Naše nároky na internet v domácnosti se zvyšují. K Wi-Fi připojujeme stále více chytrých zařízení. Online chceme být ve všech místnostech, ale i na zahradě. Bojujete v některých místech domu se slabým připojením? Poradíme vám, jak můžete signál Wi-Fi rozšířit.
Umístili jste správně router?
O šíření Wi-Fi se stará router. V jeho blízkosti s připojením k internetu potíže mít nebudete. Jenže signál se oslabuje nejen vzdáleností od routeru, ale také v důsledku překážek, které mezi ním a připojenými zařízeními stojí. Problematické jsou zejména silné stěny nebo kovové předměty. Signál mohou rušit i zrcadla, akvária či spotřebiče a elektronika v těsné blízkosti routeru.
Pokud vás v určitých částech domácnosti trápí slabý signál Wi-Fi, nejprve se ujistěte, že jste router umístili správně. Ukrytí routeru ve skříni nebo jeho instalace v nejvzdálenější místnosti od obývacího pokoje rozhodně není tou pravou volbou. V ideálním případě by se router měl nacházet v centrální části domu, blízko míst, kde jsou nároky na připojení největší. U patrových domů se pokuste router umístit ke stropu, aby signál snáze pronikl i do horního poschodí.
Přístupové body potěší stabilitou signálu
Ani správná poloha routeru vám však ve velkých domácnostech nemusí pomoci. Poté přichází na řadu metody rozšiřování Wi-Fi. Existuje jich několik a každá má své výhody i nedostatky. Velmi spolehlivým řešením je pořízení druhého routeru. Ten postavíte do míst se slabším signálem. V praxi se častěji jedná o zařízení známá jako přístupové body („access pointy“, AP). Režim AP ale podporují i některé Wi-Fi routery.
Druhý router či přístupový bod ethernetovým kabelem připojíte k primárnímu routeru. Právě v tom tkví hlavní přednost i častý kámen úrazu – signál je velice stabilní, ale z pohledu instalace nejde zrovna o nejsnazší variantu. Kabel je totiž potřeba nějakým způsobem skrýt, jistě jej nechcete mít natažený napříč místnostmi. Pochopitelně se dá „zasekat“ do zdi nebo vést stropními podhledy, ale těmto postupům se budete v zařízené domácnosti snažit spíše vyhnout.
Extendery jako snadná a levná cesta
Jednodušší řešení nabízí Wi-Fi směrovače neboli extendery, které zajistí převedení signálu jedné bezdrátové sítě na jinou. Extendery mají standardně podobu zásuvkových adaptérů. V místě, kde je kvalita signálu ještě dostatečná, Wi-Fi směrovač zapojíte do elektrické sítě. Prostřednictvím mobilní aplikace ho nakonfigurujete a zařízení díky původnímu signálu vytvoří novou Wi-Fi síť. Ta může mít odlišný název i heslo.
Opakovače, jak se extendery také nazývají, lze nainstalovat na více místech v domě. Jejich výhoda je zřejmá – k rozšíření Wi-Fi nepotřebujete žádné kabely. Z pohledu přenosové rychlosti a stability se ale extendery přístupovým bodům rovnat nemohou. Především levnější opakovače se potýkají se slabým signálem a výpadky.
Alternativu představují POL adaptéry
Ani jedna z dosud uvedených variant se vám nezamlouvá? Možná vám budou více vyhovovat powerline (POL) adaptéry. Ty využívají k šíření Wi-Fi signálu elektrické rozvody. Set se skládá ze dvou adaptérů. První z nich připojíte do zásuvky a zároveň síťovým kabelem k routeru. Druhý adaptér umístíte do libovolné zásuvky stejného obvodu v místě, kde chcete posílit signál Wi-Fi.
Na druhém adaptéru většinou najdete také síťové porty pro případ, že byste některá zařízení připojovali kabelem. Přenosová rychlost i stabilita signálu závisí na kvalitě elektrických rozvodů. U nových elektroinstalací ale rozhodně zklamáni nebudete.
Meshové systémy jsou nákladné, ale pohodlné
Potíže se slabým signálem Wi-Fi může vyřešit rovněž pořízení nového routeru. Kvalitní modely se zpravidla pyšní vyšším výkonem a lepším pokrytím. Počítejte ale s tím, že za špičkové routery zaplatíte až několik tisíc korun. Výměna routeru vám pomůže spíše v situacích, kdy vám k ideálnímu pokrytí domácnosti chybí jen málo. Ve velkých domech se instalaci dalších zařízení stejně nevyhnete.
K nejmodernějším způsobům, jak rozšířit Wi-Fi po celém domě, patří zřízení meshové sítě. Tento systém nadchne skvělou funkčností. Jedná se o kombinaci základního routeru a několika jednotek, které společně vytváří jednu síť. Jednotky rozmístěné po domě spolu bezdrátově komunikují a „předávají“ si připojená zařízení tak, aby měla k dispozici nejlepší možný signál. Pořízení meshového systému opět představuje investici v řádu tisíců korun.
V otázce rozšíření Wi-Fi nelze opomenout ani faktor neomezených dat. Tarif s neomezenými daty může do značné míry snížit vaši potřebu signál rozšiřovat. V problematických místech zkrátka využijete svá mobilní data. Neustálé přepínání mezi mobilními daty a Wi-Fi ale není uživatelsky příliš pohodlné, stejně jako tvorba hotspotu pro ostatní zařízení. Síť vytvořená hotspotem má navíc velmi omezený dosah.
Pro zmapování signálu použijte některou z aplikací
Nejste si jisti, v jakých místech domácnosti by Wi-Fi potřebovala rozšířit? Stáhněte si do telefonu jednu z mnoha aplikací pro měření signálu. Všechny fungují podobně. S telefonem se projdete po domácnosti a aplikace vám ukáže sílu signálu v jednotlivých místech. Na základě těchto informací můžete při rozšíření Wi-Fi postupovat mnohem efektivněji.