Viry v mobilních telefonech: Jak se jim vyhnout?
Viry nenapadají jen počítače, v ohrožení jsou i mobilní telefony. Největší hrozby zůstávají stejné – ztráta dat a odcizení citlivých souborů nebo přihlašovacích údajů. Víte, jak svůj telefon před viry chránit a co dělat, když se vám to nepodaří?
Mobilní viry mají různou podobu
Viry přichází v mnoha variantách. Lišit se mohou například způsobem, jakým na váš telefon zaútočí nebo tím, jak se projeví. Jako běžný uživatel nepotřebujete rozumět technickým detailům. Stačí, když budete mít rámcovou představu o několika základních pojmech.
Spyware: Sbírá z telefonu informace a odesílá je na řídící server. Spyware může zaznamenávat obsah zpráv, aktivitu v aplikacích, ale také uživatelská jména či hesla.
Ransomware: Šifruje a zamyká důležité soubory, aby vám následně výměnou za výkupné nabízel jejich vrácení. K němu však ani po zaplacení často nedojde.
Červi: Označení pro agresivní skupinu virů, která se šíří bez podnětu ze strany uživatele. Do mobilu se červi dostanou například přes e-mail nebo SMS zprávy. Vyznačují se rychlým šířením do dalších systémů a zařízení.
Trojské koně: Do telefonu si je obvykle nainstalujete spolu s infikovanými aplikacemi. Na rozdíl od červů se trojské koně dále nereplikují – svou kopií tedy nemohou nakazit další zařízení.
Jak se mobilní viry projevují?
Nákazu mobilními viry nejčastěji doprovází extrémní množství reklamního spamu. Ten se může objevovat nejen při surfování na internetu, ale také v aplikacích nebo při zobrazování systémových oznámení. K dalším typickým projevům virů patří vysoká nestabilita aplikací (jejich „padání“).
Některé viry se však chovají daleko nenápadněji. Způsobují „jen“ rychlejší vybíjení baterie, navýšení spotřeby mobilních dat či přehřívání telefonu. Odhalení virů vám v těchto případech zabere více času – zejména z toho důvodu, že se takto projevují i jiné problémy.
Odstranění virů nemusí být složité
Jste přesvědčeni, že je váš mobil zavirovaný? Nemusí to nutně znamenat zásadní trable. Záleží na tom, s jakým virem přišel váš telefon do styku. Nejprve si stáhněte některou z antivirových aplikací. Nabídka je poměrně široká i v rámci bezplatných verzí, jako dobrý ukazatel kvality vám poslouží uživatelská hodnocení. Pokud takovou aplikaci používáte, rovnou spusťte antivirový test. Aplikace by vám po otestování telefonu a případném nalezení virů měla rovnou nabídnout řešení, například v podobě odstranění problematických souborů.
Jestliže tento krok nepomohl, ručně projděte seznam stažených aplikací a odstraňte ty podezřelé. Smažte aplikace, které jste nainstalovali krátce předtím, než se problémy objevily. V případě, že vám virus tento postup znemožňuje, zkuste mobil nejdříve přepnout do nouzového režimu.
Zapnutí nouzového režimu zpravidla zajistíte podržením tlačítka napájení a následným podržením tlačítka Off na obrazovce. Postup se může u jednotlivých zařízení lišit, instrukce ke spuštění i následnému vypnutí nouzového režimu najdete v uživatelském manuálu nebo na internetu. Někdy daná aplikace odinstalování blokuje. Deaktivace všech systémových oprávnění pro danou aplikaci ve Správě zařízení by tyto potíže měla vyřešit.
Obnovení továrního nastavení může bez záloh pěkně bolet
Žádná z uvedených rad nepomohla? Pak vám zbývá pouze obnovení výchozího stavu telefonu. To vrátí mobil do továrního nastavení. Pokud jste si před zavirováním telefonu nevytvořili zálohu, tak to bohužel znamená, že přijdete o všechny „netovární“ aplikace, fotky a další soubory.
Nestačí vám mobilní data?
Zmíněné instrukce platí pro telefony s operačním systémem Android. U systému iOS je zavirování vzhledem k lepšímu zabezpečení spíše vzácné. Problémy u iPhonů většinou způsobují jen spamové notifikace nejrůznějších kalendářů, k jejichž odběru jste se nevědomky přihlásili na nějakých webových stránkách. V Nastavení v sekci Odebírané kalendáře byste se těch problematických měli zbavit jejich prostým odstraněním. Pro extrémní případy je i na iPhonu k dispozici obnovení do továrního nastavení.
Obezřetným chováním si ušetříte starosti
Nejlepší pochopitelně je, když se mobilním virům zcela vyhnete. Nemusí to být složité, stačí dodržovat několik základních pravidel.
Stahujte aplikace jen z prověřených zdrojů: iOS vám ani jinou možnost nedává, aplikace lze stahovat výhradně z App Store. U Androidu se spolehněte pouze na aplikace z Google Play. Od věci určitě není pročtení recenzí a kontrola počtu stažení. Jednou z používaných aplikací by na telefonu s Androidem měl být antivirový program.
Nenavštěvujte pochybné webové stránky: Rizikové jsou zejména stránky plné pofidérních reklam na hazard, zázračné hubnutí nebo erotické služby. Viry se běžně vyskytují rovněž na webech, jež vám slibují stažení souborů, za které byste za normálních okolností museli platit (filmy, počítačové hry apod.).
Neskočte na obvyklé triky: Hackeři často šíří viry prostřednictvím odkazů na infikované weby. Ke kliknutí na odkaz se vás snaží přimět třeba falešnými výhrami. Nebuďte naivní – nikdo vám nedá nový mobil nebo peníze jen tak. Pokud jste se žádné soutěže nezúčastnili, nemohli jste nic vyhrát.
Chovejte se obezřetně: Útočníci jsou vynalézaví a stále přichází s novými metodami. Jeden z aktuálně nejrozšířenějších virů nabádá uživatele ke stažení infikované aplikace pod záminkou poslechu zmeškané hlasové zprávy. Obezřetnost je tedy na místě i při běžných úkonech. Zvýšené opatrnosti dbejte například během připojení k veřejné Wi-Fi.