Otáčení hlavice radiátoru

Uspořte energie a naučte se správně topit

Faktury za energie vás každý rok nepříjemně překvapí? Ještě než se pustíte do výběru úspornějšího kotle, podívejte se, jak ušetřit na energiích s tím stávajícím. Možná zjistíte, že za vítr ve vaší peněžence můžou jen nesprávné postupy.

Čistěte a pravidelně servisujte kotel

Toto pravidlo platí, ať vytápíte jakýmkoliv palivem – jen elektřina je v podstatě bezúdržbová. Především u topení tuhými palivy je potřeba kotel pravidelně čistit od sazí a usazenin, stejně jako vymést kouřovod. Jinak budete mít problémy s rozhořením a nedokonalým spalováním.

Pozornost byste měli věnovat také údržbě plynového kotle. U toho musí čištění provádět odborník, nejlépe jednou ročně. Když kotel špatně spaluje, zbytečně stoupá spotřeba plynu. Nezapomínejte ani na revizi plynového kotle. Ta sice není pro domácnosti ze zákona povinná, ale kvůli bezpečnosti byste ji měli nechat provést. Při poruše kotle totiž může docházet jak k úniku plynu, tak k tvorbě nebezpečného oxidu uhelnatého.

Nezapomínejte ani na spalinové cesty

Pravidelnou údržbu vyžadují i spalinové cesty. Když komín špatně táhne, kotel nespaluje správně, což vede k vyšší spotřebě paliva. Navíc nedokonalým spalováním a špatným odtahem spalin hrozí otrava oxidem uhelnatým.

Údržba a kontrola spalinových cest je povinná ze zákona – lhůty se liší podle kotle a používaného paliva. U běžného plynového kotle pro domácnosti stačí kontrola spalinových cest jednou ročně. Pokud spalujete v kotli uhlí nebo dřevo a vytápíte zdrojem celoročně, musíte provádět čištění komína alespoň 2–⁠3× ročně. Čištění jako takové můžete provést svépomocí, ale přesto si alespoň jednou ročně musíte zavolat kominíka na kontrolu spalinových cest.

Veškeré doklady o provedených kontrolách a revizích – jak kotle, tak spalinových cest – byste si měli uschovat pro případ pojistné události. Pojišťovna bude chtít vidět důkaz, že jste údržbu nezanedbali.

Odvzdušněte radiátory, a rázem bude tepleji

Zavzdušněný radiátor vám může udělat pěknou díru v rodinném rozpočtu. Pokud otáčíte kolečkem termostatu na vyšší a vyšší teplotu, ale stále cvakáte zuby, bude na vině nejspíš zavzdušnění otopné soustavy. Zjistíte to jednoduše tak, že položíte ruku na radiátor. Jestliže je těleso horké pouze u trubky, která vodu přivádí, ale druhý konec je studený, je to znamení, že je radiátor zavzdušněný. Radiátory odvzdušněte nejlépe před každou topnou sezónou a poté přibližně jednou měsíčně.

Zaručených metod, jak odvzdušnění provést, je celá řada. Nejlepší bude, když si sami vyzkoušíte, co funguje ve vašem domě nejlépe. Nejčastěji se používá metoda odvzdušnění při zapnutém topení a plném otevření ventilů v celém domě. Poté odvzdušňujte postupně radiátory od nižších pater až po nejvyšší patra. Povolte odvzdušňovací ventil – začne unikat vzduch. Jakmile začne z radiátoru téct voda, ventil opět uzavřete.

Nezapomeňte ani na kontrolu tlaku v otopné soustavě a případně do ní doplňte vodu. Po každém dopouštění vody byste měli radiátory opět odvzdušnit, protože při tom vznikají vzduchové bubliny.

Zbytečně nepřetápějte

Jednoduchý krok k velké úspoře je snížení teploty na termostatu – přetápění je častým nešvarem českých domácností. Za každý stupeň navíc zaplatíte přibližně o 6 % vyšší náklady. Vysoká teplota v domácnosti nesvědčí ani vašemu zdraví, a to především na spaní. V ložnici byste měli udržovat teplotu 16–18 stupňů, ještě chladněji může být na chodbách. Naopak přitopit si můžete v místnostech, kde pobýváte delší dobu a příliš se nehýbete – v obývacím pokoji, pracovně nebo dětském pokoji je optimální teplota 20–⁠21 stupňů.

Nevypínejte topení

Jste zvyklí topení vypnout, když opouštíte dům a zase ho zapnout po návratu, protože chcete ušetřit na energiích? Tento přístup naopak vede k vyšší spotřebě. Pokud nepřikládáte do kotle ručně, je lepší přes zimu topení vůbec nevypínat. Když odcházíte z domu, snižte teplotu na termostatu pouze o 1–2 stupně. Při vyšším rozdílu teplot už příliš prochladnou zdi, a tak je při opětovném spuštění topení obtížné dosáhnout požadované teploty. Kvůli tomu za chvilku protopíte více, než za celodenní temperování místností.

Pořiďte si kvalitní palivo

Ať topíte kotlem na tuhá paliva, nebo si jen příležitostně přitápíte krbem, měli byste si vždy pořídit řádně proschnuté dřevo. To bývá sice dražší, ale na druhou stranu lépe hoří, a tak bude vaše spotřeba v konečném součtu nižší. Nejlevnější variantou je pořízení surového dřeva s dostatečným předstihem – jeho proschnutí trvá několik let.

Špatně hoří také vlhké uhlí. Proto ho objednávejte nejlépe v letních měsících, kdy je důkladně proschlé a ukládejte ho do kotelny za suchého počasí.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark