Logo recyklace

Víte, jak správně recyklovat elektrické spotřebiče?

17. 6. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Elektrické spotřebiče v domácnosti nám usnadňují práci, poskytují zábavu a bez některých zařízení bychom si už jen stěží dokázali představit náš život. Ale co když přestanou fungovat nebo vyhovovat našim požadavkům? Víte, jak správně recyklovat elektrické spotřebiče? Podívejte se na přehledný návod, jak zacházet s elektroodpadem.

Množství vyřazených elektrospotřebičů dlouhodobě roste

Moderní společnost vyprodukuje obrovské množství elektrických spotřebičů. Domácnosti vlastní stále více elektrospotřebičů, ale doba, po kterou bezproblémově fungují, se spíše zkracuje. Výsledkem je výrazně rostoucí množství vyřazených elektrických spotřebičů. Je proto důležité zajistit jejich správnou recyklaci tak, aby neškodily životnímu prostředí a třeba ještě posloužily při výrobě jiného zboží. U elektrických spotřebičů se totiž nejedná o typickou recyklaci, ale o opětovné použití některých materiálů, které tato zařízení obsahují.

Například díky recyklaci jedné vysloužilé pračky lze:

  • využít až 23 kg železa,

  • do oběhu znovu dostat asi 9 kg plastů,

  • opětovně použít až 22 kg betonu, který se v pračkách používá jako závaží.

K tomu přičtěte ušetřenou energii a emise, které by provázely běžné získávání těchto surovin.

Jaké elektrické spotřebiče je třeba recyklovat?

Odpověď na tuto otázku je poměrně jednoduchá – všechny. Jistě jste si všimli symbolu s přeškrtnutou popelnicí vyznačeném na elektrických spotřebičích nebo jejich štítcích. Tento symbol vás informuje o tom, že dané zařízení nepatří do standardní popelnice a je nutné jej vyhodit na místech k tomu určených. Abychom však byli alespoň trochu konkrétní, tak mezi elektroodpad řadíme mimo jiné:

  • veškerou tzv. bílou domácí techniku (pračky, myčky na nádobí, ledničky apod.),

  • menší domácí přístroje (fény, holicí strojky, žehličky, kávovary, varné konvice atd.),

  • televize, set-top boxy, notebooky, tablety,

  • malou spotřební elektroniku (např. mobily, rádia, některé hračky),

  • přístroje určené na zahradu a hobby (např. sekačky, pily, některá nářadí),

  • zářivky, výbojky a mnohé další.

Staré elektrospotřebiče

Využijte služeb prodejce nebo jeďte na sběrný dvůr

Způsobů, jak správně vyhodit nepotřebné elektrické spotřebiče, je hned několik. Velmi pohodlné je odevzdání u prodejce, když si kupujete nové zařízení stejného typu. Podle zákona má každý prodejce elektrospotřebičů povinnost od vás zpětně odebrat použitá zařízení v případech, kdy si současně kupujete obdobný nový přístroj. Navíc pokud plocha obchodu přesahuje 400 metrů čtverečních, je prodejce povinen odebrat elektrospotřebič bez ohledu na to, zda si zákazník něco koupil, nebo nikoliv. Žádný z vnějších rozměrů odevzdaného spotřebiče však nesmí přesahovat 25 cm. Zpětný odběr zařízení v obchodech je samozřejmě bezplatný, ostatně tzv. recyklační poplatek je součástí nákupní ceny spotřebičů.

Dalším způsobem, jak správně recyklovat elektrické spotřebiče v domácnosti, je jejich odvoz do sběrného dvora. Na těchto sběrných místech můžete zdarma odevzdat nepotřebná zařízení. Ke konci roku 2018 bylo po celé České republice zaevidováno téměř 1 600 sběrných dvorů a sběrných míst – určitě se některé z nich nachází i v blízkosti vašeho bydliště. Kromě toho menší obce často pořádají mobilní svoz elektroodpadu, při kterém je možné se nepoužívaných elektrických spotřebičů snadno zbavit.

Menší zařízení vyhoďte do červených kontejnerů

Drobná elektrozařízení můžete odevzdat také do stacionárních červených kontejnerů. Najdete je často spolu s ostatními barevnými kontejnery na tříděný odpad u obchodních center a na jiných frekventovaných místech. V České republice je aktuálně téměř 3 800 červených kontejnerů. Vyhodit do nich můžete baterie a drobné elektrospotřebiče, jako například telefony, rádia, kalkulačky, discmany, drobné počítačové vybavení apod.

Právě podobná malá zařízení mají vysokou obrátku a měníme je častěji než velké spotřebiče. Podle odhadů je v českých domácnostech až 10 milionů nepoužívaných mobilních telefonů. Nejbližší červený kontejner, do kterého můžete vhodit například svůj nepoužívaný mobil, naleznete podle adresy nebo PSČ na webu cervenekontejnery.cz. Stejně tak tam můžete vyhledat i nejbližší sběrný dvůr, pokud chcete vyhodit větší spotřebiče, které do červených kontejnerů nepatří.

Malé elektrické spotřebiče lze zdarma poslat poštou

Velice zajímavou alternativu nabízí také společnost REMA, která nabízí službu re: Balík. Ta slouží k odeslání nepotřebných elektrospotřebičů z domácností a funguje na celém českém území. Na webových stránkách firmy stačí vyplnit objednávku, na základě které vám bude elektronicky zaslán adresní štítek, který vytisknete a přilepíte na zabalený balík s vyřazeným spotřebičem. Balík následně stačí donést na nejbližší pobočku České pošty. Celá služba i podání balíku je zdarma. Maximální hmotnost jednotlivého balíku je 10 kg a zároveň žádná jeho strana nesmí přesáhnout délku 35 cm.

Stejná firma nabízí v rámci služby Buď líný bezplatný odvoz i některých větších elektrických spotřebičů. Po vyplnění online objednávky si pro váš spotřebič přijede kurýrní služba. Jediné, co musíte zajistit, je zabalení balíku. Služba je určena pro balíky do 50 kg a do rozměrů stanovených na webových stránkách společnosti. V případě nutnosti se můžete s firmou domluvit na svozu i tehdy, když vaše spotřebiče váží více než 150 kg.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.