Výpočet hypotéky na kalkulačce

Výše hypotéky: Jak zjistíte, kolik vám banka půjčí nejvíc?

16. 10. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

Hypotéky po nějaké době opět zlevňují. Průměrná úroková sazba se blíží novému rekordu. V červenci totiž spadla na příjemných 2,15 %. V kombinaci s uvolněním opatření ČNB, jde v současné chvíli o ideální dobu pro sjednání hypotečního úvěru. Zajímá vás, jaká je maximální výše hypotéky, na kterou se svým platem dosáhnete? Čtěte dál a dozvíte se to!

Kolik vám banka půjčí?

Na výši hypotéky má vliv celá řada faktorů. První věcí, od které se výše hypotečního úvěru odráží, je hodnota zastavené nemovitosti. V současné době mohou banky poskytovat pouze hypotéky do maximálně 90 % LTV (loan to value). Častěji jde ale spíše o 80, případně 85 % hypotéky. Zbytek musíte mít našetřeno z vlastních prostředků.

Další důležitou proměnnou, kterou je potřeba při žádosti o hypotéku zohlednit, je také váš příjem. Pamatujte, že čím víc vyděláváte, tím větší hypotéku vám může její poskytovatel nabídnout. Má to ale i svá omezení, která stanovila právě ČNB. Doporučený limit ukazatele DSTI (Debt Service to Income), který vyjadřuje, jak velkou část čistého měsíčního příjmu žadatel o úvěr vynakládá na splátky celkového dluhu, činí v současné době 50 % (z původních 45 %).

A kolik si můžete ve skutečnosti opravdu půjčit? Snadno to zjistíte pomocí nejrůznějších online kalkulaček a nezávislých srovnávačů. Jen pro příklad uvedeme, že žadatel, který se prokáže čistým měsíčním příjmem 30 000 Kč a chce si vzít hypotéku s úrokovou sazbou 1,35 % na 25 let, může dosáhnout až na 3 240 000 Kč a to při maximální měsíční splátce 13 500 Kč. V takovém případě ale bude nutno počítat s tím, že zastavovaná nemovitost bude muset mít hodnotu alespoň 4 050 000 Kč a minimální výše vlastních zdrojů bude činit alespoň 810 000 Kč.

Co bude poskytovatele hypotéky zajímat?

Abyste hypotéku získali, je potřeba splnit také další podmínky. Poskytovatel bude zkoumat například to, zda pracujete na smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou, jaké jsou vaše výdajové měsíční položky (např. stavební spoření, životní pojištění, leasing, spotřebitelské úvěry atp.), jaké je životní minimum počtu osob v domácnosti nebo rodině, místo bydliště a místo zakoupení nemovitosti a samozřejmě také hodnotu zástavní ceny nemovitosti, případně jiných nemovitostí, které vlastníte.

  • Náš tip: Vyřizování hypotéky je poměrně zdlouhavé a náročné. Proto se často vyplatí oslovit hypotečního specialistu, který vás procesem provede bez sebemenšího zaškobrtnutí.

Co když na hypotéku nedosáhnete?

Pokud nesplníte podmínky poskytovatele hypotéky, a bez většího objemu finančních prostředků se zkrátka neobejdete, můžete zkusit požádat o klasický spotřebitelský úvěr nebo americkou hypotéku, která je vlastně bezúčelovým úvěrem většího rozsahu, za který je ale nutno opět ručit vhodnou nemovitostí (například bytem, domem, rekreační chatou, případně nemovitostí ve vlastnictví třetí osoby, která vám dá k zástavě souhlas). V takovém případě ale počítejte s vyššími úroky, ve kterých je zohledněno riziko, jež poskytovatele těchto úvěrů podstupují.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • cena hypotéky
    18. března 2025|Hyponamíru
    Kde v ČR je nájem výhodnější než splátka hypotéky: Analýza trhu

    Hypotéky v Česku v posledních měsících zlevňují, zatímco nájmy pokračují ve svém růstu. Tento vývoj vedl k postupnému zmenšování rozdílu mezi splátkou hypotéky a nájemným, což vytváří zajímavé příležitosti pro ty, kteří zvažují koupi vlastního bydlení. Rok 2025 přináší nové možnosti v mnoha lokalitách, kde se vlastní bydlení na hypotéku stává finančně výhodnějším než dlouhodobý pronájem bytu.

  • Peníze kalkulačka daně
    06. března 2025|Jana Březinová
    Novinky v daních a odvodech pro rok 2025 – pro zaměstnance, podnikatele i důchodce

    Rok 2025 přináší několik zásadních změn v daních a povinných odvodech. Mnohé z nich vychází ještě z konsolidačního balíčku, ale vstupují v platnost až nyní nebo se projeví v daňovém přiznání za rok 2024. Máme přehled nejdůležitějších novinek pro zaměstnance, podnikatele i důchodce.

  • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
    15. května 2024|Jana Březinová
    Úrokové sazby hypoték 2024

    Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?