Satelitní televize: Čím se liší od jiných typů signálu?
Okolo satelitní televize koluje řada mýtů a polopravd, které zákazníky od tohoto typu vysílání spíše odrazují. Jaká je ale realita? V čem spočívají výhody a nevýhody satelitní televize a co potřebujete pro příjem satelitního signálu?
Satelitní televize využívá signál z družic
V rámci fungování satelitní televize hrají klíčovou roli vysílače, které jsou umístěny na družicích obíhajících kolem Země. Vysílaný signál zachycují tzv. paraboly – antény ve tvaru talíře na střechách domů. Za příjem signálu je zodpovědný konvertor, který tvoří součást paraboly. Přes konvertor se signál odesílá do satelitního přijímače, typicky set-top-boxu. Ten signál převede na podobu čitelnou pro televizor. Vybrané televizory disponují vlastním satelitním přijímačem (tunerem).
Satelitní televize není žádnou novinkou. První televizní přenos na satelitním principu se uskutečnil v roce 1962. Zprostředkovala jej americká společnost AT&T díky družici TELSTAR 1. Americké pořady tak mohli sledovat diváci i v dalších zemích světa, například v Japonsku nebo státech západní Evropy. Spojení ale ještě nebylo stálé. Ke skutečnému rozmachu satelitní televize došlo až v 80. a 90. letech.
V čem spočívají výhody satelitní televize?
K hlavním výhodám satelitní televize patří zejména dostupnost signálu. Na rozdíl od pozemního, kabelového nebo internetového vysílání je to satelitní k dispozici ve všech koutech České republiky. Proto často uvidíte satelitní antény na odlehlých chatách, chalupách a v dalších místech, kde jsou ostatní možnosti problematické.
Satelitní televizi preferují také uživatelé, kteří si chtějí zajistit velké množství televizních stanic. Oproti pozemnímu signálu je nabídka širší a čítá až tisícovky programů různých žánrů. Některé z nich jsou volně sledovatelné, za jiné si připlatíte. Pokud plánujete u televize přečkat zimu nebo si přejete naladit zahraniční kanály v originálním znění, představuje satelitní vysílání jednu z nejlepších variant.
Dalším plusem je vysoká kvalita obrazu. Mnoho stanic totiž přes satelit vysílá v HD či Ultra HD rozlišení. Satelitní televizi oceníte také při stěhování. Nebudete muset odhlašovat službu u svého poskytovatele a hledat jiného. Anténu jen demontujete, umístíte na nový dům a okamžitě máte k dispozici televizní stanice, na které jste zvyklí.
Jaké jsou nevýhody satelitní televize?
Přestože je satelitní signál dostupný na celém území ČR, v praxi můžete při instalování antény narazit na potíže. Pro správný příjem signálu by parabola měla mít nestíněný výhled na jih. Komplikace mohou způsobovat vysoké stromy a podobné překážky. Samotná parabola pak do určité míry mění vzhled budovy. Nejčastěji se používají modely s průměrem okolo 60–80 cm. Pokud však chcete zachytávat i signál určený primárně pro jiné oblasti, potřebujete antény ještě větších rozměrů.
Při nepřízni počasí, typicky během bouřek či hustého sněžení, může příjem satelitního signálu vypadávat. V porovnání s minulostí ale k těmto problémům dochází spíše ojediněle. Náchylnost ke špatnému počasí lze zmírnit třeba instalací větší paraboly.
V neposlední řadě počítejte s tím, že za satelitní televizi budete platit. Některé stanice jsou zdarma, nicméně většina českých programů je zakódovaná. Jestli je chcete sledovat, neobejdete se bez přístupové karty. Tu získáte za pravidelný poplatek od poskytovatelů satelitní televize. Jako čtečka karty funguje dekódovací modul, jenž vložíte do CI slotu v televizoru nebo set-top-boxu.
Co je potřeba pro příjem satelitní televize?
Na většinu vybavení, které je nutné pro příjem satelitní televize, jsme již v textu narazili. Jedná se o parabolu s příslušnou úchytkou, satelitní set-top-box a dekódovací kartu se čtečkou. K tomu připočítejte kabely, kterými propojíte anténu se set-top-boxem a set-top-box s televizorem.
Nemusíte se obávat, že byste na nějakou součást vybavení zapomněli. Prodejci často nabízejí kompletní sadu potřebnou pro příjem satelitního vysílání. Tento komplet vám u placených služeb mnohdy zajistí i poskytovatelé satelitní televize. Podle vašich požadavků a možností doporučí nejvhodnější techniku a obstarají montáž i zprovoznění systému.
Nejlevnější satelitní televize nemusí znamenat nejlepší službu
V současné době na českém území operují čtyři hlavní poskytovatelé satelitní televize – Telly, Skylink, T-Mobile a freeSAT. Nabídky společností se u základních balíčků liší nejen počtem kanálů, ale také doplňkovými službami. Někteří poskytovatelé vám dodají set-top-box zdarma, jiní si za něj účtují měsíční poplatek. Podobný stav panuje například u instalace.
Poskytovatele nejlevnější satelitní televize lze z těchto důvodů určit velmi těžko. Záleží na vašich prioritách. Cenové rozdíly napříč společnostmi ale nejsou zásadní. Základní balíčky s cca 50–100 kanály vás měsíčně vyjdou zhruba na 200–400 Kč.