Kominík na střeše - kontrola komínu

Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

30. 9. 2024
|
Délka čtení: 7 min.

Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

V domácích kotlích a kamnech vznikají plyny, které jsou pro člověka jedovaté. Nad hořícími pevnými palivy poletují taky rozžhavené jiskry, saze a drobný popílek. Zplodiny v ideálním případě odcházejí spalinovými cestami do venkovního vzduchu, aby neohrožovaly rodinné domy, byty a jejich obyvatele. Ale pokud ucpou komín, potom jeho teplota nebezpečně stoupá, zatímco toxické plyny se vracejí do domácnosti.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) varuje před oxidem uhelnatým, který každoročně přiotráví stovky a zabije desítky českých občanů. Vzniká, když hoří jakékoli palivo. Pokud neodejde komínem a zůstává v domácnosti, její obyvatelé pociťují bolesti, závratě a malátnost. V nejhorších případech omdlí a oxidem uhelnatým se udusí. Neexistuje větší tragédie, než když zbytečně umírají lidé, ovšem ucpané spaliny vedou i k materiálním škodám.

Statistiky jsou alarmující

Čeští hasiči v loňském roce hasili 1 262 požárů, které vznikly kvůli zanedbaným komínům. Nejčastějším důvodem byly ucpané spalinové cesty. Ale hořely taky domy, jejichž komíny měly nevhodnou konstrukci, nebo obsahovaly zazděné trámy a spáry. Celkové materiální škody činily 90 437 900 Kč, takže průměrný hořící komín svého majitele ochudil o 71 662 Kč. V dlouhodobém časovém intervalu sledujeme negativní vývoj.


Zdroj: Statistické ročenky Hasičského záchranného sboru ČR z let 2013 až 2023

Ještě v roce 2013 hasiči hasili 306 požárů, které se vznítily v komínech. Tehdy způsobily celkové škody ve výši 44 092 400 Kč, což znamená průměrně 144 093 Kč na jedno ohnisko. Požáry spalinových cest jsou tedy nyní 4x častější než před 10 lety, přestože průměrná individuální újma mezitím klesla zhruba na polovinu.


z-jakych- duvodu-vznikaji-pozary-kominu-srovnejto.cz

Zdroj: Statistická ročenka Hasičského záchranného sboru ČR z roku 2023


Náš tip

Pojistěte se proti živelným pohromám

Kominík vyčistí váš komín, aby snížil pravděpodobnost, že kvůli ucpané spalinové cestě vyhoříte. Ale taky lidé, kteří důkladně pečují o svůj majetek, občas mají smůlu. Pojistěte se proti živelným pohromám, vodovodním haváriím, vichřicím, elektrickým zkratům, zlodějům a vandalům. Přejděte do naší kalkulačky pojištění majetku, která vám srovná služby a ceny nejlepších českých pojišťoven!

Vyberte jednu z možností:

Povinnost revize komínů dle zákona

Kdyby se všichni občané chovali odpovědně, hasiči by měli méně práce. Základní pravidla najdeme v zákoně č. 133/1985 Sb., o požární ochraně. Detaily nalezneme v navazující vyhlášce č. 34/2016 Sb., o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty. Některé pojmy vypadají jako synonyma, ale přesto nesou odlišné významy. Revize komínů musí proběhnout v následujících situacích:

  • Než začnete používat nový nebo dlouhodobě nepoužívaný komín.

  • Po každé stavební úpravě vašeho komína.

  • Když měníte palivo, které pod komínem spalujete.

  • Když ke komínu připojujete úplně nový kotel nebo jiný spotřebič.

  • Poté, co v komínu hořelo.

  • Pokud máte podezření, že v komíně jsou trhliny.

Čištění a kontrola spalinové cesty

Jakmile komín úspěšně projde revizí, můžete pod ním zapálit vhodné palivo. V topeništi vyskočí plameny, ale taky jiskry, popílek a saze. Některé spaliny se zachytí v komíně, a proto úvodní revize nestačí. Povinné je taky pravidelné čištění spalinových cest a jejich kontrola. Lhůty závisí na tom, jak a čím vytápíte.

Kupříkladu pokud používáte plynový kotel, stačí vám, když kominík vyčistí a zkontroluje komín 1x ročně. Ale existují taky paliva kapalná (benzín, nafta) nebo pevná (uhlí, dřevo, pelety). Jestli sezónně (pouze přes topnou sezónu) vytápíte dřevěnými polínky v malých kamnech, potom potřebujete 2x ročně vyčistit a 1x ročně zkontrolovat jejich spalinovou cestu.

