Srovnání cen elektřiny - žárovka s kalkulačkou

Srovnání cen elektřiny: Jak ušetřit?

9. 4. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Elektřina rekordně zdražila v loňském roce, ale nyní opět zlevňuje. Její cena na velkoobchodní burze meziročně klesla asi o 50 %. Koncoví dodavatelé proto vydávají nové ceníky a soutěží, kdo vám nabídne větší slevu. Využijte nezávislý internetový srovnávač energií, zadejte tam svůj domovský region a spotřebu. Získáte rychlé a přehledné srovnání cen elektřiny, které odpovídá vašim osobním potřebám.

Energii nakupujete na volném trhu

Do českých domácností proudí elektřina, jejíž vlastnosti jsou stanoveny evropskými normami. Správnou frekvenci a napětí zajišťuje distribuční společnost, která ve vašem regionu provozuje rozvodnou elektrickou síť: ČEZ Distribuce, EG.D (na jihu) nebo PREdistribuce (v Praze). Takže pokud nejste fandové do techniky, kvalitu svojí elektřiny klidně nechte na expertech. Ale sledujte cenový srovnávač energií, abyste neprodělali. 

Za elektřinu platíte pravidelné zálohy, které jsou součtem různých poplatků a daní. Zhruba pětina celkové ceny připadne státu. Čtvrtinu dostane distributor. A většina zůstane dodavateli, který vám prodává samotnou elektrickou energii. Mezitím sami rozhodujete, jestli elektřinu nakoupíte levněji nebo dráž. Dodavatele a ceník totiž můžete změnit, podobě jako když střídáte supermarkety, mobilní operátory či pojišťovny.

Záleží na ceně a dalších podmínkách

Největší tuzemské elektrárny provozuje společnost ČEZ, která většinu své energie prodává koncovým dodavatelům. Menšinu zobchoduje na energetických burzách PXE v Praze a EEX v německém Lipsku. Dodavatelé potom nabízejí elektřinu přímým odběratelům. Někteří chtějí vysokou marži, jiní vycházejí výhodněji. Letošní srovnání cen elektřiny ukazuje, že nejlevnější dodavatel stojí o 17 % méně než jeho nejdražší konkurent.

Fakturační poplatky najdete v ceníku, ovšem důležité jsou i dalších smluvní podmínky. Nejliberálnější smlouvy mají jednoměsíční výpovědní lhůtu, ale neobsahují žádnou cenovou garanci. Takže mohou kdykoli zdražit nebo zlevnit. Nejdelší smlouvy trvají 36 měsíců a automaticky se obnovují, pakliže do určitého termínu nepotvrdíte jejich ukončení. Proto nestačí prosté cenové srovnání, potřebujete ještě analýzu smluvních podmínek.

Jak probíhá srovnání cen elektřiny

Na českém trhu působí více než 100 dodavatelů, kteří prodávají stovky tarifů. Kdybyste všechny ceníky a smluvní podmínky porovnávali sami, pravděpodobně byste ztratili několik týdnů nebo měsíců. Raději šetřete čas. V naší kalkulačce si kdykoli jednoduše srovnáte aktuální tarify. Přepočítává ceny, ale analyzuje také další smluvní podmínky. Tady jsou klíčové parametry, které sledujeme a denně aktualizujeme:

  • Ceny pro roky 2023 a 2024 (zájemcům sdělujeme i neveřejné nabídky)

  • Potenciální úspora (obvykle řádově tisíce Kč/rok) 

  • Délka cenové fixace (0 až 36 měsíců)

  • Délka smluvního závazku (0 až 36 měsíců)

  • Automatické prodlužování smluvního závazku (ano/ne)

  • Sankce (například 30 % zbývajících plánovaných záloh, jestliže předčasně ukončíte smlouvu, která byla uzavřena na dobu určitou)

  • Výpovědní lhůta (1 měsíc, 3 měsíce, nebo jiná)

  • Jaké zákaznické portály a aplikace provozují jednotliví dodavatelé

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Na co se vás zeptá srovnávač energií

Domácnosti jsou ještě rozmanitější než jejich dodavatelé. Některé používají pouze úsporné elektrospotřebiče, a proto letos za elektřinu zaplatí maximálně 20 000 Kč. Jiné ohřívají vodu v elektrickém bojleru a svůj nezateplený dům vytápějí skrze přímotopy, takže jejich účet šplhá až přes 100 000 Kč/rok. Kalkulačka proto vyžaduje, abyste vyčíslili svoji spotřebu nebo vybrali svoji orientační spotřebitelskou kategorii (například byt, 2-3 osoby, svícení).

