Svatba v zahraničí a jiné katastrofy
Chcete romantickou svatbu u moře? Čeká vás trocha byrokracie, spousta nevšedních zážitků a hromada nádherných vzpomínek. Poradíme vám, jak naplánovat váš velký den, převézt svatební šaty a vyřídit všechny dokumenty tak, aby svatba byla platná i v Česku.
Levná romantika a uražená tchyně
Proč mít svatbu v cizině? Tajná svatba v zahraničí vás vyjde často levněji než v Česku. Odpadne spousta plánování a hádek o seznamu hostů. V exotice se uvolníte a obřad si víc užijete. A rovnou ho spojíte se svatební cestou. Nejvíc oblíbené jsou svatby u moře: Mauricius, Seychely, ale i Chorvatsko nebo Řecko. Populární jsou svatební kaple v Las Vegas, kde pořídíte obřad i za pouhých 150 USD (aktuálně okolo 3 300 Kč).
Nevýhody? Urazíte část rodiny, která na tradiční svatbě trvá. V tropech vás může překvapit období dešťů. V některých zemích vás jako cizince neoddají – např. na tolik oblíbených Maledivách můžete mít pouze svatbu „naoko“. Pokud chcete oficiální svatbu, připravte se na spoustu papírování a obřad v cizím jazyce (ne vždy stačí říct jenom „ano“, někde hezky odříkáte celý slib).
Více informací o období dešťů v Indonésii jsme si pro vás připravili v následujícím článku:
Co je potřeba vyřídit už v Česku
Asi tři měsíce před plánovanou svatbou si z české matriky vyžádejte „vysvědčení“, že se můžete v cizině vzít. Do kufru zabalte rodné listy, kopie pasů a případně i doklad o rozvodu nebo úmrtí předešlého manžela. Všechny doklady obvykle potřebujete ověřené (apostilou nebo legalizací) a přeložené. Vždy prověřte podmínky přímo pro vaši destinaci (kontaktujte matriku v dané zemi).
Nemáte platný cestovní pas a potřebujete nový? Poradíme, jak si ho vyřídit:
Cena vás překvapí
Chcete zajistit obřad sami? Pak musíte na dálku sehnat spolehlivého oddávajícího, občerstvení, dekorace. A také prověřit místní tradice a zákony – např. Francie neuznává církevní sňatky bez předchozího civilního obřadu. Pohodlnější je využít cestovní agenturu. Obřad pořídíte od 20 000 Kč, celá svatba i s letenkami vyjde zhruba na 100 000 Kč.
Pokud nechcete svědkům platit letenku, můžete požádat někoho na místě. V Las Vegas si je dokonce můžete pronajmout. Hlavně si zapište jejich jméno a datum narození (matrika se na ně zeptá).
Prstýnky s sebou, šaty letušce
Svatební šaty si v klidu vyzkoušejte a přivezte už z Česka. Jinak skončíte třeba v místním svatebním sárí. Bojíte se, že se zmuchlají? Vezměte je s sebou na palubu. Při nástupu můžete zkusit poprosit letušku, aby vám je pověsila ve své skříňce (velký šatník mají např. Emirates). Pokud vám na šatech zvlášť záleží, přikupte jim další sedadlo, aby se nezmačkaly. Také všechny doklady a snubní prstýnky mějte pořád u sebe – ztráta nebo zpoždění kufru mohou svatbu zkomplikovat.
Neberte se hned první den: přivoláte katastrofy
Máte chuť rozběhnout se z letadla na pláž, skočit si do náručí a vykřičet do moře své ano? Chvilku počkejte. Letadlo může mít zpoždění, z cesty můžete mít průjem a z nevyspání špatně odříkáte svatební slib v angličtině (ti nejšikovnější tak můžou svatbu i zneplatnit). Nechejte si po příletu aspoň dva dny na aklimatizaci. A počítejte s nehodami. Vaše „yes, I do“ možná nebude perfektní, možná vám šaty smáčí přílivová vlna nebo vám rackové načnou svatební dort. Všechno to budou jen střípky z nádherné svatby v zahraničí, na kterou budete léta vzpomínat.
Návrat s kupou vzpomínek a oddacím listem
Než posbíráte svatební dary a odletíte domů, nezapomeňte si vyzvednout oddací list (opět ověřený). Potřebujete ho pro zápis do tzv. zvláštní matriky v Brně. Ze svatby si odvezte hlavně vzpomínky: zapomeňte na exotické korály nebo mušle, měli byste problémy na celnici. Ověřte si i svatební dary: luxusní soška z místního bazaru může být ze zakázané slonoviny. Nejlepší je svatební hosty požádat, aby vám dary předali až v Česku. Nemusíte tak přikupovat ke zpáteční letence kufr navíc.