víkend na vodě

Víkend na vodě: Na co se připravit a jak se chránit před riziky?

Češi jsou národem chatařů, chalupářů, houbařů a také vodáků. Typická letní kratochvíle učarovala nejednomu z nás. Pokud sami plánujete na vodu vyrazit, přečtěte si, jak se na tenhle adrenalinový výlet připravit a ochránit sebe i majetek před případnými riziky, která by mohla proměnit pečlivě naplánovaný výlet v noční můru.

Naplánujte trasu

Pokud jste na vodě ještě nebyli a nepatříte proto mezi ostřílené a proudy vody ošlehané vodáky, naplánujte si klidnější trasu. Nemusí to být zrovna „volej“, kdy se několikahodinová projížďka změní v nekonečné pádlování a otročinu. Peřeje a divokou vodu, ale také pro jistotu vynechte. Inspirovat se můžete lokalitami, které jsme pro vás sepsali do jednoho z dřívějších článků, nebo navštívit nejrůznější tematické blogy a weby (např. BengaTour.cz nebo VodaciSobe.cz), kde najdete mapky vodáckých lokalit i s jejich obtížností.

Co si s sebou sbalit?

Loď a pádla máte pravděpodobně zařízené, ať už z půjčovny nebo z vlastních „zdrojů“. Potřebovat budete ale také minimálně dvoje boty – jedny na samotnou jízdu a druhé do kempu. Ačkoliv řada vodáků sjíždí vodu v crocsech nebo sandálech, není to ideální volba. Raději proto volte pevnou obuv s plnou špičkou, protože se může stát, že budete potřebovat z lodi vylézt, vytáhnout ji na mělčinu nebo ji popostrčit z kamenů.

Chybět by vám samozřejmě nemělo ani vhodné oblečení a to takové, které vás podrží i během nejrůznějších rozmarů počasí. Nezapomeňte na funkční prádlo, pláštěnku, nebo nepromokavou bundu a pokrývku hlavy. Zabalte si raději dvě sady oblečení, jednu na sjezd a druhou do kempu. To proto, ať nejste celý den v mokrém.

Pro maximální bezpečnost a pohodovou jízdu nezapomínejte ani na záchrannou vestu a helmu. Pamatujte i na takové maličkosti, jakým je třeba opalovací krém s vyšším faktorem (sluneční paprsky se odráží od vodní hladiny), plně vybavenou lékárničku, desinfekci, repelenty a nealko. Ne všude totiž můžete zastavit a občerstvit se.

  • Náš tip: Jak sbalit jednotlivé věci a ochránit je před vodou? Možností máte rovnou několik. Půjčovna vám může věci převézt do kempu nebo půjčit tzv. barely – plastové sudy, do kterých věci nastrkáte a zavřete je v nich. Často se bohužel může stát, že barely příliš dobře netěsní, takže vám věci navlhnou. Pro tyto případy proto věci umístěte do igelitového sáčku nebo tašky, případně si pořiďte voděodolný batoh nebo pytel. Ty jsou k dostání v různých velikostech a vejde se do nich opravdu všechno.

    na-vodě

Co je třeba dodržovat na vodě?

Abyste si jízdu maximálně užili a nepřivodili úhonu sobě, posádce nebo ostatním vodákům, je potřeba dodržovat několik základních pravidel. Například u vesty a helmy nestačí je jenom „mít“, ale zejména je správně nasadit. Přilba vám nesmí na hlavě volně „lítat“, proto ji upevněte dle návodu pěkně pod bradou. Vesta musí velikostí i výtlakem odpovídat a je potřeba dotáhnout všechny upínací prvky, aby správně seděla a v případě nouze dotyčnému opravdu pomohla.

