Žárovka a mince

Úspora energie: 10 tipů, se kterými ušetříte

24. 10. 2020 | Aktualizováno: 18. 5. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Ceny energií se v posledních letech zvyšují, a tak nejspíš také hledáte cesty, jak uspořit alespoň pár korun. Faktem zůstává, že s pár úpravami ve svém životním stylu můžete ušetřit stovky i tisíce korun ročně. A ani nemusíte začít trávit večery při svíčkách. Podívejte se, jak na to.

1. Snižte teplotu o jeden stupeň

Náklady na vytápění vám dávají obvykle největší prostor k úspoře energie – vždyť v běžném rodinném domě ročně protopíte desítky tisíc korun. Přitom stačí snížit teplotu na termostatu o jeden stupeň a rázem ušetříte na vytápění kolem 6 procent ročně.

Jaké jsou optimální teploty?

Vysoké teploty ostatně nejsou vhodné ani pro vaše zdraví, především v ložnici byste měli topení stáhnout.

Nejvyšší teplotu byste měli mít v místnostech, kde pobýváte dlouhodobě a nepohybujete se – v obývacím pokoji by se měla pohybovat mezi 20–21 stupni. Ještě vyšší teplotu si můžete dopřát v koupelně.

Naopak v ostatních místnostech není třeba tolik topit – v kuchyni vám stačí 18 stupňů, protože se teplota zvyšuje vařením. A na spaní se doporučuje teplota 16–18 °C.

2. Nezapomeňte odvzdušnit topení

Máte topení puštěné naplno, ale přesto jsou radiátory jen vlažné? Možná jsou zavzdušněné nebo v nich není dostatek vody. Na začátku topné sezóny nezapomeňte odvzdušnit radiátory a odvzdušnění provádějte jednou za čas i během sezóny.

Důležité je mít v radiátorech také dostatečný tlak – zkontrolujte ho na kotli a v případě potřeby dopusťte do topného systému vodu. Úspora energií v domácnosti na sebe nenechá dlouho čekat.

3. Větrejte krátce a rychle

Úsporné vytápění by mělo jít ruku v ruce se správným větráním. V zimních měsících byste v žádném případě neměli nechávat dlouhodobě otevřené okno – tak by vám teplo zbytečně utíkalo. Lepší je větrat krátce a intenzivně. Na několik minut otevřete okna dokořán a udělejte průvan. Tím se rychle vymění vzduch, ale nestihnou se ochladit povrchy a zdi. Ušetříte tak náklady na topení.

4. Perte ve studené vodě

Většinu prádla nemusíte prát na 60 °C nebo dokonce na vyvářku – obvykle není tak špinavé a prací prášky si poradí s většinou bakterií i při nižších teplotách. Bohatě postačí prát na 30–40 stupňů. Pračku vždy zapínejte až ve chvíli, kdy je plná. Pokud potřebujete nutně vyprat jen pár kousků oblečení, zvolte krátký program nebo program na menší množství prádla, který nespotřebuje tolik vody ani elektřiny.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

5. Zhasínejte světla a vyměňte žárovky

Když odcházíte z místnosti, zhasněte světla – tak jednoduše dosáhnete úspory elektrické energie. Nejšetrnějším způsob svícení poskytují LED žárovky, které spotřebují přibližně desetkrát méně elektřiny než běžné žárovky. K dosažení stejné svítivosti jim totiž stačí pouze desetina příkonu. S LED žárovkami dosáhnete úspory i oproti běžným úsporným žárovkám, a to asi o polovinu.

6. Vypněte spotřebiče ve stand-by režimu

Na první pohled jen malé červené světýlko, u kterého byste vůbec nečekali vysokou spotřebu. Přístroje ve stand-by režimu jsou ale vždy připraveny k použití. Ve skutečnosti tak stand-by režim spotřebuje pořádnou dávku elektřiny. Průměrná domácnost může úplným vypnutím spotřebičů ze stand-by režimu ročně dosáhnout úspory elektrické energie téměř 10 % celkové spotřeby.

7. Vařte vždy s pokličkou

Úspory energie v domácnosti dosáhnete snadno i během vaření – stačí vždy používat pokličku. Přiklopením hrnce zkrátíte čas vaření až o polovinu, protože vám horká pára nebude zbytečně unikat pryč. Pokud vaříte každý den, uspoříte ročně nezanedbatelnou částku.

8. Nastavte správně lednici

Teplotu v lednici byste měli nastavit na 4–6 stupňů. Čím nižší teplotu budete v lednici mít, tím více elektřiny lednice spotřebuje. Ideální je také umístit lednici na chladnější místo. Další úspory energie dosáhnete optimálním naplněním lednice. Neměla by být přeplněná, aby mohl vzduch uvnitř cirkulovat. Na druhou stranu nesmí být ani prázdná – když v lednici nic není, nemá co udržovat nízkou teplotu a spotřeba elektřiny roste.

9. Šetřete s vodou

Kohoutkem vám může protékat spoustu peněz a navíc zcela zbytečně. Za pět sekund, co máte puštěný kohoutek, proteče asi litr vody. Stačí dodržovat pár jednoduchých zásad a vaše spotřeba vody se rapidně sníží.

Šetření s vodou - grafika

10. Vyberte si správného dodavatele

Výběrem správného dodavatele dosáhnete úspory energie s každou spotřebovanou kilowatthodinou. Porovnejte si ceny elektřiny a plynu pomocí online kalkulačky. Snadno tak zjistíte, kolik byste mohli ušetřit. Především na vytápění můžete změnou dodavatele uspořit tisíce korun ročně.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.