Muž zatepluje dům

Kolik ušetříte za energie se zateplením domu?

12. 1. 2022 | Aktualizováno: 16. 3. 2023
|
Délka čtení: 8 min.

Topná sezóna v České republice obvykle trvá od září do května, což znamená přibližně osm měsíců v roce, kdy se topí. A náklady na vytápění v posledních měsících drasticky rostou. Díky zateplení ušetříte minimálně 50 % nákladů na vytápění a tepelný komfort se zlepší i během léta. Zjistěte, proč o zateplení uvažovat a na co si dát pozor, aby se vám investice do zateplení domu skutečně vyplatila.

Proč zvážit zateplení domu?

Za poslední rok vzrostly náklady na vytápění o desítky procent, stoupá cena elektřiny i zemního plynu. Zlevnění energií se v nejbližších letech nedá očekávat, spíše naopak. Roste totiž tlak na využití obnovitelných zdrojů. Už teď se tento trend odráží ve zvyšování cen elektřiny a zemního plynu a následující topná sezóny se domácnostem velmi prodraží –⁠ u nezateplených domů se účty za vytápění zvednou o desítky tisíc korun.

V příštích letech čekají nepříjemnosti také domácnosti, které dosud spoléhaly na levné vytápění uhlím či dřevem. Od září 2024 platí zákaz využívání kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy, jelikož lokální topidla patří mezi největší znečišťovatele. S ohledem na rostoucí náklady na vytápění se tak vyplatí přemýšlet o zateplení všem majitelům starších nemovitostí s vysokými tepelnými ztrátami.

Kromě úspory na energiích a zvýšení tepelného komfortu během zimních měsíců oceníte zateplení i v létě. Lepší izolace brání prostupu tepla do interiéru, a tak budete mít uvnitř domu v létě příjemný chládek. Kvalitní tepelná izolace domu se postará rovněž o jeho ochranu před vnějšími meteorologickými vlivy, tudíž prodlouží jeho životnost. Pokud bojujete v domě s vlhkostí a plísněmi, pomůže vám zateplení eliminovat i tyto nepříjemnosti, a to díky odstranění tepelných mostů.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Za jak dlouho se investice do zateplení vrátí?

Pro výpočet doby návratnosti zateplení domu potřebujete znát dva údaje –⁠ kolik stojí zateplení domu a o kolik snížíte roční spotřebu energie. Spotřeba energie na vytápění vychází z tepelných ztrát domu. Pro určení množství tepla, které uniká přes nezateplenou konstrukci, se využívá součinitel prostupu tepla. Jedná se o množství tepla, které uniká přes obálku domu, tedy plochu zdí, okna, dveře, střechu a podlahy sousedící se zemí. Součinitel prostupu tepla udává tepelně-izolační vlastnosti materiálů, a proto se liší u zateplených a nezateplených domů.

Seriózní firma by vám měla vypracovat více variant na zateplovací systémy, které se liší právě součinitelem prostupu tepla. Čím lepší izolace, tím více ušetříte na energiích. Samozřejmě si ale také připlatíte. Optimální varianta by vám měla přinést nejkratší dobu návratnosti, tedy nejnižší poměr mezi náklady na zateplení a roční úsporou na energiích.

Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR, uvádí pro Finance.cz příklad: „Pokud zateplíme fasádu, stropy a podlahu u rodinného domu, kde se roční náklady na energie pohybují okolo 50.000 korun, můžou členové obývající tento objekt ušetřit až 50 % těchto výdajů a návratnost takové investice je zhruba 10 let.“ Výrobce zateplovacích systémů ISOVER slibuje snížení nákladů na vytápění dokonce o 70 až 80 % při návratnosti 6–⁠8 let. 

V podobné kalkulaci se ovšem bere v úvahu pouze návratnost zateplení jako takového, bez nákladů na omítku a další práce, které by se pojily s rekonstrukcí fasády bez zateplení. Při jejich zahrnutí se mohou celkové náklady, a tudíž i návratnost, vyšplhat až na dvojnásobek.

Nicméně do budoucna se očekává, že se ceny energií budou ještě zvyšovat –⁠ díky tomu by se postupem času návratnost více a více zkracovala. Navíc ji můžete snížit pomocí dotace. S programem Nová zelená úsporám můžete získat příspěvek na zateplení domu až 650 000 Kč, nejvýše 50 % z celkových způsobilých výdajů.


