Dům s větrnou elektrárnou v pozadí

Větrná elektrárna pro domácnosti: Kdy dává smysl?

1. 3. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Zatímco fotovoltaika se v Česku uchytila rychle a nyní zažívá opětovný boom, na domácí větrné elektrárny narazíte jen zřídka. Menší větrník by přitom v mnoha situacích přispěl k energetické soběstačnosti domácnosti. Kde dává malá větrná elektrárna smysl a kolik vyrobí elektřiny?

Obvykle mikrozdroje s průměrem rotoru do 3 metrů

Když se řekne větrná elektrárna, většina z nás si představí velké větrníky na volných prostranstvích, které lze ve větším množství než v ČR vídat například v Rakousku nebo Německu. Ne všichni ale vědí, že si podobný zdroj zelené energie mohou pořídit i na svůj pozemek, samozřejmě ve zmenšeném provedení.

Větrné elektrárny pro domácí využití se obvykle rozdělují na malé zdroje a mikrozdroje.

  • Mezi malé větrné zdroje se počítají elektrárny s výkonem do 60 kW.

  • Jako mikrozdroje se označují malé větrné elektrárny s výkonem do 2,5 kW a průměrem rotoru do zhruba 2,5–3 metrů. Tento typ v domácích podmínkách jednoznačně převažuje.


Kde se dá větrná elektrárna postavit?

Před instalací větrné elektrárny potřebujete v první řadě zjistit, zda se váš pozemek k tomuto účelu hodí – jinými slovy zhodnotit jeho větrný potenciál. Můžete si domů pozvat odborníky přímo z instalačních firem, ale základní analýzu zvládnete i sami. Pomohou vám například větrné mapy Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Podle nich se jako lokality vhodné pro provoz větrných elektráren jeví hlavně příhraniční horské oblasti a Českomoravská vrchovina.

Hodně vám napoví také prosté pozorování třeba za pomoci meteostanice a pohled do historie místa. Nacházel se dříve v blízkosti vašeho domu větrný mlýn? Pak budete pravděpodobně mít k provozu malé větrné elektrárny dobré podmínky. Instalaci je vhodné probrat s příslušným stavebním úřadem, stavba větrného mikrozdroje na stožáru do výšky 8 metrů by ale měla být administrativně bezproblémová.

Výkon větrné elektrárny mohou omezovat clonící domy nebo stromy. V obecné rovině platí, že čím otevřenější prostranství, tím vyššího výkonu by měla větrná elektrárna dosahovat. Zohlednit musíte i hlučnost elektrárny. Umístění v blízkosti obytných místností se kvůli hluku nedoporučuje, případně je zapotřebí vybírat mezi méně hlučnými modely.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Větrná elektrárna: Výhody a nevýhody

Větrná energie patří k obnovitelným zdrojům. Výroba elektřiny z větru je šetrná k životnímu prostředí a neprodukuje oxid uhličitý, který se podílí na oteplování zemského klimatu. V době vysokých cen energií vám alternativní zdroje přinesou také velké úspory v rámci rodinného rozpočtu. Na rozdíl od fotovoltaických elektráren pracují ty větrné i v noci a za špatného počasí – jen musí dostatečně foukat vítr. Na maximum svého výkonu se většina malých větrných elektráren dostává při větru o rychlosti 3–4 m/s.

Z možných negativ jsme již zmínili hlučnost. Nutno ale dodat, že moderní větrné elektrárny nejsou tak hlučné jako jejich starší předchůdkyně a ve většině případů nebude hluk obtěžující.

Další nevýhoda vychází ze samotného fungování. Větrná elektrárna pracuje na mechanickém principu – vítr roztáčí rotor, který přímo nebo přes převodovku pohání generátor elektrického proudu. Kde jsou mechanické části, tam nevyhnutelně nastupují možné poruchy a nutnost průběžné údržby. Nicméně při adekvátní péči můžete počítat s životností systému okolo 20 let.

K nevýhodám patří rovněž menší možnost výběru. Solární elektrárnu vám v Česku zajistí desítky firem od malých subjektů až po velké energetické společnosti. Počet dodavatelů a nabízených modelů malých větrných elektráren je ve srovnání s fotovoltaikou výrazně nižší. To však neznamená, že byste nenašli vhodný a kvalitní výrobek nebo dodavatele. Společností je na trhu stále dostatek na to, abyste jich mohli oslovit několik a porovnali si více cenových nabídek.

