Trápí vás nevýhodné půjčky? Poradíme, jak se jich zbavit
Podle České bankovní asociace má zkušenosti s půjčkou 83 % obyvatel Česka. To znamená, že peníze si někdy půjčilo 8 z 10 Čechů. Pokud vy sami půjčku splácíte a zároveň cítíte, že vám přerůstá přes hlavu, poradíme, co dělat, abyste se jí zbavili jednou pro vždy!
Máte vícero závazků? Konsolidujte!
Kromě hypotéky a klasické spotřebitelské půjčky máte vyčerpaný kontokorent a u kreditní karty jste už dávno „prošvihli“ bezúročné období? V takovém případě s řešením situace neotálejte a jako možnost první volby zvažte konsolidaci. Konsolidace půjček představuje jejich sloučení do jednoho většího balíku a následné převedení k novému poskytovateli, který vám zpravidla dokáže nastavit výhodnější podmínky.
Výhody konsolidace:
Lepší přehled o závazcích dlužníka.
Měsíčně platíte pouze jednu splátku a ušetříte na poplatcích.
Možnost navolit si nižší splátku nebo delší splatnost.
Nevýhody konsolidace:
Konsolidovat nelze všechny úvěry (např. krátkodobé půjčky, půjčky bez registru apod.).
Hrozí vysoké sankce za předčasné splacení původní půjčky.
Pokud si nastavíte delší dobu splatnosti, může to znamenat, že úvěr zásadním způsobem přeplatíte.
Nelíbí se vám podmínky půjčky? Refinancujte!
Pokud vám podmínky stávající půjčky nebo úvěru nevyhovují, můžete zkusit štěstí u konkurence a vsadit na refinancování. Refinancovat můžete klasické spotřebitelské půjčky, oblíbené je však i refinancování hypotéky. V tomto případě převádíte celý závazek k novému věřiteli, se kterým si sjednáte výhodnější podmínky.
Výhody refinancování:
Nižší měsíční splátka, navýšení půjčky nebo delší splatnost.
Nízké či dokonce žádné poplatky spojené s půjčkou.
Celková finanční úspora.
Nevýhody refinancování:
V některých případech je potřeba nové ocenění nemovitosti.
Některé společnosti si účtují tisícové poplatky za refinancování.
Refinancování se nemusí vždy vyplatit (např. aktuální úrokové sazby mohou být vyšší než ty, které máte uzavřené ve stávající smlouvě).
Nevýhodné půjčky můžete řešit s rodinou nebo oddlužením
Pokud vám refinancování nebo konsolidace nevyhovuje, nevýhodná půjčka vás nemusí dál budit ze spaní. O pomoc s jejím splácením můžete požádat rodinu nebo blízké přátele. Tuto možnost v ČR volí zhruba 8 % dlužníků. Vždy ale sepište alespoň základní smlouvu a dohodnuté termíny splatnosti bez výjimek dodržujte.
V případě závažnějších komplikací a dluhů, které již nelze vyřešit konsolidací nebo refinancováním, budete muset sáhnout ke krajnímu řešení v podobě osobního bankrotu. Proces oddlužení je určen pro fyzické osoby, které dluží dvěma a více věřitelům najednou a své závazky nejsou schopny dlouhodobě splácet.
Na závěr se hodí zmínit také jedno varování. Pokud byste chtěli nevýhodné půjčky řešit dalším spotřebitelským úvěrem, nedělejte to. Snadno se totiž dostanete do dluhové pasti, z níž není snadného úniku. A ve chvíli, kdy se vám začnou ve schránce množit upomínky od věřitelů, si můžete být takřka jistí, že od návštěvy exekutora vás dělí jen krůček.