chorvatsko

Užijte si Chorvatsko i po sté: Co vidět, když jste viděli všechno?

15. 6. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Svět ochromený strachem z koronaviru se pomalu vrací k normálnímu životu a jednotlivé země pomalu otevírají své hranice turistům. Nejrychlejší jsou dle očekávání země nejvíce závislé na turistickém ruchu. Například do Chorvatska už občané EU cestovat mohou. Potřebují pouze potvrzení o rezervaci ubytování a po návratu není povinná karanténa.

Letošní léto bude probíhat v jiném duchu, než jsme byli zvyklí. Spousta zemí hranice otevře později nebo s různými omezeními. Také samotní turisté budou při letošním cestování jistě opatrnější než předtím. Je jenom přirozené, že hodně Čechů si pro svou letošní letní dovolenou vybere obligátní Chorvatsko, které hranice otevřelo v polovině května a to všem občanům EU pouze na základě rezervovaného ubytování.

6 tipů, které v Chorvatsku stojí za to vidět

Máme pro vás pár tipů, kam se v Chorvatsku podívat, pokud znáte pouze staré dobré, byť stále krásné, oblasti na severu v okolí Rovinje a Puly, či o trochu níže Makarskou, Split a Baška Vodu. Možná právě letos nastal čas poznat jiná místa nebo zabrouzdat dál od moře až do chorvatského vnitrozemí.

Národní parky Paklenica a Krka

Většina lidí si při spojení Chorvatska a národních parků na prvním místě vybaví nádherná Plitvická jezera, kde se natáčel příběh o slavném náčelníkovi Vinnetouovi a jeho bílém bratru Old Shatterhandovi. Chorvatsko má však další národní parky, které vás ohromí přírodními krásami.

Je to zejména park Krka vedoucí podle stejnojmenné řeky. Za návštěvu stojí například dechberoucí vodopády u města Skradin. V jižní části chorvatského pohoří Velebit se zase rozprostírá park Paklenica se skalními kaňony a podzemními tunely. Zdejší skalní útvary si oblíbili horolezci, ale na své si zde přijdou i cyklisté a milovníci křišťálově čisté vody.

chorvatsko krka

Jezero Mir

Za velkou zvláštnost je považováno jezero Mir ležící na ostrově Dugi otok uprostřed zdejšího národního parku Telaščica. Jeho voda je totiž velmi teplá a navíc slaná, protože do něj pronikají četné trhliny vedoucí podzemí z moře.

Slunjčické vodopády

Pokud se vám líbí tyrkysově modrá Plitvická jezera, ale už méně nadšení ve vás vzbuzují davy turistů, pak zamiřte se podívat na méně známá, avšak stejná působivé Slunjčické vodopády. Kromě vodopádů a divokých peřejí na řece Slunjčica si můžete projít zdejší úžasnou historickou osadu Rastoke se zachovalými dřevěnými domky a vodními mlýny.

Město Trogir

Pokud už máte Split párkrát prozkoumaný a rádi byste viděli také jiné chorvatské město, tak za důkladnou prohlídku stojí například historické jádro nedalekého města Trogir. Pyšní se zachovalými památkami, díky kterým je součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

K hlavním lákadlům města patří renesanční kaple sv. Jana Trogirského, románská katedrála sv. Vavřince, městské opevnění, četné kostely, paláce a kláštery, podmořská křížová cesta a zejména pak zvonice vysoká 47 metrů poskytující výhled nejen na celé město, ale až na vzdálené pohoří Kozjak.

chorvatsko trogir

Ostrov Brač

Pokud máte rezervované ubytování na Splitu či Makarské, vydejte se na výlet na blízký ostrov Brač. Na tomto krásném ostrově se nachází hned několik krásných míst. Jedním z nich pláž nazvaná Zlatý roh (Zlatni rat) ležící u města Bol, která je hodnocena jako nejkrásnější jadranská pláž. Nedaleko se pak nachází skalní klášter Blaca, v jehož kamenných sálech se po celém dni na rozpálené pláži dočkáte příjemného osvěžení.

Mokřiny Palud

Pokud vám učaroval Istrie na severu Chorvatska a pravidelně se sem vracíte, možná vaší pozornosti unikla přírodní zajímavost v podobě divokých mokřin Palud nedaleko měs. Tato oblast je doslova rájem pro divoce žijící ptactvo. Žije zde přes 200 druhů, které zde lze pozorovat jen tak. Něco podobného se nachází také ve vnitrozemí Chorvatska v národním parku Kopački rit.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Těhotná žena na letišti
    02. července 2024|Jana Březinová
    Cestování v těhotenství

    Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

  • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
    14. června 2024|Jana Březinová
    Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

    Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • Žena s batohem a letenkami
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Jak ulovit nejlevnější letenky

    Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|Petr Pohůdka
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.