Srovnávač energií vám započítá i distribuční poplatky, které závisejí na Energetickém regulačním úřadu a patří místnímu distributorovi. Ovšem v Praze, Brně či Ostravě jsou předepsané odlišné cenové výměry. Takže v kalkulačce vyberte svůj domovský region, aby byly distribuční poplatky započítány správně. Jestli vás zajímá potenciální úspora, vyplňte ještě svého současného dodavatele.

Srovnání cen elektřiny pro rok 2023

Vloni jsme ještě byli závislí na ruském zemním plynu, jehož dodávky se náhle zastavily. Plynové elektrárny skokově zdražily. Megawatthodina (MWh) elektrické energie dříve na burze stávala kolem 44 eur, ale vloni vyskočila na průměrných 298 eur. Mnozí dodavatelé zkrachovali a občané demonstrovali proti drahotě. Česká vláda proto vyhlásila maximální ceny, které v roce 2023 zaplatíme za elektřinu, a zbylé náklady dotuje ze státního rozpočtu.

Nyní máme nové importéry zemního plynu. Burzy zlevňují, megawatthodina elektrické energie tam stojí kolem 150 eur. Nejrychlejší dodavatelé už zveřejnili nové ceníky, které jsou pod vládním cenovým stropem. Srovnejme, kolik stojí elektřina pro typickou českou domácnost. Bydlí v Ostravě či Plzni a patří do nejčastější distribuční sazby D02d. V letošním roce spotřebuje 1,905 MWh, neboli 1 905 kilowatthodin (kWh) elektrické energie.

DodavatelSmlouvaKč/rok

Eneka

Fix na měsíc

16 549 Kč

Centropol Energy

Fixně na 1,5 roku

17 541 Kč

EP Energy Trading

EP Fix 24, varianta 03/2023

17 932 Kč

Dobrá Energie

Fix 12

17 932 Kč

E.ON Energie

Variant PRO 24 Březen 2023

18 233 Kč

Fonergy

Standard 23

18 905 Kč

Armex Energy

Elektřina Klasik 301

18 950 Kč

Lama energy

Garant

18 962 Kč

Pražská energetika

PRE Proud Fix 02/2023

18 980 Kč

MND Energie

Proud – Ceník se stropem

19 164 Kč

Yello

Yello Neptun

19 255 Kč

Nejdražší dodavatelé

Vládní cenový strop

19 884 Kč

Srovnáváme, kolik stojí elektřina pro nové odběratele. Započítáváme letošní dodávku, distribuci a všechny další poplatky + daně. Tabulka vychází z dat dostupných 4. dubna 2023. Nejlevnější elektřina tehdy stála méně než 9 Kč/kWh. Dodavatelé nabízeli cenovou fixaci na 24 (E.ON Energie, Yello) či 36 měsíců (Lama energy). Ale průběžně přicházejí nové nabídky, které obratem zařazujeme do kalkulačky, aby přepočítala vaši útratu a eventuální úsporu.

Dodavatele kontrolujte každý měsíc

Zdá se, že jsme překonali nejhorší fázi energetické krize. Ale buďte obezřetní. Slabší dodavatelé se v minulém roce finančně vyčerpali a kdyby burzy opět razantně zdražily, zkrachovali by. Nejlacinější současné ceníky mají pouze jednoměsíční účinnost, potom budou nahrazeny novými. Cenové stropy platí jenom v roce 2023 a některé tarify potom zdraží, zatímco jiné automaticky zlevní. Proto svého dodavatele kontrolujte pravidelně.

Náš tip

Minimálně jednou ročně využijte internetovou kalkulačku. Aktuální srovnání cen elektřiny dostanete na míru, zdarma, rychle a nezávazně. Nebo nám pošlete svoje poslední vyúčtování a napište nám, kdy vám můžeme zatelefonovat. Porovnáme všechny alternativy a pokud budete chtít, převedeme vás k levnějšímu dodavateli.

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark