Revize elektroinstalace – vše, co potřebujete vědět
Revize elektroinstalace je důležitá pro váš bezpečný domov nebo firmu. Zanedbané rozvody elektřiny mohou vyústit nejen v materiální škodu, ale ohrožují vás i na životě. Zjistěte, jak často je nutné provádět revizi elektřiny a kolik vás bude stát.
Proč provádět revize elektroinstalace?
Hlavním smyslem provádění revize elektřiny je ochrana majetku a především bezpečí osob, které v nemovitosti pobývají. Díky pravidelné kontrole se případné závady odhalí včas, a tak můžete předcházet úrazu elektrickým proudem nebo vzniku požáru.
Pro koho jsou revize povinné?
Firmám a dalším institucím, pro které jsou revize elektroinstalace povinné, navíc hrozí za nesplnění této povinnosti postih v podobě pokuty, ale také trestního stíhání, pokud dojde k havárii nebo úrazu.
Jaké existují druhy revize elektroinstalace?
Existují revize výchozí a pravidelné.
Výchozí revize se provádí jako součást kolaudačního řízení, respektive před zapojením elektrických rozvodů a spotřebičů do sítě.
Pravidelné revize jsou povinné pro firmy a bytové domy, ale v případě rozsáhlejších oprav nebo rekonstrukce se povinnost další revize vztahuje i na běžné domácnosti. V tomto případě se na ni ale opět pohlíží jako na výchozí revizi. Revize elektroinstalace se řídí normami ČSN 33 1500 a ČSN 33 2000-6.
Po provedení revize elektřiny vám technik vystaví revizní zprávu, kterou byste měli pečlivě uschovat. Hodit se vám bude především pro případ pojistné události – pojišťovna bude chtít vidět, kdy naposledy revize proběhla, aby vám mohla poskytnout pojistné plnění.
Revizní zpráva musí obsahovat:
určení druhu revize (výchozí, pravidelná),
vymezení elektrického zařízení,
použité přístroje pro měření,
naměřené hodnoty,
soupis provedených úkonů,
zjištěné závady,
datum zahájení a ukončení revize, vypracování a předání revizní zprávy,
jméno a podpis revizního technika a jeho evidenční číslo.
Jak často se revize elektřiny provádí?
Revize elektřiny se provádí ve lhůtách stanovených výše uvedenými normami. Závisí na druhu prostředí a také na druhu prostoru, kde by mohlo dojít k ohrožení většího množství osob.
Příklady lhůt pro revize elektroinstalace podle prostředí:
normální prostředí – 5 let,
studené, vlhké, prašné prostředí – 3 roky,
mokré – 1 rok.
Příklady lhůt pro revize elektroinstalace podle druhu prostoru:
kanceláře – 5 let,
školy, školky, hotely – 3 roky,
prostory pro shromáždění více než 250 osob (např. divadlo, obchodní dům) – 2 roky.
Jsou povinné revize elektroinstalace v bytě?
V bytových domech jsou pravidelné revize elektroinstalace stanoveny ve lhůtě 5 let, ale týkají se pouze společných prostor. Revize elektroinstalace v bytě závisí na vás – pravidelná není ze zákona povinná, ale stejně jako u rodinných domů je nutné udělat výchozí revizi elektřiny v případě rekonstrukce nebo rozsáhlejší opravy elektrických zařízení ještě před jejich uvedením do provozu.
Zároveň určitě nic nezkazíte tím, když si revizi elektroinstalace v bytě necháte udělat dobrovolně. Přispějete tím k bezpečnosti a funkčnosti vašich elektrických rozvodů.
Co je potřeba k revizi elektroinstalace a kolik stojí?
K provedení výchozí revize elektroinstalace po vás technik může požadovat:
dokumentaci elektrického zařízení a protokoly o určení druhu prostředí,
název a adresu dodavatele montážních prací,
záznamy o kontrolách, zkouškách a měřeních, která již byla provedena,
doklady k elektrickému rozvaděči od výrobce,
doklady k elektrickým spotřebičům aj.
Cena revize elektroinstalace se rozvíjí od jejího rozsahu, zejména počtu elektrických okruhů. Výchozí revize je obvykle nákladnější než pravidelná revize. Pro běžný rodinný dům stojí výchozí revize elektřiny kolem 2000 Kč, pro byt asi 1000–1800 Kč.