Sberbank v Česku končí! ČNB jí plánuje odebrat licenci. Co to znamená pro její klienty?
Česká národní banka (dále jen ČNB) dne 28. 2. 2022 zahájila kroky k odebrání licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Hlavním důvodem je razantní zhoršení její likviditní situace v souvislosti s odlivem vkladů. V praxi to znamená, že Sberbank v Česku končí.
Run na banku a likvidní krize
Sberbank Europe, což je evropská divize ruské Sberbank, je podle evropských regulačních orgánů v úpadku anebo jí úpadek hrozí. Klienti tak začali od minulého čtvrtka společnost hromadně opouštět, stahovali vklady ze svých účtů a vybírali hotovost. Pobočky se tak už v pátek zavřely ještě před zavírací dobou a v pondělí už se jejich dveře neotevřely vůbec.
K problému se vyjádřil i guvernér ČNB Jiří Rusnok: „Likviditní krize Sberbank CZ byla způsobena externím, geopolitickým vývojem. Jedná se tak o izolovaný a specifický problém banky, která není významná z hlediska tuzemského bankovního sektoru. Ten tak i nadále zůstává jedním z nejrobustnějších a nejstabilnějších v Evropě.“
Vklady Sberbanky jsou pojištěné
Klienti banky hlásí, že se nemohou přihlásit do internetového bankovnictví. Pokud se jim to přece jen podaří, nemohou zde provádět žádné kroky a úkony. Poměrně rychle jim také přestaly fungovat debetní i kreditní karty, což jim znemožnilo vybrat peníze ze zablokovaných účtů.
Z tiskové zprávy, kterou zveřejnila ČNB na svém oficiálním webu, nicméně vyplývá, že vklady klientů jsou ze zákona pojištěny do výše 100 000 EUR na jednoho klienta, což činí v přepočtu zhruba cca 2,5 milionů Kč/osoba. V tomto limitu jim proto bude poskytnuta 100% náhrada.
Mohlo by vás zajímat: Zmíněné pojištění se týká vkladů jak občanů (fyzických osob), tak firem (právnických osob). U krajů a obcí je situace poněkud komplikovanější a vklady jsou pojištěny pouze za určitých podmínek.
Jak dostat peníze zpět?
Pokud jste u zmíněné banky měli peníze a nepodařilo se vám je během minulého týdně získat zpět, nepropadejte panice. Jakmile ČNB oficiálně oznámí, že Sberbank není schopná v krizi dostát závazkům vůči klientům, vloží se do hry Garanční systém finančního trhu, který podle aktuálních informací v současné době disponuje částkou 35 miliard Kč pro výplatu vkladů podléhajících pojištění.
Prostřednictvím instituce, kterou určí, pak následně musí spustit výplatu klientských prostředků do 7 pracovních dnů od rozhodného dne, tj. ode dne, kdy obdrží písemné oznámení České národní banky. O výplatu prostředků není potřeba nijak zvlášť žádat. Je totiž automatická. Jak sám Jiří Rusnok k situaci dodává: „Garanční systém disponuje dostatečným množstvím finančních prostředků k uspokojení všech oprávněných nároků na výplatu náhrad vkladů.“
Více se dozvíte na webových stránkách ČNB v sekci Často kladené dotazy.