Kolik elektřiny malá větrná elektrárna vyrobí?

Cena větrných mikroelektráren je poměrně různorodá. Standardně se pohybuje v řádu desítek tisíců korun. Nejmenší modely pořídíte již okolo 10–20 tisíc, větší systémy stojí klidně přes 100 tisíc korun. Částka se odvíjí hlavně od průměru rotoru, a tedy i od celkového výkonu elektrárny.

Stanovit roční produkci elektřiny z větrného mikrozdroje je docela obtížné. Do úvah totiž musíte zahrnout nejen počet větrných dnů a průměrnou rychlost větru v dané lokalitě, ale také místní podmínky, jako třeba počet a umístění okolních staveb. V této otázce je proto lepší obrátit se na odborníka, který zhodnotí produkci větrné elektrárny s ohledem na konkrétní situaci.

Pokud se o výpočet budete pokoušet svépomocí, uvědomte si, že výrobci uváděný instalovaný výkon je počítán za optimálních povětrnostních podmínek. Reálný výkon se samozřejmě liší a většinou bude nižší. Velmi orientačně lze u malé větrné elektrárny s výkonem 750 W počítat s výrobou asi 1 až 2 MWh elektřiny ročně. Ale více než kdy jindy zde platí, že každý případ bude jiný.

Přemýšlíte o změně dodavatele elektřiny?

Spočítejte si aktuální ceny elektřiny v naší kalkulačce a vyberte si tu nejvýhodnější. Se změnou dodavatele vám zdarma pomůžeme.

Investice do větrné elektrárny je za pár let zpět

Ještě složitější je výpočet návratnosti investice, do kterého promlouvá cena odebírané elektřiny. Ta se napříč domácnostmi značně liší v závislosti na dodavateli a konkrétním tarifu. U elektráren s pořizovací cenou v řádu nižších desítek tisíc korun instalační společnosti obvykle uvádí návratnost investice v horizontu 2–3 let.

S ohledem na několikanásobně delší životnost se proto pořízení větrné elektrárny vyplatí. Samozřejmě při vybudování větrníku na vhodném místě, což může být u řady pozemků problém. Zatímco pro fotovoltaický panel dnes takový prostor najdete prakticky vždy, realizace větrné elektrárny na nevyhovujících podmínkách může ztroskotat častěji. Ve chvíli, kdy větrný potenciál pozemku není dostatečný, nemá výstavba větrné elektrárny žádný význam.

Zajímavost

Podobně jako fotovoltaika slouží i větrná elektrárna jako doplňkový energetický zdroj. Smysl často dává i kombinace obou systémů. Energie z větru může fotovoltaickou elektrárnu dobře doplňovat v noci nebo v době, kdy je zataženo.

Větrné elektrárny v ČR: Zatím ve stínu fotovoltaiky

Ačkoliv je větrná energie celosvětově nejrychleji se rozvíjejícím energetickým oborem, v České republice zatím stojí na okraji zájmu. A rozhodně to není jen tím, že by v Česku nebylo moře, na kterém by se daly vystavět efektivní offshore elektrárny. Příklady okolních zemí ukazují, že větrnou energii lze účinně využívat i bez moře.

Za nepříliš překotným rozvojem větrné energetiky v ČR stojí podle odborníků hlavně nedostatečná podpora státu a zřejmě také nechuť občanů či místních samospráv ke stavbám tohoto druhu. Na odporu se z velké části podílí i vzhled větrníků, který bývá vnímán spíše negativně.

Kombinace těchto faktorů se odráží ve statistikách. Podíl větrné energie na energetickém mixu ČR činí méně než 1 %. Souhrn instalací všech větrných elektráren odpovídá 340 megawattům (MW), přičemž se jedná o číslo, které od roku 2019 neroste. Jen pro srovnání – v EU přibylo pouze za loňský rok 15 gigawattů (= 15 000 MW) nového instalovaného výkonu větrných elektráren. Zhruba z 90 % se na tom podílely větrníky vybudované na pevnině (onshore).

Sdílet článek

Související články

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?