Dům se solárními střešními taškami

Solární panely jako střešní krytina: Kolik stojí solární tašky?

3. 5. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.

Solární tašky – solární panely, které fungují jako střešní krytina

Bylo jen otázkou času, kdy někdo přijde s elegantnějším řešením fotovoltaického systému, než jsou klasické solární panely na střechu. Ty často hyzdí vzhled domu a jsou odmítány v památkových oblastech nebo uprostřed přírody, kde působí nepatřičně.

V současné době již existují střešní krytiny, které mají integrované fotovoltaické články. Tzv. solární tašky poskytují estetické řešení pro domácí výrobu elektřiny ze sluneční energie. Na první pohled solární střechu nepoznáte, přitom v šindeli je ukrytá účinná fotovoltaika.

Princip fungování se od panelů nijak neliší. Jednotlivé články jsou pouze menší, aby se vešly do pálené tašky. Pod povrchem střechy jsou články propojeny kabely, které se postarají o proudění energie do střídače a následně dále do domácnosti či akumulátorů.

Fotovoltaické tašky zajistí výkon jako panely

Solární střešní tašky představila v roce 2017 s velkou slávou společnost Tesla, která je vzápětí vyprodala na rok dopředu. Jinak se ale v prvních letech fotovoltaické tašky příliš neuchytily kvůli své vysoké ceně. Kromě pořizovací ceny nepřispěla k oblíbenosti ani nižší účinnost, než mají klasické solární panely na střechu. Proto se v minulosti jednalo spíše o okrajové řešení pro nadšence do nových technologií. To se ale změnilo.

Dnes jsou i na českém trhu dostupné solární panely integrované do střešní krytiny, které poskytují stejnou výkonnost jako běžné fotovoltaické články. Matoucí je pouze přepočet na metry čtvereční. Například střešní tašky o výkonu 214 Wp/m2 odpovídají výkonu 342,4 Wp po zohlednění obvyklé velikosti solárního panelu (1,6 m2).

Zatímco instalovaný výkon solární krytiny postupně rostl, cena se naopak snižovala. S tímto stavem do značné míry zamávala pandemie covid-19 a následná energetická krize. Zdražily se totiž vstupní materiály, inflace navíc žene nahoru i ceny práce a dopravy. Na druhou stranu tyto faktory neovlivňují jen fotovoltaické tašky, ale i solární panely.

Pořízení střechy ze solárních tašek vychází z obou variant dráž, nicméně v praxi se cena přibližuje částce, kterou byste zaplatili za kvalitní střešní krytinu a instalaci solárních panelů. Kompletní střecha se solárními taškami se dá dnes u rodinného domu vybudovat od zhruba 350 tisíc Kč. Konečná částka se odvíjí především od velikosti střechy a instalovaného výkonu.

Vyplatí se solární tašky?

I přes nárůst cen si solární technologie zachovávají rentabilitu, a to kvůli extrémnímu zdražení elektřiny. Situace sice již není tak kritická jako v loňském roce – ceny elektrické energie v současnosti klesají a nabídky poskytovatelů se konečně dostaly výrazněji pod zastropované hodnoty. Nicméně oproti jaru roku 2021 se elektřina na burze stále obchoduje za zhruba 2,5násobek.

Jaké jsou aktuální ceny elektřiny?

Srovnejte si ceny elektřiny u dodavatelů energií v naší kalkulačce.


K rychlejší návratnosti investice přispějí také dotace. Na solární tašky můžete získat dotaci Nová zelená úsporám stejně jako na solární panely na střechu. Cena se tak sníží až o více než polovinu, jelikož maximální míra podpory činí 60 % uznatelných nákladů.

Výše dotace na fotovoltaické systémy z Nová zelená úsporám

Základní instalace o výkonu 2 kWp se standardním měničem

40 000 Kč

Základní instalace o výkonu 2 kWp s hybridním měničem

60 000 Kč

Základní instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla

100 000 Kč

Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu

10 000 Kč

Za 1 kWh el. akumulačního systému

10 000 Kč

V mnoha případech může solární střecha znamenat lepší řešení než klasické fotovoltaické panely. Těžko ale obě varianty srovnávat. Solární tašky nepředstavují jen „doplněk“ na střechu, ale zároveň její nedílnou funkční součást. Obecně dává instalace solární krytiny smysl zejména u novostaveb, při kompletní rekonstrukci střechy nebo v případě, že je pro vás klíčová estetická stránka.

Jaké jsou výhody a nevýhody solární krytiny?

Kromě elegantnějšího vzhledu mají solární střešní tašky další výhody. V porovnání s fotovoltaickými panely bývají výrazně tvrdší – lépe tak odolávají velkému krupobití a jiným rozmarům počasí. Velmi často jsou navíc ohnivzdorné. Životnost solárních tašek se zpravidla uvádí okolo 25–30 let, tedy v podobných relacích jako u panelů.

Tenkovrstvé solární články perfektně využívají odražené světlo a poskytují optimalizovaný výkon i během horšího počasí nebo při zastínění části střechy. Obávat se nemusíte ani toho, že bude fotovoltaický systém zbytečně naddimenzovaný. Solární články se nevkládají do všech tašek, ale jen do míst, kde může být sluneční svit nejlépe využitý pro výrobu elektřiny.

Fotovoltaická krytina se pokládá obvyklým způsobem, nakonec jen stačí zapojení systému od proškoleného elektrikáře. Počítejte ale s tím, že instalace zabere delší čas. Zatímco panely máte na střeše klidně za 1–2 dny, solární tašky si vyžádají přibližně 1–2 týdny práce. Solární krytina v ČR stále není tolik rozšířená. Proto se musíte smířit i s menší nabídkou při výběru instalační firmy.

Sdílet článek

Související články

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    31. ledna 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    31. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!