Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.
Česká národní banka (ČNB) se pravidelně ptá svých komerčních partnerek, jestli zpřísňují, nebo uvolňují úvěrové podmínky. Také se zajímá, zda roste, či klesá poptávka po úvěrech. A zároveň zkoumá, jaký budoucí vývoj očekávají komerční bankéři. Následně vydává kvartální analýzy, přičemž aktuální trendy vyjadřuje „čistým tržním podílem”.
Komerční banky, které zpřísní své úvěrové podmínky, obsluhují 24 % celkového trhu.
Komerční banky, které uvolní své úvěrové podmínky, zabírají 15 % celého trhu.
Takže souhrnně dojde ke zpřísnění úvěrů v rozsahu 9 % čistého tržního podílu.
Domácnosti šetří a o úvěry nemají zájem
ČNB vydala za poslední kvartál loňského roku (říjen až prosinec 2022) novou analýzu. Stabilita panovala u půjček pro obchodní společnosti – zásadně se neměnily podmínky pro poskytnutí úvěrů ani celková poptávka po úvěrech. Firmy nemají takový zájem o dlouhodobé úvěry na financování velkých investic. Na druhou stranu si o to více berou úvěry na krátkodobé financování podniku, a to zejména kvůli přetrvávajícím problémům s dodávkami některých komponent a surovin, a tudíž vyšší potřebě držet zásoby.
Naproti tomu u domácností se projevují zvýšené životní náklady a obavy z budoucího ekonomického vývoje. V závěru loňského roku poklesl zájem domácností o úvěry, a to jak o hypotéky, tak o ostatní spotřebitelské půjčky.
Podmínky hypoték se uvolnily, přesto o ně domácnosti nežádají
Úvěrové standardy se u úvěrů na bydlení v souhrnu uvolnily (v rozsahu 18 % čistého tržního podílu), přesto více než dvě třetiny bank sledují pokles poptávky po hypotečních úvěrech. Proč nemají domácnosti o hypotéky zájem? Nejvíce odrazují rostoucí životní náklady kvůli vysoké inflaci a drahým energiím. Vliv mají rovněž vysoké úrokové sazby u hypoték. Částečně se na poklesu zájmu o hypotéky podílí také vysoké ceny nemovitostí, snaha o vyšší úspory a obavy z budoucnosti.
O aktuální situaci na trhu s nemovitostmi si můžete přečíst v našem článku:
Pro spotřebitelské úvěry se podmínky zpřísňují
Zatímco u hypoték se podmínky rozvolňují, u spotřebitelských úvěrů přistoupily banky ke zpřísnění úvěrových podmínek (v rozsahu 12 % čistého tržního podílu). Banky totiž zpřísnily hodnocení úvěruschopnosti klientů a mají obavy z jejich rostoucích životních nákladů. Nejen banky ale k úvěrům přistupují obezřetněji. Ani samotné domácnosti o ně nemají takový zájem. Poptávka po úvěrech na spotřebu klesla (v rozsahu 63 % čistého tržního podílu), jelikož domácnosti dávají přednost úsporám a odkládají nákup věcí dlouhodobé spotřeby. Odrazují je také vyšší úrokové sazby.
Jak ušetřit a vyzrát na zbytečné utrácení vám poradíme v tomto článku:
Prognóza je pozitivní pro domácnosti, pro firmy horší
V prvním čtvrtletí letošního roku (leden až březen 2023) banky očekávají mírné zlepšení situace. Pokles poptávky po úvěrech na bydlení předpokládá jen desetina bankovního trhu, u spotřebitelských úvěrů věří malá část dokonce v růst poptávky.
Naopak horší vyhlídky mají komerční bankéři u úvěrů pro živnostníky. Banky vnímají pokles poptávky živnostníků po úvěrech ve čtvrtém čtvrtletí 2022 o více než tři čtvrtiny bankovního trhu a další pokles předvídají i pro začátek letošního roku. Ochlazení se očekává rovněž u úvěrů pro obchodní společnosti. K poklesu přispěje zejména další propad poptávky po dlouhodobých úvěrech.