PalivoVýkon spotřebičeProvozČištění komínuKontrola komínu

Pevné

Do 50 kW

Celoroční

3x ročně

1x ročně

Pevné

Do 50 kW

Sezónní

2x ročně

1x ročně

Pevné

Nad 50 kW

Jakýkoli

2x ročně

2x ročně

Plynné

Jakýkoli

Jakýkoli

1x ročně

1x ročně

Kapalné

Do 50 kW

Celoroční

2x ročně

1x ročně

Kapalné

Do 50 kW

Sezónní

1x ročně

1x ročně

Kapalné

Nad 50 kW

Jakýkoli

1x ročně

1x ročně


Rada: Mezi spalinové cesty podle našich zákonodárců nepatří roury, které vedou fasádou z malých podokenních topidel, například z plynových kamen (vafek). Přesto také k těmto spotřebičům občas zavolejte odborníka, aby zkontroloval, zda nepouštějí do interiéru oxid uhelnatý.

Jak vyberete správného kominíka?

Co je potřeba k revizi komínu?

Co znamená sopouch?

Jak probíhá revize komínů?

Cena závisí také na palivu

Revize komínu stojí 1 000 až 3 100 Kč. Jeho čištění a kontrola vyjde zhruba na 400 až 1 800 Kč. Cena bývá vyšší, když kominíci vypalují velké usazeniny. Potom účet stoupá o 1 500 až 6 750 Kč za každý vyčištěný metr.

Zastaralé spalinové cesty vyžadují celkovou renovaci nebo vyšší komín, aby dostatečně vyčnívaly nad zástavbu a nekouřily na okolní domy. Kominíci potom dutinu vyfrézují, čímž odstraní původní vložku a saze. Následně komín vyvložkují novým žáruvzdorným materiálem. Když přičteme kvalitní vložky, taková rekonstrukce stojí řádově desetitisíce Kč.

ÚkonOrientační ceny

Frézování

600 až 1 400 Kč/m

Vložkování

500 až 2 000 Kč/m

Revize komínu

1 000 až 3 100 Kč

Čištění a kontrola komínu

400 až 1 800 Kč

Vypalování komínu

1 500 až 6 750 Kč

Doprava

0 až 15 Kč/km

Orientační ceny uvádíme včetně daně z přidané hodnoty (DPH), která je 12% pro montáže na obytných domech a 21% pro revize, čištění a kontroly.


Revize komínu se slevou

Odolné materiály a precizní služby průběžně zdražují, a proto vyhledejte dobrého kominíka raději dříve než později. Nejlepší řemeslníci jsou zavalení poptávkami, a tak noví zákazníci musejí na jejich návštěvu počkat. Kominický rok přitom vrcholí v září a říjnu, když se blíží topná sezóna a nastává nejvyšší čas na revizi nebo kontrolu spalinových cest.

Kominíka hledejte ve svém okresu, abyste neplatili za jeho dalekou dopravu. Solidární řemeslníci nabízejí slevu pro důchodce a samoživitelky. Takže máte-li finanční potíže, nestyďte se a požádejte o zvýhodněnou cenu. Můžete se odvděčit kladnou recenzí, kterou kominíkovi napíšete na jeho internetovou stránku nebo na sociální sítě

Náš tip

Na energiích můžete ušetřit více, než kolik zaplatíte za kominíka!

Schválně zadejte svoji přibližnou nebo přesnou spotřebu do naší kalkulačky. Okamžitě uvidíte, kolik uspoříte na energiích, když přejdete na výhodnější tarif.

Nebo rovnou změňte svého dodavatele. Pošlete nám své poslední vyúčtování za elektřinu nebo plyn, a bezplatně vám najdeme nabídku, která pro vás vychází nejlépe. Energie vám poslouží stejně dobře jako nyní, i když budou levnější!



Co si z článku odnést?

Připravte se na topnou sezónu!

Raději investujte do údržby spalinových cest, než abyste vyhořeli. Primárně jde o vaši bezpečnost, ale zároveň splníte své zákonné povinnosti. Taky pojišťovny očekávají, že svědomitě pečujete o svůj majetek. Proto dodržujte základní pravidla:

  • Do svých plánovaných výdajů každoročně započítejte asi 1 500 Kč na kominíka. Kdybyste údržbu svého komínu zanedbali, hrozila by vám pokuta až 10 000 Kč.

  • Pokud máte nový komín, potřebujete revizního technika spalinových cest, který provede jejich jednorázovou revizi.

  • V internetové databázi Hasičského záchranného sboru ověříte, kdo je oprávněným revizním technikem spalinových cest.

  • Každý komín musí být pravidelně čištěn a kontrolován. Nejlépe uděláte, když si pozvete profesionálního kominíka, který vám vystaví písemnou zprávu o čištění a kontrole.

  • Samostatného kominíka (OSVČ) ověříte v živnostenském rejstříku, kominické firmy (s.r.o., a.s.) proklepnete v obchodním rejstříku.

  • Komín používejte pouze tehdy, když poslední revize, čištění a kontrola proběhly úspěšně.

  • Vytápějte pouze kvalitním palivem, pro které je zkonstruován váš vytápěcí systém a postaven váš komín. Nehažte do kamen vlhké dřevo, plasty, bioodpad apod. Jinak se spalinová cesta pokryje nehtem, zúží se a v krajním případě exploduje či vzplane.

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.