Studenti ve třídě

Studujete? Využijte půjčku pro studenty

22. 12. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Půjčku na úhradu školného mohou studenti vyšších odborných a vysokých škol získat u Komerční banky. Na úhradu menších výdajů pak mohou čeští studenti využít například také kontokorent nebo kreditní kartu. Ukážeme vám, které české banky nabízejí půjčky pro studenty a jaké jsou podmínky pro jejich získání.

Studium na vyšší odborné či vysoké škole není levné. Po dobu několika let je potřeba platit například za ubytování, dopravu, pomůcky a skripta, potraviny, obědy a v některých případech také školné. Celková částka za vysokoškolské studium se může vyšplhat do stovek tisíc korun. Na financování studia se ve většině případů podílejí především rodiče dětí. Pokud peníze v rodinném rozpočtu scházejí, je jednou z možností sjednání půjčky.

Češi si půjčky na studium většinou neberou

Zatímco v zahraničí je financování vysokoškolského studia úvěrem docela běžné, u nás je poptávka po těchto typech úvěrů velmi malá. Hlavním důvodem nízkého zájmu o půjčky na studium je, že se na státních vysokých školách při dodržení stanovené doby studia neplatí školné. Několik desítek tisíc ročně si připlatí pouze studenti, kteří překročí standardní dobu studia o více než rok. Například v akademickém roce 2019/2020 vyjde poplatek za delší studium oboru Informatiky na Univerzitě Karlově na 32 500 korun (pozn.: za započatých 6 měsíců studia).

S platbou školného je ovšem potřeba počítat vždy při studiu na soukromých vyšších odborných nebo vysokých školách. Například dva semestry studia v oboru Globální podnikání a management vyjde na NEWTON College na 49 tisíc korun. Ještě více peněz zaplatí ti, kteří se rozhodnou studovat na soukromé škole v zahraničí.

Studentskou půjčku nabízí Komerční banka

Z tuzemských bank nabízí půjčky speciálně pro studenty pouze Komerční banka. K úhradě školného, případně i dalších pomůcek a vybavení pro studium, je určena půjčka Gaudeamus. Studenti vyšších odborných a vysokých škol si mohou půjčit až na deset let od 20 do 600 tisíc korun. Peníze je možné čerpat buď jednorázově, nebo postupně. Výhodou této půjčky je možnost odkladu splátek až na dobu po dokončení studia. V průběhu studia se platí pouze úroky z vyčerpané části úvěru. Odklad splátek je ovšem možný pouze u půjčky do 150 tisíc korun. Podmínkou pro sjednání úvěru je založení běžného účtu u Komerční banky. Studenti si mohou vybrat třeba Studentský účet G2. Podobně jako u běžných půjček je nutný vlastní příjem. Pokud nemá student pravidelný příjem, mohou se za studenta zaručit například rodiče. Úrokové sazby u studentské půjčky začínají na 3,8 procentech ročně. Zájemci se nemusejí obávat ani poplatků například za sjednání půjčky, měsíční správu úvěru či předčasné splacení. Tyto položky jsou totiž zdarma.

Malá půjčka na vybranou elektroniku a vzdělávací kurzy

Komerční banka nabízí také půjčku microGaudeamus, kterou je možné využít na pořízení notebooku, tabletu, mobilního telefonu či úhradu vzdělávacích kurzů. Studenti vyšších odborných a vysokých škol si mohou půjčit od 10 do 30 tisíc korun na maximálně osm let. Podmínkou získání půjčky je opět založení studentského účtu u Komerční banky. Banka rovněž vyžaduje zaslání dokladu o koupi, a to do 30 dnů od nákupu. Výhodou této půjčky je, že studenti nemusejí dokládat vlastní příjem ani ručit vkladem či třetí osobou.

Srovnání kontokorent vs kreditní karta

Studenti mohou využít i kontokorent nebo kreditní kartu

Krátkodobý nedostatek financí mohou studenti překlenout i pomocí kontokorentu nebo kreditní karty. Například studenti vyšších odborných a vysokých škol s běžným účtem u Airbank mohou získat kontokorent až do výše 10 tisíc korun. Sjednat si ho lze online, kdy v žádosti stačí jako typ příjmu vybrat kategorii „student“ a doložit potvrzení o studiu.

ČSOB nabízí ke studentskému účtu Plus Konto kreditní kartu, s níž mají studenti vyšších odborných nebo vysokých škol k dispozici až 20 tisíc korun bez potvrzení příjmu. Výhodou je, že banka po dobu prvního půl roku neúčtuje úroky. Při využití úvěru je potřeba počítat s vyšší úrokovou sazbou, a to 19,9 procenta ročně. Kreditní kartu je vhodné používat pouze k bezhotovostním platbám u obchodníků. Za výběr hotovosti z bankomatu totiž zaplatíte 50 korun.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Peníze kalkulačka daně
    06. března 2025|Jana Březinová
    Novinky v daních a odvodech pro rok 2025 – pro zaměstnance, podnikatele i důchodce

    Rok 2025 přináší několik zásadních změn v daních a povinných odvodech. Mnohé z nich vychází ještě z konsolidačního balíčku, ale vstupují v platnost až nyní nebo se projeví v daňovém přiznání za rok 2024. Máme přehled nejdůležitějších novinek pro zaměstnance, podnikatele i důchodce.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • 21. listopadu 2024|Hyponamíru
    Investiční nemovitost v zahraničí: jak ji získat pomocí hypotéky

    Zahraniční nemovitosti získávají na popularitě mezi Čechy, kteří vidí tyto nákupy jako příležitost k rozšíření svého investičního portfolia nebo k rekreaci. Oblíbenými lokalitami se stávají země jako Španělsko, Itálie, Chorvatsko a Rakousko, kde se lidé snaží nalézt nemovitosti s potenciálem pro vlastní bydlení či jako zdroj pasivního příjmu.

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.