Pokud si chcete spočítat přibližnou návratnost pro svůj dům, využijte některou z kalkulaček pro výpočet zateplení domu. Kalkulačka by měla vycházet z typu konstrukce a použitých materiálů stavby a porovnat ji s energetickou úrovní, které chcete dosáhnout. Vzhledem k současné turbulentní situaci, kdy skokově zdražuje materiál i energie, by se však ceny v kalkulačce zateplení domu musely měnit ze dne na den. Jestliže si chcete být cenou zateplení jistí, nechte si vypracovat cenovou nabídku, v níž vám bude stavební firma danou kalkulaci po určitou dobu garantovat.

Na co si dát pozor při zateplování domu

Aby zateplení domu splnilo svůj účel a dosáhli jste požadovaných úspor energie, musí být provedeno kvalitně. Zásadní je již výběr stavební firmy, která bude zateplení domu realizovat. Nevybírejte podle nejnižší ceny, ale dejte spíše na zkušenosti firmy a nejlépe osobní doporučení. Kvalitní firma by vám měla předložit informace k technologickým postupům pro zateplování budov, certifikáty či jiné doklady o absolvovaném školení na daný zateplovací systém, případně reference zákazníků.

Při samotné realizaci prací dochází nejčastěji k těmto problémům:

  • Nedostatečná příprava podkladu: Podklad musí být suchý, zbavený všech starých nátěrů a obkladů, nesmí se odlupovat. U fasád napadených plísní se doporučuje tlakové čištění, poté musí fasáda řádně vyschnout.

  • Nevhodný izolační materiál: Neexistuje jeden univerzální typ izolace vhodný pro všechny fasády, výběr by měl odpovídat typu stavby i individuálním požadavkům. Je pro vás na prvním místě úspora energie? Nebo očekáváte i odhlučnění? Zaměřte se také na kvalitu materiálu. Například u nejoblíbenějšího izolačního materiálu –⁠ polystyrenu existuje několik druhů, které se liší svojí pevností a nasákavostí vody. Každý typ je určený pro zateplení jiné části domu, např. střechy, obvodových zdí či soklu. Kupříkladu pro zateplení soklu je nutné použít polystyren se sníženou nasákavostí vhodný na izolaci suterénních konstrukcí, do polystyrenu určeného k zateplení obvodových zdí by se vsakovala voda.

  • Nedostatečná tloušťka zateplení: Polystyren či skelná vata určená pro zateplení tvoří jen menší část z rozpočtu na zateplení, proto byste na tloušťce neměli šetřit. Všeobecně platí, že čím silnější izolace, tím lépe. V případě nízkoenergetického nebo pasivního domu se používá tloušťka izolace až 350 mm.

  • Nedodržení technologického postupu: Všechny zateplovací systémy jsou navrženy tak, aby spolu byly použité materiály kompatibilní a při správném postupu zajistily maximální účinnost systému. Pokud stavební firma nedodrží správný technologický postup, může docházet ke špatné soudržnosti izolace, zatékání nebo tvorbě plísní.

  • Správná teplota: Součástí technologického postupu jsou i doporučené teploty pro lepení izolace, nanášení omítky a další. Při nesprávných teplotách nedosahují materiály požadovaných vlastností, například při vysokých teplotách omítka zasychá příliš rychle a na fasádě budou vidět spoje.


Chcete-li si být jisti správným průběhem prací, můžete si najmout nezávislý stavební dozor.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Jaká je životnost zateplení domu?

V různých diskuzích se můžete dočíst, že životnost zateplení je jen několik let, případně že polystyren na fasádě časem zmizí. Jedná se ale o mýtus. Polystyren se k zateplení používá již desítky let, a proto je dobře prozkoumané, jakým způsobem degraduje. Životnost zateplení polystyrenem dosahuje 50 let nebo ještě déle.

Problémy působí spíše vnější vrstva, tedy fasádní omítka, která musí odolávat vnějším povětrnostním vlivům. Z toho důvodu uvádí výrobci zateplovacích systémů životnost přibližně 25–⁠30 let. Po této době se doporučuje provést nový nátěr fasády, aby byly zachovány tepelně-izolační vlastnosti zateplení do dalších let.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?