevňovat?

22. 7. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Do vývoje cen elektřiny v letošním roce zásadně zasáhla pandemie koronaviru. Kvůli restrikcím ze strany vlád po celé Evropě se vyrábí méně a to se vždy promítne i do spotřeby elektřiny. Nižší spotřeba by měla tlačit ceny dolů, a tak bychom se měli dočkat zlevňování. Je to ale skutečně tak?

Vývoj cen elektřiny 2019

Nejdříve se podíváme, jaký byl vývoj cen elektřiny v roce 2019. Co se týče ceníků dodavatelů, byl loňský rok ve znamení zdražování. Na konci roku 2018 totiž došlo k rapidnímu růstu cen elektřiny na burze, kdy se jedna megawatthodina obchodovala téměř za 60 eur. To se dodavatelé snažili promítnout v průběhu roku 2019 do svých ceníků. Někteří provedli jednorázové navýšení cen, jiní vsadili na postupné zdražování v rozestupu několika měsíců.

Za nárůstem cen stálo především zdražení emisních povolenek a stejně tak pokles těžby uhlí. V průběhu roku 2019 se však vývoj cen elektřiny začal vyvíjet již příznivějším směrem. V podstatě během celého roku cena elektřiny oscilovala mezi 50–55 eury/MWh.

Koronavirus zamával s vývojem cen elektřiny v 2020

Ačkoliv se na konci roku 2019 očekávalo, že se elektřina bude držet kolem stejné cenové hladiny, případně ještě zdraží kvůli vysoké poptávce, hned v prvním čtvrtletí došlo na burze k obrovským turbulencím. Na vině byla celosvětová pandemie koronaviru, která uvrhla trhy do obrovské nestability. K největšímu propadu došlo v polovině března, kdy cena elektřiny na pražské burze klesla až k 38 eurům/MWh.

Vzápětí se vývoj cen elektřiny stabilizoval a poslední dva měsíce se velkoobchodní cena elektřiny pohybuje mezi 40–45 eury/MWh. Ve srovnání s rokem 2019 se tak jedná o pokles asi o 10 eur, což znamená přibližně 20 %. Na pokles cen elektřiny má vliv především zpomalení ekonomiky. Spotřeba elektrické energie totiž v podstatě kopíruje vývoj HDP. Klesající poptávka po elektřině tlačí její ceny dolů.

Jak se budou vyvíjet ceny do konce roku 2020?

To je velmi obtížné předvídat. Velmi záleží na hospodářském vývoji. Evropské země zavádí různá opatření, jak ekonomiku opět nastartovat, nicméně je asi bláznivé se domnívat, že bychom se ještě během tohoto roku dostali na úroveň před koronavirovou krizí. Zároveň je nutné podotknout, že velkou část ceny elektřiny tvoří emisní povolenky, které potřebují pro vypouštění CO2 do ovzduší uhelné elektrárny, ale i výrobní závody. Jelikož se teď v Evropě méně vyrábělo, mohly se emisní povolenky ušetřit, a tak by jejich cena neměla být tak vysoká. Proto je pravděpodobné, že nižší cena elektřiny by měla vydržet i v následujících měsících.

Dočkáme se zlevnění u dodavatelů?

Velkoobchodní ceny elektřiny klesají, ale vaše faktura je stále stejná? Vývoj cen elektřiny na burze se promítá do cen dodavatelů až se zpožděním. To platí především pro velké dodavatele, protože ti nakupují elektřinu se značným předstihem. Dodávky pro letošní rok tak mají již kompletně pokryté loňskými nákupy. To znamená, že za elektřinu, kterou teď odebíráte, zaplatili ještě vysokou cenu. Na základě tohoto principu bychom se zlevnění měli dočkat v příštím roce, ale tím si spotřebitelé nemůžou být nikdy jistí. Jestliže se ceny elektřiny vyhoupnou opět nahoru, nebudou na sebe dodavatelé chtít brát riziko snížením cen a raději si vytvoří rezervy.

Výjimku tvoří tarify, které kopírují vývoj na burze. S jejich nabídkou se můžete setkat u některých dodavatelů a jejich výhoda spočívá právě v tom, že se změny cen na burze promítají do vaší fakturace prakticky okamžitě. To může být výhodné právě teď, když jsou velkoobchodní ceny nízké, ale samozřejmě to na druhou stranu představuje riziko v době zdražování.

Ke zlevňování by se mohly odhodlat také někteří z menších dodavatelů. Ti elektřinu nakupují flexibilněji, a tak mohou snadněji přistoupit ke snižování cen. Proto je důležité, aby se domácnosti nebály změnit dodavatele. Pokud se větší množství spotřebitelů odhodlá ke změně dodavatele, bude to vytvářet tlak na snížení cen i u těch ostatních, aby nepřišli o své zákazníky.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark