Revolvingový úvěr

Revolvingové úvěry: Co to je? - 2. díl

11. 5. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

V minulém článku jsme si uvedli, co jsou to revolvingové úvěry, jak fungují a na jaké účely se využívají. Nyní se podíváme na to, jaké mohou mít tyto úvěry nevýhody.

Výhody a nevýhody

Každý úvěr má svá pro a proti. Výhody revolvingového úvěru tkví například v tom, že nemusíte s každým půjčením peněz do banky a žádat o nový úvěr. Jednoduše už prostě využíváte ten jednou sjednaný a znovu čerpáte. S tím se pojí i určitá nižší administrativní náročnost. Výhodou je i to, že můžete úvěr čerpat a splácet zároveň.

Nevýhodou jsou pak často vysoké úroky v případě prodlení. Někdy také podnikatelům nestačí sjednaný úvěrový rámec, který může činit jen pár desítek tisíc, a v případě potřeby musí chybějící peníze sehnat jinde. Někomu pak nemusí vyhovovat i vyšší minimální splátky, které banky požadují. Často se pohybuje okolo 5 % z aktuální dlužné částky.

Jak je to s úroky?

Úroky, které se s revolvingovým úvěrem pojí, si každá banka určuje sama. Obecně ale platí, že úroky spojené s revolvingovým úvěrem nejsou mezi těmi nejnižšími na trhu.

V porovnání s takzvanými rychlými půjčkami a mikropůjčkami jde ale rozhodně o výhodnější variantu.

Také platí, že případné úroky se vám účtují jen z částky, kterou jste vyčerpali, a ne z celého úvěrového rámce.

Co potřebujete k jeho sjednání?

Každá banka má své požadavky pro sjednání revolvingového úvěru žadatelům, takže se požadavky mohou banka od banky lišit. Většina ale zcela oprávněně bude požadovat, abyste prokázali svou bonitu, tedy schopnost úvěr řádně a včas splácet.

K samotné žádosti pak banky většinou chtějí doložit:

  • doklad totožnosti,

  • platný živnostenský list,

  • minimálně 1 daňové přiznání,

  • výpisy z bankovního účtu za poslední 3 měsíce.

Rada na závěr

Ať už se rozhodnete si revolvingový úvěr brát kdekoli, vždy si porovnejte dostupné nabídky. Udělat si komplexní průzkum trhu a poté se odpovědně rozhodnout není v silách asi žádného běžně pracujícího člověka. Obecně se tak doporučuje si porovnat alespoň 5 nabídek. Nenechte se také do žádné půjčky natlačit. Nechat si například 14 dní na rozmyšlenou je zcela v pořádku.

I když o úvěr žádáte u banky, není vůbec na škodu si ji trochu prověřit. Zaměřit se můžete na uživatelské recenze. Zajímat by vás mělo například to, jakým způsobem banka s klienty jedná, když už je smlouva podepsaná a je poskytována služba. Někdy se totiž stává, že zatímco před sjednáním služby a před podpisem smlouvy je banka velice vstřícná, následný servis už tak kvalitní být nemusí.

Zvláště se zaměřte na recenze, které popisují ochotu banky řešit nějaké nadstandardní či nestandardní situace, potíže apod.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Bankéř vysvětluje mladému páru
    Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

    Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?

  • Plány stavby domů
    22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
    Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

    Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

  • Skládání mincí na sebe
    15. dubna 2023|Petr Pohůdka
    5 tipů, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku

    Trh s bankovními a nebankovními půjčkami je díky zákonným úpravám z posledních let pro občany mnohem přehlednější i bezpečnější. To však ještě neznamená, že si každý sjedná výhodnou půjčku. Na co byste se při výběru půjčky měli zaměřit? Připravili jsme pro vás 5 základních tipů.

  • Žena s bankovkami v ruce přemýšlí
    11. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
    Na co si dát pozor u spotřebitelských úvěrů

    Při výběru půjčky zkontrolujete úroky, spočítáte, kolik přeplatíte, a podpis smlouvy už je jenom formalita. Jenže pak se při prvním problému začnete divit, kolik pokut, poplatků a dalších smluvních podmínek jste vlastně  podepsali. Co teď? Poradíme vám, na co si dát pozor, jak se bránit, když podepíšete nevýhodnou smlouvu o půjčce, kdy je možné odstoupit od smlouvy a kdy je smlouva neplatná.

  • Jste v insolvenci a chcete si půjčit - zamyšlený muž v modré košili u počítače
    08. dubna 2023|Jana Březinová
    Jste v insolvenci a chcete si půjčit? Jednoduché to mít nebudete

    Vyhlásili jste osobní bankrot, ale v průběhu insolvence potřebujete zaplatit nečekaný výdaj? Pak se nejspíš poohlížíte po půjčce v insolvenci. Tu vám však nabídnou jen nepoctivé společnosti, a navíc se vystavujete riziku, že vám soud oddlužení zruší. Měli byste vědět, jaké možnosti financování v této chvíli máte a čemu se naopak vyhnout.