Tuzemské cestovní pojištění: Jak funguje?
Tuzemské cestovní pojištění nepředstavuje žádnou novinku na českém pojistném trhu. Letošní potíže s epidemií koronaviru, kvůli které nelze cestovat mimo EU, jej však dostala na výsluní. Má vůbec komerční cestovní pojištění na domácím území smysl, když si platíme zákonné zdravotní pojištění?
Až stávající situace české pojišťovny přiměla k tomu, aby cestovní pojištění zaměřily novým směrem a na světlo vytáhly méně známý produkt. o který dosud nebyl velký zájem. Však to také nebylo nutné, o cestovní pojištění do zahraničí byl dostatečně velký zájem. Situace se změnila a pojišťovny nejenže “oprášily” tuzemské cestovní pojištění, ale navíc jej značně vylepšily.
Tuzemské cestovní pojištění vs. cestovní pojištění do zahraničí
Mezi běžným cestovním pojištění do ciziny a cestovním pojištění v ČR existuje hned několik zásadních rozdílů.
První se týká obsahu pojištění. Vzhledem k tomu, že léčebné výlohy jako ošetření, hospitalizace, transporty, zákroky, léky a další kryje zákonné zdravotní pojištění, tuzemské cestovní pojištění je nezahrnuje. Za druhé potřeba také nejsou ani asistenční služby. V domácím prostředí turista obvykle dobře ví, na jaká čísla volat, případně na koho se v konkrétní situaci obrátit.
Proto tuzemské cestovní pojištění v základní nabídce obsahuje především úrazové pojištění, dále pojištění odpovědnosti. Hodí se i pojištění zavazadel a vybavení, případně autopojištění (autoasistence) jako alternativa ke krátkodobému havarijnímu pojištění. Co vše může tuzemské cestovní pojištění krýt?
Úrazové pojištění - zákonné zdravotní pojištění hradí pouze léčbu, pojištění úrazu představuje odškodné v případě trvalých následků, invalidity či dokonce úmrtí, součástí pojištění může být také denní platba za pobyt v nemocnici
Pojištění odpovědnosti - problémem nemusí být vždy vlastní úraz či škody na svém majetku, škodu může pojištěný způsobit někomu jinému (např. srážka na kole nebo při lyžování), pojištění kryje nejen škody na majetku, ale i na zdraví
Pojištění zavazadel - pojištění obvykle zahrnuje poškození, zničení nebo krádež zavazadel včetně osobních věcí
Pojištění rizikových sportů - stejně jako u cestovního pojištění do ciziny si lze i u tuzemské varianty připojistit rizikové sporty
Pojištění storna - hradí poplatky, pokud byste z vážných důvodů nemohli odjet na už zaplacený zájezd v ČR (např. nemoc v rodině)
Krádež sportovního vybavení? Pomůže tuzemské cestovní pojištění
Ať přemýšlíte, jak přemýšlíte, přijde vám tuzemské cestovní pojištění zbytečné? Pojďme se podívat na pár poměrně běžných situací, kdy jej vážně oceníte. Navíc se stejně jako u obvyklejšího cestovního pojištění do zahraničí nejedná o nijak drahou záležitost.
Nemusí jít hned o zdravotní problémy, které pokazí rodinnou dovolenou a zamávají s rodinnými financemi. Běžné jsou zejména potíže se sportovním vybavením. Například cyklistům se ztrácí (kradou) kola a to i v případech, kdy je mají dobře zabezpečené na střeše auta nebo ve stojanu před restaurací. Vodákům se tu a tam ztratí pádla, barely s osobními věcmi či dokonce celé lodě. Neobvyklé bohužel nejsou ani vykradené stany v kempu či vozidla zaparkovaná na parkovišti.
Tuzemské cestovní pojištění váš majetek sice neohlídá a v krádeží zabránit nedokáže, ale pojišťovna vám vzniklou škodu uhradí a vy si tak ukradené nebo zničené vybavení můžete zakoupit nové bez nepříjemného zásahu do rodinného rozpočtu.
Buďte zodpovědní s pojištěním odpovědnosti
Také pojištění odpovědnosti se může na dovolené v Česku hodit. Své o tom vědí zejména rodiny s dětmi, které jsou někdy příliš divoké. Dětské hry tak mohou mít i hodně nepříjemné důsledky a třeba rozbitý nábytek nebo okno v penzionu musí bez řečí zaplatit rodiče.
Pojištění odpovědnosti se také vztahuje na události, kdy pojištěný nešťastně srazí na kole pěšího nebo cyklistu, neobvyklé nejsou ani vážné srážky na lyžích na horách. Když dojde pouze ke škodě na majetku, lze mluvit o velkém štěstí.