zarovka-kalkulacka-dum

V roce 2022 poroste regulovaná složka ceny energií

Od nového roku platí nové regulované složky cen energií. Ačkoliv se kvůli raketovému růstu cen energií na burze očekávalo, že stoupat nebudou, nakonec se mírnému zdražení nevyhnuly. Energetický regulační úřad (ERÚ) ovšem uklidňuje, že se jedná o navýšení pod hladinou inflace. Změna regulovaných cen se v celkových účtech projeví asi 2% nárůstem u elektřiny a 1% u plynu.

Co je regulovaná složka cen energií?

Cena elektřiny i cena zemního plynu se skládá ze dvou složek: regulované a neregulované. 

Neregulovanou složku mají plně v rukou dodavatelé, platíte v ní především za komoditu podle své spotřeby. Neregulovaná složka se v první řadě odvíjí od cen na burze, ale také od obchodní strategie vašeho dodavatele. Právě tato část cen elektřiny a plynu v posledních měsících prudce roste. U některých dodavatelů se ceny zvýšily o víc jak 200 %.

Regulovanou složku má pod palcem Energetický regulační úřad, který vždy v závěru roku vyhlásí ceny na následující kalendářní rok. Vstupují v platnost 1. ledna a stejné zůstávají až do 31. prosince. Regulované ceny se liší v závislosti na distribučním území, jinak jsou pro všechny domácnosti na daném území stejné.


Regulovaná složka ceny elektřiny zahrnuje:

  • poplatky za distribuci,

  • systémové služby, které kryjí náklady na přenos velmi vysokého napětí a regulaci výroby,

  • platbu za služby regulátora trhu, tedy společnost OTE, která organizuje denní trh s elektřinou,

  • podporu výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů.


Regulovaná složka ceny plynu zahrnuje:

  • přepravu plynu z hranic ČR ke vstupním bodům distribučních soustav,

  • distribuci plynu,

  • platbu za služby operátora trhu (OTE).

Regulované ceny energií v roce 2022

Pro rok 2022 se regulovaná cena energií zase o něco zvýší. U elektřiny vzroste průměrně o 3,7 %, na území ČEZ Distribuce činí nárůst 3,6 %, u EG.D 3,9 % a u PREdistribuce 3,3 %. ERÚ upozorňuje, že růst cen se drží pod hladinou inflace, nicméně byl nezbytný. „Přestože se nám znovu podařilo udržet růst regulované složky pod hladinou spotřebitelské inflace, mírnému nárůstu regulovaných cen se nevyhneme. Výsledné ceny by ale v důsledku růstu regulované složky neměly vzrůst více než o dvě procenta u elektřiny, respektive o procento u plynu. Řádově rychleji však roste burza, na kterou ERÚ nemá vliv a kvůli které o desítky procent zdražují dodavatelé, což je hlavní důvod strmého růstu cen energií," říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ v tiskové zprávě.

Růst regulovaných cen odůvodňuje stoupajícími náklady na krytí ztrát a na poskytování podpůrných služeb, které navyšuje drahá silová elektřina na burzách. Dlouhodobě také rostou náklady na investice do distribuční soustavy, protože zdražují stavební práce i materiál.

U zemního plynu se regulovaná složka pro rok 2022 zvyšuje v průměru o 2,4 %. Nejméně si připlatí odběratelé v distribučním území GasNET (+1,8 %), u EG.D se regulovaná složka zvýší o 3,3 %, u Pražské plynárenské Distribuce o 5,9 %. Také u zemního plynu stojí za růstem regulovaných cen zdražování investic do údržby a provozu sítě, mimo jiné například náklady na nový plynovod Moravia Capacity Extension. Nejvíce se zdražuje v Praze, jelikož zde plynárenské rozvody prochází velkou rekonstrukcí.

Celkové účty za energie porostou o 1–2 %

Jak se zvýšení regulovaných cen promítne do celkových účtů za energie? U elektřiny tvoří regulovaná složka přibližně 40 % vyúčtování, a tak se její zvýšení projeví asi dvouprocentním nárůstem celkové ceny elektřiny. U plynu tvoří regulovaná složka přibližně 18,5 %, a tak se na celkovém účtu zvýšení projeví jen asi jednoprocentním nárůstem.

Pokud chcete vědět, kolik přesně platíte za regulovanou složku cen energií, dohledáte to jednoduše ve své faktuře. Dodavatelé označují ve vyúčtování regulovanou část jako platbu za distribuci, zatímco neregulovaná složka bývá uvedena jako obchodní část.

Jak se budou vyvíjet regulované ceny v budoucnu?

Energetický regulační úřad vydává vždy na konci roku cenové rozhodnutí na následující období, ale pracuje i s dlouhodobým výhledem. Jak se budou vyvíjet regulované ceny v dlouhodobém horizontu?

ERÚ pracuje s obdobími pěti let, takzvané V. regulační období započalo v loňském roce a trvá do roku 2025. Jako hlavní trend pro toto období určil ERÚ potřebu vyšší spolehlivosti distribuce, automatizaci a monitoring kvality energie. Ve výhledu se také uvažuje změna skladby zdrojů – odklonem od uhlí a naopak navýšením výroby energie z obnovitelných zdrojů. ERÚ bere v úvahu rovněž větší decentralizaci výroby, například rozvoj domácích fovotoltaických elektráren.

zásadách cenové regulace pro V. regulační období, které byly vydány Energetickým regulačním úřadem v roce 2020, se počítá s poklesem regulovaných cen v roce 2021 a následně s jejich nárůstem. V průměru mají od roku 2022 regulované ceny elektřiny růst o 2 % ročně, u zemního plynu by zdražování mělo dosáhnout v průměru 3–⁠4 % ročně.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.