Elektrotechnik a trafostanice

Velkoobchodní cena elektřiny rekordně zdražuje. Jak fungují burzy EEX, PXE, OTE a ČMKBK?

4. 8. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Elektrárny a koncoví dodavatelé elektrické energie spolu obchodují na velkoobchodním trhu, který střídavě roste, klesá a opět stoupá. Převážně však zdražuje, zvláště v poslední době. Velkoobchodní cenu elektřiny nakonec zaplatí spotřebitelé, například vaše domácnost. Proto sledujeme, jak se vyvíjejí energetické burzy EEX, PXE, OTE nebo ČMKBK, abyste nebyli překvapení vysokými účty.

Velkoobchodní trhy vypadají bláznivě, neboť okamžitě reagují na hospodářské, společenské a politické změny. Neustále stoupají nebo klesají, zdražují a zlevňují, málokdy zůstávají v klidu. Ovšem jakmile získáme větší nadhled a každodenní výkyvy spojíme do delšího časového intervalu, uvidíme dlouhodobé trendy. Potom dokážeme odhadnout, jestli dané zboží – například elektřina – pravděpodobně zdraží, nebo zlevní také domácnostem na českém maloobchodním trhu.

Spotové ceny energetických komodit a „futures” kontrakty

Elektřinu měříme v kilowatthodinách, megawatthodinách a terawatthodinách (miliarda kWh = milion MWh = jedna TWh), podle její kvantity. Jde o komoditu, protože má pokaždé stejnou „jakost”. Zároveň však potřebujeme kvalitní elektrické vedení, ve kterém panuje stabilní napětí, aby byla energie kdykoli připravena pro spotřebitele.

Koncoví dodavatelé (překupníci) proto s elektrárnami uzavírají smlouvy o budoucích obchodech: Například se domluví, že během příštího kalendářního roku postupně odeberou a zaplatí určité množství elektrické energie, za předem smluvenou cenu. Těmto kontraktům říkáme futures, podle anglického slova future (budoucnost, budoucí).

Jenomže dodavatel může dodatečně zjistit, že jeho odběratelé mají větší nebo menší spotřebu, než předpokládal. Chybějící energii okamžitě nakupuje, přebytky hnedle prodává jinému překupníkovi, aby v elektrickém vedení zachoval stabilní napětí. Těmto obchodům, které jsou bezodkladně realizovány a proplaceny, říkáme spotové – podle anglického slovíčka spot (bod).

Evropská burza EEX, české PXE, OTE a ČMKBK

Velkoobchodní transakce jsou uzavírány dvoustranně, nebo přes prostředníka. České elektrárny a dodavatelé využívají jako organizátorky především následující burzy, které odlišíme podle jména, majitele, sídla, přibližného ročního objemu zobchodované elektřiny a kontraktů:

Jméno Majitelé Sídlo Objem Kontrakty

European Energy Exchange (Evropská energetická burza, EEX)


Různí akcionáři


Lipsko,

Německo

7 077 TWh


Futures, spotové


Power Exchange Central Europe (Středoevropská energetická burza, PXE)


EEX


Praha

278 TWh


Futures

OTE (Operátor trhu)


Český stát


Praha

27 TWh


Spotové


Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK)


Různé subjekty


Kladno

2 TWh


Futures

Velkoobchodní cena elektřiny bezprecedentně zdražuje

Na všech uvedených burzách letos sledujeme stejný trend. Elektřina rychle zdražuje, v některých případech dokonce dosahuje historických cenových rekordů. Navštivme například pražskou PXE a srovnejme, jaké byly průměrné ceny na následující kalendářní rok (futures):

  • v prvním pololetí 2020, na rok 2021: 43,55 eur/MWh

  • v prvním pololetí 2021, na rok 2022: 59,76 eur/MWh

  • meziroční zdražení: 16,21 eur/MWh (37 %)


LED žárovky

Česká domácnost může, ale nemusí v roce 2022 připlácet

Velkoobchodní cena elektřiny meziročně stoupla o více nežli třetinu. Požadovanou částku zaplatí nejdříve překupníci (koncoví dodavatelé), kteří však svoje rostoucí náklady obratem naúčtují svým zákazníkům: českým domácnostem a firmám. Na přelomu roku pravděpodobně zdraží, a tomu budou odpovídat budoucí zálohy.

Předpokládejme, že Česká národní banka nedevalvuje naši národní měnu a koruna vydrží kolem 25,50 Kč/euro. Průměrné české domácnosti, která spotřebuje 3 MWh/rok, může elektřina zdražit o 1 500 Kč/rok. Pokud elektrickou energií vytápí a ohřívá vodu, a odebere 10 MWh/rok, možná dohromady připlatí 5 000 Kč/rok, včetně DPH.

Ovšem záleží také na samotných domácnostech. Vyberte si takového dodavatele a ceník, abyste nedopláceli na inflaci, ale naopak ušetřili. Výhodnou cenu si můžete zafixovat na celý následující rok, nebo ještě déle.

Sdílet článek

Související články

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?