Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří

Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

2. 12. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

Co je to rekuperace

Rekuperace v kontextu větrání budov znamená zpětné získávání tepla. Díky rekuperaci větráte a přivádíte do místnosti čerstvý vzduch, aniž by se dům zbytečně ochlazoval. Navíc venkovní vzduch prochází přes filtry, které ho zbaví prachu a pylu.

Jak funguje rekuperace

Do rekuperační jednotky se nasává čerstvý vzduch zvenku. Z druhé strany do ní vstupuje teplý odpadní vzduch z interiéru. Přes výměník předává odpadní vzduch teplo čerstvému vzduchu, a ten se tak předehřívá. Oba proudy vzduchu jsou od sebe odděleny, v žádném případě nedochází k jejich smíchání nebo předání pachů.

Čím vyšší je účinnost rekuperace, tím více tepla se využije z odpadního tepla. Běžné větrání otevřeným oknem má nulovou účinnost. Rekuperace vzduchu dosahuje účinnosti až kolem 90 %. Odpadní vzduch o teplotě 21 °C tak předehřeje venkovní vzduch z teploty -5 °C až na 18,5 °C. Tím šetříte energii na vytápění.

Pasivní vs. aktivní rekuperace

Pasivní rekuperace vede čerstvý a odpadní vzduch dvěma soustavami kanálků. Proudy vzduchu se nepromíchají, jen si předají tepelnou energii pomocí výměníku.

Aktivní rekuperace funguje na principu tepelného čerpadla. Vydýchaný vzduch přichází do výparníku, kde odevzdá teplo teplonosné látce. Ta se vypaří a kompresor ji stlačí, aby se ještě zvýšila její teplota. V kondenzátoru pak předá teplo čerstvému vzduchu, ochladí se a putuje zpět do výparníku.

Aktivní rekuperace je nákladnější, ale nabízí vyšší účinnost. Dokáže ohřát venkovní vzduch na ještě vyšší teplotu než má odpadní vzduch. V létě umožňuje nastavení obráceného procesu. Jedná se tak o rekuperaci s chlazením, jež plně nahradí klimatizaci.

Rekuperace - grafika

Centrální vs. decentrální rekuperace

Centrální rekuperace představuje vzduchotechnický systém, který obstarává kompletní výměnu vzduchu v interiéru. Rozvody prochází celým domem a sbíhají se v jedné centrální jednotce s výměníkem. Centrální rekuperace se obvykle instaluje již při výstavbě domu a jedná se o nákladnější, avšak komplexnější řešení. K nevýhodám patří vyšší náklady na pořízení a složitější čištění rozvodů.

Decentrální rekuperace neboli lokální rekuperace se montuje do jednotlivých místností. Jedná o malou jednotku instalovanou přímo do obvodové zdi. Zajišťuje výměnu vzduchu pomocí krátkého potrubí. Lze ji instalovat i při rekonstrukci starších domů či bytů. K výhodám patří nižší pořizovací náklady a jednoduchá údržba.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Cena rekuperace závisí na typu jednotky i nemovitosti

Centrální rekuperaci pro rodinný dům pořídíte zhruba za 150–200 tisíc korun včetně montáže. Záleží nejen na velikosti odvětrávaného prostoru, ale také na značce a účinnosti rekuperační jednotky, typu použitého potrubí a dalších parametrech. Cena rekuperace pro jednotlivé místnosti se pak pohybuje od 15 tisíc korun za jeden kus bez montáže.

Výhodou je, že až polovinu nákladů můžete uhradit pomocí dotace z programu Nová zelená úsporám. Dotace na centrální rekuperaci činí až 100 tisíc korun. Na decentrální systém řízeného větrání získáte příspěvek maximálně 75 tisíc korun.

Instalaci rekuperace zvládnete svépomocí

Další úspory nákladů docílíte, když si rekuperaci nainstalujete svépomocí. To je poměrně jednoduché u lokálních jednotek. Některé se vyrábí speciálně pro použití na balkonech a lodžiích, aby zásahy do budovy byly minimální.

Zkušený kutil zvládne svépomocí i instalaci centrální jednotky a rozvodů. Konečné zapojení a revizi systému by však měl provést odborník s osvědčením od výrobce, abyste se vyhnuli problémům s případnou reklamací. Montáž od specializované firmy byste v každém případě měli využít u aktivní rekuperace.

Jaká je doba návratnosti rekuperace?

Vrátí se vám investice do rekuperace? K tomu je potřeba porovnat náklady na rekuperaci a úsporu energie na vytápění. Kromě počáteční investice počítejte rovněž s náklady na provoz, tedy spotřebou elektřiny na pohon rekuperační jednotky, a dále na výměnu filtrů a čištění rozvodů. Z pohledu provozních nákladů vychází levněji decentrální rekuperace.

Úspora nákladů na vytápění pak záleží na tom, jak často a důkladně větráte. Někteří výrobci rekuperací uvádí, že snížíte náklady na vytápění až o 40 procent. Nicméně většina domácností v zimních měsících větrá spíše méně, a tak reálná úspora bude nižší. Přesná doba návratnosti se tak počítá velmi obtížně, ale řádově činí až desítky let.

Náš tip

Na druhou stranu vám rekuperace nepřinese jen úsporu nákladů, ale také kvalitnější ovzduší v domácnosti. To je k nezaplacení zejména pro alergiky a astmatiky, nebo když žijete na ulici s velkým provozem či prašností. Navíc předcházíte problémům s vlhkostí a plísněmi v interiéru.

Do jakých nemovitostí se rekuperace hodí

Rekuperace se hodí do všech nemovitostí, rodinných domů i bytů. U novostaveb, zejména pasivních a nulových domů, se jedná již o standard a automatickou součást stavby.

Rekuperaci je však možné nainstalovat i do starších domů. Například při výměně oken za plastová nebo zateplení domu je to dokonce žádoucí. Kvůli lepší izolaci totiž hrozí, že se z domu nebude dostatečně odvětrávat vlhkost. „Po velké vlně zateplování a utěsňování se přišlo na to, že z vnitřního prostoru se staly malé skleníky. Je tam sice teplo, ale nedýchatelno,“ říká Daniel Morávek ze společnosti ATREA pro idnes.cz. Do bytů a starších domů se zpravidla montují decentrální rekuperační jednotky.

Výhody rekuperace

  • Neustálý přísun čerstvého vzduchu, snížení obsahu CO2 v místnosti,

  • snížení spotřeby energie na vytápění,

  • odfiltrování prachu, nečistot, hmyzu, pylu a dalších alergenů,

  • odvedení přebytečné vlhkosti, což brání tvorbě plísní v interiéru,

  • možnost větrání i v místnostech bez oken.

Nevýhody rekuperace

  • Vysoké pořizovací náklady + náklady na údržbu,

  • dlouhá doba návratnosti,

  • neřeší rychlé vyvětrání pachů.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Klimatizace
    29. července 2024|Petr Woff
    Jak vybrat klimatizaci do bytu, aby vás osvěžila a neohrozila

    K českému létu stále častěji patří tropické dny, které bývají úmorné zejména v panelácích. Češi proto nakupují klimatizace, aby během teplotních špiček ochladili vzduch ve svých domácnostech a ulevili svému srdíčku. Někteří volí jednoduché přenosné modely, jiní investují do sofistikovaných nástěnných technologií. Poradíme vám, jaké klimatizace se hodí do bytu a které alternativy naopak vhodné nejsou.fallback mark

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.