Podnikatelé mohou od 9. dubna žádat stát o finanční výpomoc ve výši 25 000 Kč. „Pětadvacítka“ byla původně zamýšlená jako jednorázový příspěvek. Vláda ale společně s Národní ekonomickou radou vlády (NERV) v pondělí 20. dubna rozhodla, že příspěvek budou podnikatelé a živnostníci zasažení pandemií koronaviru a opatřeními, která má zabránit jejímu rychlému šíření, pobírat i nadále. Maximální výše denního příspěvku činí 500 Kč.
O „Pětadvacítku“ požádalo 200 000 živnostníků
Díky velmi mírným pravidlům a jednoduché žádosti (odeslat ji můžete až do 29. června), kterou si živnostníci a podnikatelé zasažení koronavirem mohou stáhnout na stránkách Daňového portálu, k dnešnímu dni o finanční pomoc požádalo více než 200 000 žadatelů. Řada z nich má již příspěvek na svém bankovním účtu. K pátku 17. dubna 2020 údajně dala finanční správa příkaz k vyplacení 1,89 miliardy korun, což představuje zhruba 77 000 odbavených žádostí. K 20. dubnu rezort vyplatil 3,4 miliardy.
Základní podmínky pro čerpání bonusu
Až 25 000 tisíc korun (v dalších vlnách maximálně 19 500 Kč) ale může být vyplaceno za určitých podmínek. Jedna z nich například říká, že OSVČ musí vykonávat hlavní činnost, případně činnost vedlejší, pokud současně nevykonává zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění. Další podmínkou je i to, že OSVČ musela být aktivní ke dni 12. března 2020 a kvůli opatření v souvislosti s novým typem koronaviru čestně prohlásí, že nemohla vykonávat činnost zcela nebo z části nad míru obvyklou. Další podmínky a informace jsou uvedené v článku o žádosti o "Pětadvacítku".
Totožné podmínky a nové čestné prohlášení
Podmínky pro podporu, o kterou mohou OSVČ a podnikatelé opakovaně žádat až do 8. června, kdy by měla být uvolněna komplet všechna opatření, jsou totožné. Opět je ale potřeba zaslat žádost včetně čestného prohlášení, a to e-mailem, poštou, prostřednictvím datové schránky či prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro finanční správu (EPO). Žádost také jednoduše odevzdáte na podatelnách a ve sběrných boxech umístěných před finančními úřady.
O příspěvek by mělo žádat stále méně lidí
Ministryně také předpokládá, že o druhý kompenzační příspěvek bude žádat mnohem méně lidí, jelikož se budou bezpečnostní opatření postupně uvolňovat, což povede k tomu, že budou moci živnostníci opětovně podnikat. Podle odhadů by o mimořádnou finanční kompenzaci mohlo požádat až 700 000 živnostníků. Státní rozpočet by tato mimořádná pomoc mohla vyjít až na 13,6 miliard korun. Ti, kteří ale nesplní podmínky a přesto bonus získají, riskují pozdější doměření daně ve výši vyplaceného bonusu a případný úrok z prodlení.
Žádosti obsahují zbytečné chyby
Podle vyjádření šéfky Finanční správy Tatjany Richterové obsahují již podané žádosti spoustu zbytečných chyb.
Mezi ty nejčastější patří:
nedostatečná identifikace žadatele, tedy chybějící DIČ,
rodné číslo,
či podpis.
Řada žádostí je také podávána opakovaně, dále bývá chybně uvedené číslo účtu nebo chybí úplně. Někde také o podporu žádají i ti, kteří na ni nemají nárok (třeba z důvodu přerušení činnosti), případně jsou žádosti zasílané na podatelny, které nejsou místně příslušné žadateli.