Škoda za 3,5 milionu: Co se může stát při grilování?
Požár rodinného domu s celkovou škodou ve výši 3,5 milionu korun. Příčina? Nedbalost při manipulaci s grilem. To není modelový příklad z manuálu pojišťoven, ale skutečná událost, ke které došlo loni na Liberecku. Případ bohužel není nijak výjimečný, lidé rizika spojená s grilováním často podceňují. Jak uspořádat táborák nebo grilovačku bezpečně?
Základní tipy pro bezpečné grilování
Letní sezóna je v plném proudu. Příjemné počasí přímo vybízí ke grilování či táboráku. Jenže otevřený oheň kromě chutných pokrmů přináší také rizika. Hasiči by bohužel mohli vyprávět řadu příběhů o požárech vzniklých v důsledku grilování. Jejich škody se často šplhají do stovek tisíc nebo dokonce milionů korun. Většině nepříjemných situací se přitom dá předejít dodržováním základních pravidel.
Umístění grilu či ohniště: Gril umístěte a provozujte v souladu s návodem výrobce. V manuálu je mimo jiné uvedena bezpečná vzdálenost od dalších předmětů v okolí (obvykle minimálně 3 metry). U ohniště počítejte s ještě větší vzdáleností. Ve volné přírodě platí zákaz rozdělávání ohně v lese a ve vzdálenosti do 50 metrů od jeho okraje. V opačném případě riskujete pokutu až 25 tisíc korun.
Nepřetržitý dohled nad ohněm: Rozdělaný táborák nebo žhavý gril musí stále někdo kontrolovat. V těsné blízkosti ohně by se neměly pohybovat děti. Problémy mohou způsobit i domácí mazlíčci. Poblíž místa grilování mějte pro jistotu připravené vědro s vodou (případně písek, hasicí přístroj) na rychlé uhašení ohně.
Palivo: Při grilování používejte jen palivo k tomu určené (dřevo, dřevěné uhlí, grilovací brikety apod.). Vyhněte se pálení odpadků a umělých látek či zapalování ohně za pomoci nevhodných hořlavin (benzín, ředidla).
Počasí: Nepodceňujte rizika spojená s počasím. Za silného větru nebo během delšího období teplého a suchého počasí táborák raději vůbec nerozdělávejte. Rozmary počasí ale mohou způsobit značné nepříjemnosti i při klasickém grilování.
Hodiny po grilování: Opékání buřtů nekončí posledním soustem. K požáru často vedou i doutnající uhlíky nebo naakumulované teplo. Gril proto mějte pod kontrolou, dokud zcela nevychladne. Během této doby ho nikam nepřesouvejte. U ohniště dává smysl prolití vodou či zasypání zeminou.
Kromě dodržování uvedených bezpečnostních pravidel se vyplatí mít majetek pojištěný. V případě požáru vám pojištění majetku pokryje finanční škody, které by jinak šly z vaší kapsy.
Grilování na balkoně v paneláku? Raději bez kouře
Zvažujete grilování na balkoně v paneláku nebo jiném bytovém domě? Opékání buřtů zde nebude tak jednoduché. Balkon totiž z právního hlediska patří mezi společné prostory domu. Tím pádem se na něj vztahují ustanovení a pravidla pro užívání společných prostor. Vaše grilovací možnosti tedy mohou omezovat stanovy společenství vlastníků jednotek či družstva. Za společnou část je balkon automaticky považován u domů, v nichž došlo k převodu první bytové jednotky po 1. 1. 2014. U starších domů záleží na prohlášení vlastníka budovy.
Nejde ale jen o vlastnictví prostorů. Podle občanského zákoníku (§ 1013/1) se jako vlastník bytu musíte zdržet všeho, co působí vniknutí mimo jiné kouře a pachu na pozemek jiného vlastníka („v míře nepřiměřené místním poměrům“). Sousedé, kteří pro vaše grilování nebudou mít pochopení, tak při případném sporu nejspíš najdou oporu v právu. Pokud se pro grilování na balkoně přesto rozhodnete, vsaďte raději na elektrické grily. Ty neprodukují kouř a v balkonových podmínkách jsou bezpečnější.