kalukacka-ucty

Vše, co musíte vědět před žádostí o americkou hypotéku

Sen o vlastním bydlení má pravděpodobně každý z nás. S jeho splněním nám dokážou pomoct banky, které umí poskytnout hypoteční úvěr na výstavbu, koupi nebo rekonstrukci nemovitosti. Co když ale neřešíte koupi či výstavbu klasického domu, ale i tak potřebujete půjčit větší obnos finančních prostředků? S klasickou hypotékou máte smůlu. Naštěstí existuje ta „americká,“ u níž nemusíte dokládat, jak s vypůjčenými prostředky naložíte. Přečtěte si o ní více.

Co to je americká hypotéka?

Tento typ hypotéky je hojně oblíbený v USA, kde se mu říká „home equity loan“. U nás ho můžeme získat jako americkou hypotéku, která je naprosto bezúčelová. Banku nebo nebankovního poskytovatele, který ve svém portfoliu tento produkt nabízí, tak nebude zajímat, jak jste s vypůjčenými prostředky naložili, nebo co jste si za ně pořídili. Nemusíte tak schraňovat faktury a odpadá vám také starost s nekonečným papírováním a byrokracií.

Hypotéka s vyšším úrokem

S každou hypotékou nebo půjčkou (vyjma prvních půjček zdarma) je spojen úrok. A to je jedna z nevýhod, které s sebou americká hypotéka nese. Úroková sazba je tady totiž o něco vyšší, než u klasických hypoték. Důvodem je vyšší rizikovost úvěru, kterou musí jeho poskytovatel někde zohlednit. A často se tak děje právě prostřednictvím úroků. Aktuálně se nabídky pohybují kolem 4 - 5 procent p.a. Přesná výše sazby se pak stanovuje na základě scoringu, resp. bonity klienta.

Za závazek musíte ručit nemovitostí

Americká hypotéka je neúčelový úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti, která je určena k bydlení, nachází se na území ČR a je zapsaná v katastru nemovitostí. Oproti klasické hypotéce je potřeba počítat s tím, že vám její poskytovatel půjčí výrazně nižší procento ceny zastavené nemovitosti. Zatímco u klasické hypotéky si můžete půjčit i 90 % kupní ceny, u řady amerických hypoték vám půjčí třeba jen 50 - 70 % kupní ceny.

Někteří poskytovatelé stanovují strop

Další „vadou na kráse“ může být maximální částka (strop), kterou jsou poskytovatele amerických hypoték ochotni klientovi zapůjčit. Někde je horní hranice omezena několika statisíci, jinde si můžete půjčit i čtyři miliony korun. U alternativních nemovitostí, na které vám banka často nepůjčí, to ale nemusí být dostatečná částka.

U americké hypotéky je složitější uplatnit daňové úlevy

Zatímco u klasického hypotečního úvěru si můžete odečíst část zaplacených úroků z daní, u americké hypotéky je situace o něco komplikovanější. Zákon sice umožňuje úroky odečíst, musíte ale splnit jednu zásadní podmínku. Tou je skutečnost, že žadatel musí prostředky bezpodmínečně použít pro své bytové potřeby. Kompletní seznam uznatelných účelů financování je vyjmenován v zákoně o daních z příjmů.

Variabilní doba splatnosti s možností předčasného splacení

Stejně jako u klasické hypotéky, si můžete i tu americkou sjednat na deset nebo dvacet let. Pokud ale chcete závazek splatit dříve, výjimkou nejsou ani hypotéky s roční nebo pětiletou splatností. Za určitých (předem ve smlouvě zakotvených) podmínek navíc můžete hypotéku splatit předčasně a bez sankcí.

Americkou hypotékou můžete konsolidovat

Pokud máte více nevýhodných úvěrů (např. spotřebitelské půjčky, kontokorenty, kreditní karty), které nezvládáte splácet, je americká hypotéka vhodnou alternativou pro jejich konsolidování. Prostředky na konsolidaci vám banka převede na běžný účet a splacení těchto závazků pak nechá na vás nebo vám operativně pomůže. Čerpání v tomto případě probíhá postupně a jeho průběh se dokladuje již splacenými závazky. Po konsolidaci budete splácet pouze jednu nižší splátku, čímž ulehčíte svému rozpočtu a můžete daleko lépe plánovat další výdaje.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • cena hypotéky
    18. března 2025|Hyponamíru
    Kde v ČR je nájem výhodnější než splátka hypotéky: Analýza trhu

    Hypotéky v Česku v posledních měsících zlevňují, zatímco nájmy pokračují ve svém růstu. Tento vývoj vedl k postupnému zmenšování rozdílu mezi splátkou hypotéky a nájemným, což vytváří zajímavé příležitosti pro ty, kteří zvažují koupi vlastního bydlení. Rok 2025 přináší nové možnosti v mnoha lokalitách, kde se vlastní bydlení na hypotéku stává finančně výhodnějším než dlouhodobý pronájem bytu.

  • Peníze kalkulačka daně
    06. března 2025|Jana Březinová
    Novinky v daních a odvodech pro rok 2025 – pro zaměstnance, podnikatele i důchodce

    Rok 2025 přináší několik zásadních změn v daních a povinných odvodech. Mnohé z nich vychází ještě z konsolidačního balíčku, ale vstupují v platnost až nyní nebo se projeví v daňovém přiznání za rok 2024. Máme přehled nejdůležitějších novinek pro zaměstnance, podnikatele i důchodce.

  • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
    15. května 2024|Jana Březinová
    Úrokové sazby hypoték 2024

    Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?