Turista se solární nabíječkou na batohu

Solární nabíječky a batohy aneb energie vždy po ruce

8. 7. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Využití solární energie může mít i jiné podoby než fotovoltaické panely na střeše nebo na poli. Jednu z nich představuje solární nabíječka. Tato praktická vychytávka vám umožní nabíjet drobnou elektroniku – kdekoliv a zdarma. Jak solární nabíječka funguje a pro koho je vhodná?

Solární nabíječka prošla velkou proměnou

Solární nabíječka není žádnou novinkou. Podobné produkty se na trhu vyskytují již hezkou řádku let. V minulosti se ale jednalo spíše o nepříliš efektivní hračku pro technologické nadšence. Dnes solární nabíječka mile překvapí různorodým provedením, designem, pořizovací cenou i výkonem. Běžná solární nabíječka na mobil vám v příznivých podmínkách dobije baterii smartphonu na 100 % za zhruba 1–2 hodiny.

V obchodech uvidíte dva základní typy solárních nabíječek.

  • Solární nabíječka s přímým nabíjením: Zpravidla menší a lehčí modely, které nabíjí ve chvíli, kdy přijímají sluneční záření. Hodí se pro dobíjení méně náročných zařízení (mobil, GPS navigace).

  • Solární nabíječka s integrovanou baterií: Modely schopné uložit energii pro pozdější využití. Tento typ do značné míry funguje jako powerbanka. Nabíječky s velkou kapacitou si poradí i s notebooky nebo autobateriemi.

Z technologického hlediska se solární nabíječka zásadně neliší od klasické fotovoltaiky. I zde tvoří základ fotovoltaické články, které přeměňují sluneční energii na elektrickou. Jen panely složené z článků jsou o poznání menší. Rozměry zařízení vám rovnou napoví o jeho výkonu. Menší solární panely budou v praxi většinou znamenat nižší výkon. Do hry ale vstupuje ještě typ článků nebo účinnost panelů. Na nabíječce samozřejmě nechybí ani vstup pro USB, kterým se nabíjí vaše zařízení.

Solární batoh, kus plátna či klasická powerbanka

Vzhled solárních nabíječek se může značně lišit. Narazíte na modely ve tvaru běžné powerbanky, nabíječky připomínající kus plátna nebo solární batohy. Ty kombinují výhody nabíječky a standardního batohu s úložným prostorem. Solární panel obvykle pokrývá celou přední plochu batohu, jedná se tak o poměrně výkonnou variantu. Nicméně i další solární nabíječky často disponují poutkem na připevnění k batohu a jinému vybavení.

Solární nabíječka osloví především cestovatele, outdoorové nadšence a další osoby, které se delší dobu pohybují venku mimo dosah elektrické sítě. Své využití najde i na rodinné dovolené v kempu nebo na letních táborech.

Cestovní pojištění online

Vyrážíte na dovolenou do zahraničí? Nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění. V případě neočekávaných výdajů za zdravotní péči v cizí zemi budete mít jistotu, že náklady na ošetření nepůjdou z vaší kapsy.

Menší solární nabíječka na mobil nestojí více než tisícovku

Cena solární nabíječky se odvíjí od provedení a konkrétních parametrů. Rozhodně ale nemusí jít o nákladnou záležitost. Solární nabíječka na mobil a menší elektroniku se dá bez problémů sehnat do 1 000 Kč. Na výkonnější modely, které jsou schopné nabíjet větší zařízení, si připravte nejméně 3 000–4 000 Kč. Solární batohy obvykle začínají na cenách okolo 2 000 Kč, ale zde samozřejmě záleží i na objemu úložného prostoru a použitých materiálech u samotného batohu.

Při výběru nezapomeňte zohlednit další parametry, například hmotnost, výkon nebo kapacitu baterie. Pohlídejte si také výstupní napětí, které musí korespondovat s nabíjenými zařízeními.

Sdílet článek

Související články

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.