Počítání nad smlouvou

Účelový a neúčelový úvěr: Jaký je mezi nimi rozdíl?

16. 11. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Spotřebitelské úvěry patří mezi oblíbené produkty bank i nebankovních společností. Spotřebiteli totiž pomohou vybavit byt, pořídit vysněný automobil nebo uhradit nečekaný výdaj. Při výběru konkrétního spotřebitelského úvěru ale můžete narazit na dvě základní skupiny – úvěry účelové a ty, u kterých není potřeba dokládat, jak s vypůjčenými prostředky naložíte. Jaký je mezi jednotlivými skupinami rozdíl? Prozradíme!

Účelový úvěr je levnější, ale komplikovanější

A začněme úvěrem účelovým. Ten, jak už ostatně jeho samotný název napovídá, je určen k financování konkrétního účelu. Jít může například o pořízení bydlení nebo jeho vybavení, či koupi automobilu. Každopádně platí, že účelový úvěr je levnější (průměrná úroková sazba účelových úvěrů se pohybuje kolem 10 % p. a.), protože pro poskytovatele představuje menší míru rizika. Spotřebitel ale musí doložit, jak s vypůjčenými prostředky naložil.

Tento typ úvěrů nabízí jak banky, tak nebankovní společnosti. A získat ho můžete i bez toho, abyste opustili pohodlí svého domova. Často totiž stačí o úvěr požádat prostřednictvím jednoduchého online formuláře, na základě kterého vás bude banka či nebankovní poskytovatel kontaktovat s dalším postupem. Peníze jsou v tomhle případě často zasílány přímo třetí straně (například dodavateli služby nebo zboží).

Neúčelový úvěr je dražší, ale jeho použití variabilnější

Druhou skupinou úvěrů jsou ty, u kterých není potřeba dokládat účel využití finančních prostředků. Také neúčelový úvěr vám dokáže poskytnout jak banka, tak nebankovní společnost. Poskytovatel se navíc nebude vůbec zajímat, jak jste s vypůjčenými prostředky naložili. Chcete si zaletět na exotickou dovolenou nebo třeba financovat pořízení luxusního šperku? Nikomu o tom nemusíte říkat!

Obrovská míra svobody a nižší administrativní zátěž je ale pochopitelně vykoupena vyššími úroky. Průměrná úroková sazba účelových úvěrů se v tomhle případě pohybuje kolem 15 % p. a. Peníze obdržíte jednoduše v hotovosti nebo si je můžete nechat zaslat na účet. Konkrétní podmínky úvěrů bez dokládání účelu si stanovují jednotliví poskytovatelé sami. Obecně ale platí, že je potřeba, aby byl žadatel plnoletý, měl dostatečný a pravidelný příjem a bydliště nebo trvalý pobyt na území České republiky.

Jaký úvěr se vyplatí víc?

Pokud můžete bance nebo nebankovnímu poskytovateli doložit, jak s vypůjčenými prostředky naložíte, rozhodně volte levnější úvěr účelový. Jestliže nechcete nebo nemůžete doložit účel využití finančních prostředků, pak vám nezbyde nic jiného než požádat o úvěr neúčelový.

Při výběru konkrétního produktu se ale vždy zaměřujte nejen na úrok, ale především RPSN, které má mnohem lepší vypovídací schopnost. A pokud se v jednotlivých nabídkách nemůžete zorientovat, využít můžete praktického online srovnávače nebo kalkulačky úvěru.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 21. listopadu 2024|Hyponamíru
    Investiční nemovitost v zahraničí: jak ji získat pomocí hypotéky

    Zahraniční nemovitosti získávají na popularitě mezi Čechy, kteří vidí tyto nákupy jako příležitost k rozšíření svého investičního portfolia nebo k rekreaci. Oblíbenými lokalitami se stávají země jako Španělsko, Itálie, Chorvatsko a Rakousko, kde se lidé snaží nalézt nemovitosti s potenciálem pro vlastní bydlení či jako zdroj pasivního příjmu.

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?