Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?
Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.
Důvěra ve vztahu: finance jsou intimní téma
Když se milujeme, proč řešit peníze? Takový postoj má stále mnoho Čechů. Podle psycholožky Elišky Remešové vnímáme téma financí jako přízemní. Peníze přitom hrají ve vztahu významnou, ale podceňovanou roli. Představují bezpečí, zajištění života. Když chybí, jsme ve stresu. Proto je zapotřebí mluvit o penězích od začátku vztahu a komunikovat o nich pravidelně. Jinak se nevyhnete hádkám o zbytečných kabelkách, pivech nebo zatajených účtech.
Základem je domluva o společných výdajích
Nejpozději byste měli téma financí otevřít při stěhování do společné domácnosti. Musíte totiž vyřešit, jak se budete podílet na každodenních výdajích: kdo platí nájem, kdo
nákupy, inkaso, pojištění. Zároveň otevřete téma výdajů: pokud jeden partner neúměrně utrácí, může mít druhý partner pocit, že je to na úkor společné budoucnosti.
Jak výdaje spravedlivě rozdělit?
Já topení, ty nájem aneb každý hradí určité výdaje
V páru si rozdělíte výdaje podle kategorií. Např. partner hradí nájem a potraviny, partnerka inkaso a pojištění domácnosti. Partneři v tomto modelu obvykle zachovávají vlastní účty.Dělení výdajů půl napůl
Výdaje hradíte rovným dílem. Problém je ovšem v rozpočítávání: řešením je společný účet, případně výdaje hradí jeden z partnerů a druhý mu svůj podíl zasílá.Dělení výdajů podle výše příjmů
Vyděláváte každý výrazně jinou sumu? Pak můžete výdaje řešit v poměru k vašim příjmům. Třeba tak, že každý bude přispívat do domácnosti 10 % ze svých výdělků. Pro tento systém je rovněž praktický společný účet.
Společné bydlení, společný účet? Pro mnoho partnerů tabu
V roce 2021 mělo společný účet jen 28 % Čechů. A 11 % z nich k tomu mělo bokem také vlastní účet. Důvod? Partneři se chrání pro případ rozchodu nebo proti dluhům. Mnoho párů si i za manželství zachovává vlastní, oddělené účty. Dodávají si tak pocit nezávislosti a možnost svobodně rozhodovat o běžných výdajích.
Jediný společný účet usnadňuje finanční plánování a společné výdaje. Posiluje důvěru partnerů: oba tak mají přehled o všech příjmech a výdajích. Pokud si partneři chtějí zachovat „zadní vrátka“, mohou se dohodnout na kompromisu. Ke společnému účtu si každý zachová vlastní účet na soukromou útratu nebo spoření.
V případě společného účtu má jeden z partnerů obvykle pouze disponentské právo. To může majitel kdykoli zrušit. Pokud zemře, právo zanikne. Účet, u kterého jsou oba partneři spolumajiteli, nabízí v ČR pouze mBank.
Promluvte si o finančních cílech: předejdete hádkám
Spolu s výdaji byste se měli s partnerem dohodnout na společných cílech. Kolik chcete ušetřit? Plánujete společné bydlení? Nebo chcete šetřit na cestu kolem světa? Stanovte si jasné finanční cíle a plán pro jejich dosažení. Spolu všechno zvládnete rychleji: sdílené finance vám umožní rychlejší tvorbu úspor a výhodnější možnosti investování. Pro banku máte jako pár vyšší bonitu a dosáhnete rychleji na výhodnější hypotéku.
Jak vytvořit finanční plán?
Sledujte vaše příjmy a výdaje.
Můžete je zaznamenávat do tabulky nebo využít některou z aplikací (např. Spendee). Dohodněte se, kolik každý z páru může měsíčně utratit na drobné výdaje.
Výdaje rozdělte podle pravidla 70-20-10.
70 % příjmů by mělo hradit výdaje (nájem, nákupy, …), dalších 20 % spořte a posledních 10 % nechte na osobní spotřebu. Pokud vám nezbývá na úspory, redukujte výdaje nebo zvyšte příjmy (např. brigádou, pronájmem, investováním).
Tvořte finanční rezervu.
S ní byste měli přežít alespoň 3 měsíce bez příjmu a být schopni pokrýt i nečekané výdaje (třeba opravu pračky nebo rozbité boty).
“Lidé mají zájem o vlastní finanční ochranu a nastavení majetkových vztahů v manželství.“
Nebojte se předmanželské smlouvy: využívá ji čím dál více Čechů
Přestože je předmanželská smlouva pro mnoho párů v ČR stále tabu, uzavírá ji každoročně okolo 10 000 párů. Podle prezidenta Notářské komory Mgr. Radima Neubauera poptávka po manželských smlouvách stoupá: “Lidé mají zájem o vlastní finanční ochranu a nastavení majetkových vztahů v manželství.“ Smlouvou se partneři navzájem chrání vůči dluhům. Stanovují také, komu připadne konkrétní majetek (např. dům nebo auto) po rozvodu nebo jak naložit s hypotékou.
Jak na společnou hypotéku
Předmanželskou smlouvou můžete upravit i hypotéku. Pokud jste zúžili společné jmění manželů, může o ni žádat jeden z manželů samostatně. Stane se jediným vlastníkem nemovitosti a ručí za její splacení. Pokud se pro hypotéku rozhodnete a svatbu neplánujete, uzavřete smlouvu, kde stanovíte, jak se vypořádáte v případě rozchodu.
Při rozchodu se dohodněte o finančním vypořádání
Pokud se rozvádíte, společný majetek vyřeší předmanželská smlouva. Co ale v případě rozchodu? Platí, že každému patří majetek, který pořídil z vlastních prostředků. Věci, které jste koupili společně, máte v tzv. spoluvlastnictví. To zrušíte a věc si buď rozdělíte nebo jeden druhého vyplatíte. Doporučujeme uzavřít dohodu o finančním vypořádání. V krajním případě můžete majetek vymáhat soudní žalobou.