Turista se solární nabíječkou na batohu

Solární nabíječky a batohy aneb energie vždy po ruce

8. 7. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Využití solární energie může mít i jiné podoby než fotovoltaické panely na střeše nebo na poli. Jednu z nich představuje solární nabíječka. Tato praktická vychytávka vám umožní nabíjet drobnou elektroniku – kdekoliv a zdarma. Jak solární nabíječka funguje a pro koho je vhodná?

Solární nabíječka prošla velkou proměnou

Solární nabíječka není žádnou novinkou. Podobné produkty se na trhu vyskytují již hezkou řádku let. V minulosti se ale jednalo spíše o nepříliš efektivní hračku pro technologické nadšence. Dnes solární nabíječka mile překvapí různorodým provedením, designem, pořizovací cenou i výkonem. Běžná solární nabíječka na mobil vám v příznivých podmínkách dobije baterii smartphonu na 100 % za zhruba 1–2 hodiny.

V obchodech uvidíte dva základní typy solárních nabíječek.

  • Solární nabíječka s přímým nabíjením: Zpravidla menší a lehčí modely, které nabíjí ve chvíli, kdy přijímají sluneční záření. Hodí se pro dobíjení méně náročných zařízení (mobil, GPS navigace).

  • Solární nabíječka s integrovanou baterií: Modely schopné uložit energii pro pozdější využití. Tento typ do značné míry funguje jako powerbanka. Nabíječky s velkou kapacitou si poradí i s notebooky nebo autobateriemi.

Z technologického hlediska se solární nabíječka zásadně neliší od klasické fotovoltaiky. I zde tvoří základ fotovoltaické články, které přeměňují sluneční energii na elektrickou. Jen panely složené z článků jsou o poznání menší. Rozměry zařízení vám rovnou napoví o jeho výkonu. Menší solární panely budou v praxi většinou znamenat nižší výkon. Do hry ale vstupuje ještě typ článků nebo účinnost panelů. Na nabíječce samozřejmě nechybí ani vstup pro USB, kterým se nabíjí vaše zařízení.

Solární batoh, kus plátna či klasická powerbanka

Vzhled solárních nabíječek se může značně lišit. Narazíte na modely ve tvaru běžné powerbanky, nabíječky připomínající kus plátna nebo solární batohy. Ty kombinují výhody nabíječky a standardního batohu s úložným prostorem. Solární panel obvykle pokrývá celou přední plochu batohu, jedná se tak o poměrně výkonnou variantu. Nicméně i další solární nabíječky často disponují poutkem na připevnění k batohu a jinému vybavení.

Solární nabíječka osloví především cestovatele, outdoorové nadšence a další osoby, které se delší dobu pohybují venku mimo dosah elektrické sítě. Své využití najde i na rodinné dovolené v kempu nebo na letních táborech.

Cestovní pojištění online

Vyrážíte na dovolenou do zahraničí? Nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění. V případě neočekávaných výdajů za zdravotní péči v cizí zemi budete mít jistotu, že náklady na ošetření nepůjdou z vaší kapsy.

Menší solární nabíječka na mobil nestojí více než tisícovku

Cena solární nabíječky se odvíjí od provedení a konkrétních parametrů. Rozhodně ale nemusí jít o nákladnou záležitost. Solární nabíječka na mobil a menší elektroniku se dá bez problémů sehnat do 1 000 Kč. Na výkonnější modely, které jsou schopné nabíjet větší zařízení, si připravte nejméně 3 000–4 000 Kč. Solární batohy obvykle začínají na cenách okolo 2 000 Kč, ale zde samozřejmě záleží i na objemu úložného prostoru a použitých materiálech u samotného batohu.

Při výběru nezapomeňte zohlednit další parametry, například hmotnost, výkon nebo kapacitu baterie. Pohlídejte si také výstupní napětí, které musí korespondovat s nabíjenými zařízeními.

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
    14. června 2024|Jana Březinová
    Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

    Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.