Naprostá většina žadatelů o půjčku míří v první řadě do banky, kde na ně čeká poměrně přísný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Co bude banku zajímat a jaká specifika se k bankovním půjčkám pojí?
Základní informace o bankovních půjčkách
Jak už název tohoto produktu napovídá, jedná se o půjčku, kterou žadateli poskytuje banka. A vůbec nemusí jít o banku, u níž má žadatel veden svůj bankovní účet. Pokud ale svou banku o půjčku požádáte, celý proces jejího vyřizování a schvalování může být díky snadno dohledatelné a zmapované finanční historii mnohem jednodušší.
O peníze navíc můžete zažádat nejen osobně na pobočce banky, ale často také telefonicky, prostřednictvím internetového bankovnictví nebo online. K dispozici jsou nižší i vyšší částky k zapůjčení a půjčky účelové (např. na bydlení, rekonstrukci nebo jeho vybavení, pořízení automobilu apod.) i neúčelové. Ty ale bývají zpravidla zatíženy vyšším úrokem.
Potřebujete překlenout nepříznivé období do další výplaty? Nežádejte banku o klasický spotřebitelský úvěr, ale vyřešte situaci pomocí kontokorentu nebo kreditní karty.
Výhody bankovní půjčky:
Transparentní a bezpečné produkty
Nižší i vyšší částky k zapůjčení
Možnost sjednat půjčku osobně, online nebo telefonicky
Možnost odkladu splátek (tzv. splátkové prázdniny)
Možnost pojištění úvěru proti neschopnosti splácení
Nevýhody bankovní půjčky:
Přísnější podmínky schválení
Náročnější schvalovací proces
Nutnost stabilního a doložitelného příjmu
Negativní záznam v registrech může být překážkou
V některých případech je požadován jednokorunový ověřovací poplatek
Komu je bankovní půjčka určená?
Žadateli, který nemá negativní záznamy v registrech dlužníků.
Osobě, která se může prokázat pravidelným a doložitelným příjmem.
Žadateli s dobrou bonitou (nedostatečnou bonitu lze vyřešit spolužadatelem nebo ručitelem).
Plnoletému žadateli s bydlištěm nebo trvalým pobytem na území České republiky.
Žadateli, jehož rozpočet neohrozí pravidelné měsíční splátky.
Rozdíly mezi bankovními a nebankovními půjčkami se stírají
Ačkoliv dřív platily bankovní půjčky za mnohem bezpečnější, výhodnější a levnější, než půjčky u nebankovních institucí, dnes už se rozdíly mezi těmito produkty stírají.
Přispěl k tomu zejména zákon o spotřebitelském úvěru, který stanovil, že všichni poskytovatelé půjček musí mít licenci České národní banky. A vůbec nezáleží na tom, zda jde o poskytovatele bankovních nebo nebankovních půjček. Společně s dohledem ČNB a dalšími povinnostmi tak tento krok zvýšil ochranu spotřebitelů.
Zákon také ukládá všem poskytovatelům půjček prověřovat schopnost klienta závazek splácet, což mohou někteří žadatelé vnímat negativně. Ve skutečnosti jde ale o další krok, jak je ochránit, aby se nedostali do dluhové pasti.
Jak banky prověřují bonitu žadatele?
Poskytnutím úvěru klientovi se banka vystavuje riziku, že dlužník nebude splátky úvěru hradit řádně a včas, či dokonce úvěr neuhradí vůbec. Aby banka udržela svou solventnost a stabilitu, musí se proti tomuto úvěrovému riziku chránit. A to tak, že si žadatele o půjčku důkladně „proklepne“.
Co bude banku při vyřizování žádosti o půjčku zajímat:
Příjmy a výdaje žadatele
Jeho finanční minulost
Profese a pracovní smlouva
Záznamy v registrech
Věk, zaměstnání, rodinný stav
Vzdělání
Počet (vyživovaných) dětí
Výše životního minima žadatele
Pokud bude bonita žadatele nízká, může banka rozhodnout o zamítnutí. V takovém případě ale není nic ztraceno. K závazku si můžete přizvat spolužadatele (např. partnera, rodiče apod.) nebo ručitele. Jistým řešením je i nebankovní půjčka, s níž jsou již tradičně spojovány mírnější podmínky.
Jak vybrat bankovní půjčku?
Abyste se lépe zorientovali v jednotlivých nabídkách a produktech tuzemských bank, je dobré využít nezávislých srovnávačů. Do nich stačí zadat parametry (např. výše půjčky, splatnost apod.) a pak už si pouze vybrat z aktuální nabídky produktů, které budou odpovídat vašim představám.
Při srovnání půjček se zajímejte o:
Úrokovou sazbu
RPSN
Délku splatnosti
Sankce a poplatky
Smlouvu a obchodní podmínky
Spousta bank i nebankovních společností láká nové zákazníky na tzv. první půjčku zdarma. Pokud jste si u vybrané instituce dosud nikdy nepůjčovali a vypůjčené prostředky vrátíte v termínu, věřitel vám nebude účtovat žádné úroky ani další poplatky.
Za jak dlouho vypůjčené prostředky obdržíte?
Vždy záleží na tom, jakým způsobem o půjčku požádáte. Pokud přijdete osobně na pobočku vaší banky, případně o půjčku zažádáte prostřednictvím mobilního nebo internetového bankovnictví, můžete peníze získat prakticky okamžitě.
V případě, že žádáte u banky, u níž nemáte veden svůj běžný účet, bude trvat zpravidla několik hodin (maximálně dnů), než vaši žádost a bonitu prověří a peníze načerpají na bankovní účet.
Co byste měli vědět před tím, než do banky zamíříte?
Půjčujte si vždy pouze v nezbytných a odůvodněných případech a dobře si propočítejte, zda váš osobní nebo domácí rozpočet další závazek v podobě měsíčních splátek zvládne. Pokud potřebujete finance na konkrétní výdaj (například pořízení nového automobilu nebo bydlení), poohlédněte se v portfoliu bank po účelové půjčce, která bývá zpravidla výhodnější a v konečném důsledku také levnější.
Pokud nechcete nebo nemůžete doložit, jak s vypůjčenými prostředky naložíte, bude se vám hodit půjčka bezúčelová. Před výběrem konkrétní banky nebo úvěrové produktu mezi sebou jednotlivé nabídky porovnejte a konkrétní půjčku nevybírejte pouze na základě úroku, ale zejména hodnoty RPSN.
K půjčce také doporučujeme sjednat pojištění schopnosti splácet, které vás podrží v případě nečekaného výpadku příjmu. Pokud se během splácení půjčky dostanete do problémů, neprodleně kontaktujte banku a spravte ji o své aktuální situaci. Domluvit se můžete na odkladu splátek – tzv. splátkových prázdninách nebo nově nastaveném splátkovém kalendáři.