Partneři se drží za ruku v přírodě u řeky

Single život vs. život ve vztahu: Jak dokáže zamávat s domácím rozpočtem?

12. 8. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Přemýšleli jste, čistě pragmaticky – samozřejmě, nad tím, jak dokáže s financemi zamávat single život a život ve vztahu? Pro některé jsou single lidé spíše kariéristi, bohémové nebo jednoduše pohodlní jedinci. Co když jim ale tenhle stav vyhovuje taky po finanční stránce? A je opravdu single život tak výhodný, jak se na první pohled zdá? Podívali jsme se téhle problematice na kloub a přinášíme malé srovnání.

Život, který se netočí jen okolo večírků

Lidé, kteří žijí jako single, často neobráží jeden večírek za druhým, jak si řada zadaných myslí. Ba právě naopak – často pracují déle a tvrději, protože musí hradit vyšší náklady na život a vyjít s penězi pro ně není zrovna dvakrát jednoduché. Vždy samozřejmě záleží na jejich vzdělání, pracovním postavení, ale i koníčcích, zdravotním stavu a nárocích na běžné denní potřeby.

Palčivé finanční otázky pro jednotlivce

Život single je sice fajn v tom, že můžete dělat cokoliv podle svého gusta, nemusíte se nikomu přizpůsobovat, vysvětlovat, proč jedno kafe s kamarádkou trvalo pět hodin, nikdo vám nespílá za nepořádek doma a to, že máte prázdnou ledničku, vám vrásky nedělá, spíš to vnímáte jako plus, protože na ni alespoň nepořádáte večerní a noční nájezdy. Zní to jako super život? Na nějakou dobu možná. Poměrně brzo ale začnete řešit finanční otázky, které budou vše, jen ne příjemné.

Luxus pro jednoho

Abyste si žili jako singles na určité úrovni, počítejte s tím, že vás to bude stát celkem dost peněz. Za pronájem bytu nejspíš platíte stejně jako kamarádka s manželem, nejiné je to i s energiemi. V obýváku totiž musíte svítit, ať jste tam sami, nebo je vás tam deset. A na rozdíl od zadaných a ženatých kolegů nebo přátel jste na tyhle výdaje sami. Při dnešních cenách to pak rozhodně není žádná legrace a nebývá výjimkou, že náklady na bydlení odčerpají z peněženek single lidí zcela zásadní a většinovou částku.

Drahé garsonky

Co se týče cen nemovitostí, ani tady single lidé „nevyhrávají“. V přepočtu na metry jsou totiž standardně malé byty a garsonky nejdražší. Třeba v našem hlavním městě za maličkatou garsonku zaplatíte měsíčně klidně i deset tisíc! Když k tomu připočtete náklady na energie, paušál, televizní a rozhlasové poplatky a internet, klidně se dostanete na hranici 15 000 Kč měsíčně. Pokud byste chtěli garsonku odkoupit, počítejte minimálně s milionem a půl. A to pouze u starých nemovitostí, do kterých budete muset „nasypat“ další desetitisíce.

Problémy s hypotékou

Řada mladých řeší první bydlení hypotékou. I tady ale mohou singles narazit. Pokud totiž není jejich plat nadstandardní, nedokážou ručit jinou nemovitostí a nemají našetřeno, cesta k hypotéce se pro ně ani neotevře. Tady mají opět výhodu partneři nebo manželé, případně žadatelé, kteří žádají o hypoteční úvěr společně. Důvodem je samozřejmě jejich vyšší bonita a skutečnost, že se v případě výpadku příjmu jednoho z žadatelů, postará o závazek ten druhý. Pokud jako singles na hypotéku dosáhnete, pamatujte, že pustit se do placení hypotéky na vlastní triko chce pořádnou odvahu a kvalitní pojištění schopnosti splácet.

Cestovatelské a nákupní dilema

V létě máte naplánované Řecko, na podzim Dubaj a v zimě? Lyžovačku v Alpách! Zní to skvěle? Jasně! Jako singles se totiž nemusíte nikomu přizpůsobovat a brát ohled na jeho přání nebo potřeby. Jakmile ale začnete vybírat hotel nebo zájezd, čeká vás další nepříjemná zpráva. Pokoj pro jednoho se vám totiž nepěkně prodraží. A stejně tak je to i v případě běžných nákupů v obchodu. Výhodná „rodinná balenírodinná balení“ vás sice lákají svou cenou, moc dobře ale víte, že sami je jednoduše nedokážete spotřebovat před vypršením data spotřeby nebo trvanlivosti. A tak nakupujete méně a dráž.

Závěrečné resumé? Ve dvou se to lépe táhne!

To je starý známý fakt a v případě běžných nákladů na život to platí dvojnásob. Je samozřejmě hloupé a krajně neproveditelné hledat si drahou polovičku jen za účelem dělení nákladů, pokud ale porovnáme finanční nároky na singles život a život ve vztahu, druhá zmíněná skupina vyhrává na celé čáře. Pokud vy sami zrovna nemáte vedle sebe partnera, dostali jste se do tíživé situace a musíte řešit závazky, které jednoduše nepočkají, je jistou alternativou půjčka. Tu je ale potřeba důkladně vybrat, k čemuž vám poslouží třeba náš online srovnávač. Při výběru vhodného produktu věnujte pozornost nejen úroku, ale též hodnotě RPSN a pamatujte, že půjčka je sice dobrý sluha, ale špatný pán.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Peníze kalkulačka daně
    06. března 2025|Jana Březinová
    Novinky v daních a odvodech pro rok 2025 – pro zaměstnance, podnikatele i důchodce

    Rok 2025 přináší několik zásadních změn v daních a povinných odvodech. Mnohé z nich vychází ještě z konsolidačního balíčku, ale vstupují v platnost až nyní nebo se projeví v daňovém přiznání za rok 2024. Máme přehled nejdůležitějších novinek pro zaměstnance, podnikatele i důchodce.

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • 21. listopadu 2024|Hyponamíru
    Investiční nemovitost v zahraničí: jak ji získat pomocí hypotéky

    Zahraniční nemovitosti získávají na popularitě mezi Čechy, kteří vidí tyto nákupy jako příležitost k rozšíření svého investičního portfolia nebo k rekreaci. Oblíbenými lokalitami se stávají země jako Španělsko, Itálie, Chorvatsko a Rakousko, kde se lidé snaží nalézt nemovitosti s potenciálem pro vlastní bydlení či jako zdroj pasivního příjmu.

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?