jaderna-elektrarna-belorusko

Víte, jak to vypadá uvnitř Temelína? Vydejte se na exkurzi

30. 8. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Elektrárna Temelín se nachází v jižních Čechách, asi 24 km od Českých Budějovic a 5 km od Týna nad Vltavou. Ve dvou blocích se tu ročně vyprodukuje na 15 TWh elektřiny, což představuje pětinu celkové výroby elektřiny v České republice. Vydejte se s námi na exkurzi do nitra elektrárny.

Z jakých částí se skládá jaderná elektrárna Temelín?

Elektrárna Temelín sestává z primárního a sekundárního okruhu, chladicího okruhu a připojení na přenosovou soustavu. V primárním okruhu se nachází srdce jaderné elektrárny – reaktor, kde dochází ke štěpné reakci. Jádro uranu se štěpí, čímž se vytváří teplo, které je následně přeměněno na tepelnou energii páry v sekundárním okruhu. Důležitou součástí primárního okruhu je vnější obálka, která chrání reaktor před únikem radioaktivity, tzv. kontejnment.

V sekundárním okruhu elektrárny Temelín se mění tepelná energie na pohybovou prouděním páry přes turbínu. Mechanická energie turbíny se mění na elektrickou pomocí generátoru a pára putuje do kondenzátoru. Zde se ochlazuje pomocí vody z chladicího okruhu a mění se na vodu. Elektrická energie má napětí 24 kV, a tak je ještě v transformátoru převedena na vysoké napětí 420 kV a odvedena do přenosové soustavy.

Chladicí věže přitahují největší pozornost

Nejvýraznějším vnějším prvkem elektrárny jsou chladicí věže, i když se někteří návštěvníci mylně domnívají, že se jedná o budovu reaktoru. V Temelíně jsou celkem čtyři a vodu do nich přivádí řeka Vltava přes vodní nádrž Hněvkovice. Dostupnost vody patří k nejdůležitějším aspektům při rozhodování o lokalitě elektrárny. Pro provoz Temelína je každou sekundu potřeba 3 m³ vody.

Voda se v elektrárně Temelín používá nejen k chlazení páry v kondenzátoru, ale také k moderování štěpné reakce. Pro tyto účely se obohacuje o bór. Chladicí věže jsou viditelné na několik desítek kilometrů, páru z nich stoupající můžete pozorovat až 70 km od Temelína.

Temelín: Exkurze vás zavede přímo do elektrárny

Chcete vidět na vlastní oči, jak vypadá jaderná elektrárna Temelín? Přímo v areálu elektrárny se nachází infocentrum pro návštěvníky. Dozvíte se tady mnoho zajímavostí o provozu elektrárny a přiučíte se jistě něco nového – například jak se řídí jaderný reaktor. Exkurze v Temelínu popisuje nejen fungování elektrárny, ale zabývá se také radioaktivitou a ionizujícím zářením.

Díky animacím a interaktivním prvkům se na exkurzi v Temelínu dozvíte, jak elektrárna funguje, jak se obsluhuje a co je potřeba pro zajištění maximální bezpečnosti reaktoru. Nabyté znalosti si následně můžete otestovat v zábavném kvízu. Exkurze v Temelínu je přístupná při volné prohlídce, pro větší skupiny se doporučuje rezervace. Vstup je zdarma.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.