Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod
Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.
Energie v posledních letech zdražily každému odběrateli, ale inflace dopadá nejhůře na nízkopříjmové jedince a rodiny. Průměrná česká domácnost každý měsíc utratí 2 255 Kč za elektřinu a 1 843 Kč za zemní plyn. Ovšem čím nižší má finanční příjmy, tím vyšší jsou její relativní výdaje za energie. Tyto náklady představují zhruba 11 % průměrné čisté mzdy, 20 % běžné starobní penze a 24 % nejvyššího invalidního důchodu.
Speciální tarify pro důchodce a postižené
Na českém energetickém trhu působí desítky různých dodavatelů, kteří nabízejí stovky levnějších nebo dražších ceníků. Podle zákona můžete bezplatně přejít na libovolný jiný tarif, abyste ušetřili. Někteří dodavatelé přitom nabízejí speciální slevy pro seniory a jedince, kteří vlastní průkaz ZTP nebo ZTP/P. První zmíněná zkratka značí zvláště těžké postižení, druhá navíc označuje potřebu osobního průvodce.
Speciální slevu pro hendikepované jedince nebo seniory poskytují společnosti ČEZ Prodej, innogy Energie a Pražská plynárenská. Jaké mají podmínky? ČEZ a innogy požadují, abyste doložili průkazku ZTP či ZTP/P, která patří vám nebo jinému členovi vaší domácnosti. Pražská plynárenská poskytuje slevu postiženým lidem a taky seniorům, pokud mají více než 65 let.
Dodavatel | Ceníky | Kdo má nárok na slevu |
---|---|---|
ČEZ Prodej | Elektřina pro ZTP Plyn pro ZTP | Držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P |
innogy Energie | Ceníky plynu | Držitelé průkazu ZTP/P |
Pražská plynárenská | Plyn pro seniory a ZTP/P | Osoby starší 65 let a držitelé průkazu ZTP/P |
Sleva na energie pro všechny domácnosti
Prostudujeme, nakolik jsou nabízené tarify výhodné. Dodavatelé účtují energie v kilowatthodinách (kWh) nebo tisícinásobných megawatthodinách (MWh). Navíc požadují ještě fixní poplatek za každý měsíc. ČEZ, innogy a Pražská plynárenská nabízejí postiženým zákazníkům nebo seniorům slevu oproti svým základním ceníkům. Ale na trhu najdeme ještě levnější tarify, které jsou otevřené pro všechny zájemce, jak uvidíme na příkladu.
Průměrná česká domácnost spotřebuje 2 890 kWh elektřiny a 7 554 kWh zemního plynu ročně. Pokud odebírá tarify, které jsou určené pouze pro postižené osoby a seniory, za energie zaplatí dohromady minimálně 41 145 Kč/rok. Ale existují ještě levnější alternativy. Kdyby uvedená domácnost využila nejlevnější tarify, které jsou přístupné jakémukoli spotřebiteli, její účty za energie klesnou na 36 149 Kč/rok.
Srovnání cen elektřiny a plynu
Spočítali jsme modelové příklady pro průměrnou českou domácnost, ale žijeme v pestřejším světě. Velké mladé rodiny protáčejí své elektroměry a plynoměry rychleji, a proto potřebují levnou energii. Zatímco samostatné seniorské páry a invalidé bývají skromnější, takže ušetří spíše na nízkém fixním měsíčním poplatku. Výsledná cena a potenciální úspora závisí také na elektrických přístrojích, které používáte, a dalších faktorech.
Přejděte do naší nezávislé kalkulačky! Tam zadejte svoji spotřebu, nebo vyberte modelový příklad. Kalkulačka vám rychle a zdarma spočítá, kolik můžete ušetřit na elektřině a plynu. Jestli chcete, bezplatně vás převedeme na levnější tarif!
Žádost o příspěvek na energie pro důchodce
Jakmile přejdete na výhodnější tarif, okamžitě získáte levnější elektřinu nebo plyn. Férový dodavatel vám potom sníží zálohy, abyste neplatili více, než musíte. Pokud máte levný tarif a žijete skromně, ale přesto vám chybějí peníze na energie, potřebujete taky vyšší příjmy. Možná marně hledáte výdělek, nebo vám zdravotní problémy nedovolují, abyste pracovali.
V takovém případě zajděte na Úřad práce a požádejte o vhodnou sociální dávku. Trápí vás vysoký nedoplatek za energie nebo jiná akutní finanční krize? Požádejte o mimořádnou okamžitou pomoc. Postrádáte peníze na pravidelné měsíční zálohy za elektřinu nebo plyn? Požádejte o příspěvek na bydlení.
Žádost každopádně vyplňte v oficiálním formuláři, který dostanete v papírové formě na kamenné pobočce Úřadu práce, nebo v elektronické verzi na internetové stránce Ministerstva práce a sociálních věcí.
Jak získáte levnější ceník elektřiny či plynu
Dejte pozor na obchodní zástupce, kteří zvoní na domy a byty, aby vám vnutili drahou smlouvu. Nespěchejte, každou nabídku v klidu prostudujte a nepodepisujte nic, čemu nerozumíte nebo co pro vás není výhodné.
Dodavatele, jejich tarify a smluvní podmínky srovnávejte přes nezávislou internetovou kalkulačku. Potom uzavřete smlouvu přímo s preferovaným dodavatelem, nebo podepište plnou moc solidnímu prostředníkovi, ať za vás bezpečně a bezplatně vyřídí formality.
Závěrem shrneme hlavní závěry, které vyplývají z tohoto článku:
Společnosti ČEZ, innogy a Pražská plynárenská nabízejí postiženým osobám nebo seniorům speciální slevu na energie. Ale každá česká domácnost má nárok na ještě levnější elektřinu a plyn.
Využijte naši kalkulačku, která vám srovná ceny a potenciální úspory. Nebo nám pošlete své poslední vyúčtování za energie. Přepočítáme, kolik můžete ušetřit, a představíme vám nejvýhodnější tarif!
Chudé domácnosti mají právo také na různé sociální dávky, mezi které patří příspěvek na bydlení. Žádosti přijímá Úřad práce.