V lodi byste měli mít i speciální záchranný házecí pytlík, jehož funkci a způsob použití vám vysvětlí obsluha vodáckého obchodu nebo samotná půjčovna. Krajně nevhodné jsou naopak nejrůznější pomůcky vhodné na koupaliště (např. nafukovací kruhy nebo plavací křidélka apod.). Pozornost věnujte i vhodnému obutí, které by mělo na noze pevně držet. Rozhodně nedoporučujeme sjíždět vodu na boso nebo ve zmíněných sandálech, či crocsech.

Před každým složitějším úsekem (např. peřejemi, překážkou v cestě apod.) je také potřeba, aby se s ním seznámila celá posádka lodě. Rovněž je nutné dodržovat odstup od dalších lodí a věnovat pozornost výstražným cedulím s pokyny, jak se v případě konkrétního úseku chovat. Mějte na paměti, že v Česku je zhruba 150 nebezpečných jezů a propustí, kde se ročně utopí několik osob.

Pozor na alkohol

Řada osob si vodáctví spojuje s konzumací alkoholu. Sjíždět řeky pod vlivem alkoholu je podle expertů krajně nebezpečné. „Kvůli alkoholu se každoročně stávají nehody, ke kterým by jinak nemuselo dojít. Lidé posilněni alkoholem mají vysoké sebevědomí, ztrácejí zábrany i respekt k řece,“ řekl pro Denik.cz předseda Asociace vodní turistiky a zároveň zakladatel Vodácké školy záchrany Petr Ptáček.

Vodákům, kteří vodu sjíždí pod vlivem, navíc hrozí tučná pokuta, která se může vyšplhat až do výše několika tisíců korun. Problémem může být i případné plnění ze strany pojišťovny. Pokud totiž požití alkoholických nápojů nebo omamných látek mělo příčinnou souvislost se vznikem pojistné události nebo s jejím rozsahem, může pojišťovna krátit pojistné plnění nebo ho dokonce úplně odmítnout.

Jak se pojistit před tím, než na vodu vyrazíte?

Před každou plavbou je užitečné myslet na kvalitní pojištění s dostatečnými limity pojistného krytí. I rekreační sport je záludný a může přinést nebezpečné chvíle s dlouholetými následky. Pokud vyrážíte na tuzemskou plavbu, sjednejte si úrazové pojištění, které by mělo krýt i závažnější úrazy s dlouhodobými nebo i trvalými následky.

Nezapomínejte ani na pojištění odpovědnosti, které slouží pro krytí škod a situace, kdy vodák neúmyslně způsobí někomu jinému škodu na majetku nebo újmu na zdraví. V tomto případě volte vyšší pojistné částky, minimálně 3-5 milionů korun.

  • Věděli jste, že:

Využít můžete pojištění odpovědnosti jak samostatně sjednané, tak i zahrnuté do pojištění domácnosti?

Vyrážíte-li na vodu v zahraničí, sjednejte si komplexní cestovní pojištění, které zahrnuje pojištění léčebných výloh a asistence pro případ zranění nebo tonutí, včetně repatriace postiženého domů. Opět vybírejte takový balíček, který bude obsahovat i pojištění odpovědnosti, případně si odpovědnost sjednejte v rámci připojištění.

A jak vybrat tu nejlepší a nejvýhodnější pojistku?

Abyste se v nabídce tuzemských pojišťoven bezpečně zorientovali, je dobré využít praktických online kalkulaček a srovnávačů, které za vás jednotlivé nabídky vzájemně porovnají a seřadí je podle ceny nebo dalších parametrů.



Při výběru ale nesázejte pouze na zmíněnou cenu pojistného. Zajímejte se o rozsah pojistné ochrany, limity pojistného plnění, ale i výluky, na základě kterých může pojišťovna pojistné plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Těhotná žena na letišti
    02. července 2024|Jana Březinová
    Cestování v těhotenství

    Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

  • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
    14. června 2024|Jana Březinová
    Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

    Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • Žena s batohem a letenkami
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Jak ulovit nejlevnější letenky

    Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|Petr Pohůdka
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.