Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří

Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

27. 11. 2024
|
Délka čtení: 7 min.

U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

Co je to rekuperace

Rekuperace vzduchu představuje moderní způsob větrání, který zajišťuje čerstvý vzduch v interiéru bez zbytečných tepelných ztrát. Využívá zpětné získávání tepla. Teplý odpadní vzduch, který odchází z interiéru, předehřeje venkovní vzduch vstupující do domu.

Naopak v létě rekuperační jednotka funguje opačně, tedy mírně chladí. V kombinaci s neustálým slabým prouděním vzduchu tak rekuperace zajistí příjemné klima, i když venku panují tropické teploty.

Pro moderní domácnosti je rekuperace nezbytností. Zlepšuje kvalitu vzduchu v interiéru a šetří náklady na vytápění. Pozitivně se podepíše i na vašem zdraví – lepší ovzduší v domácnosti snižuje výskyt alergií i onemocnění.

Ušetřete na energiích díky změně dodavatele

Porovnejte si dodavatele plynu a elektřiny, a zjistěte, jestli neplatíte zbytečně moc. Změna dodavatele vám ušetří až desítky procent ročně.

Výhody rekuperace vzduchu

  • Energetické úspory: Rekuperace výrazně snižuje náklady na vytápění, protože teplo z odpadního vzduchu využívá k ohřevu čerstvého vzduchu. Rekuperace může přinést úsporu v řádech desítek procent.

  • Kvalita vzduchu: Díky rekuperaci se v domě udržuje zdravé ovzduší s nižší koncentrací CO₂ a vlhkosti. Filtrace vzduchu navíc snižuje přítomnost prachu, pylů a dalších alergenů, což potěší hlavně alergiky a astmatiky. V zimních měsících rekuperace přispěje ke snížení nemocnosti.

  • Kontrola nad vlhkostí: Rekuperace dokáže vyřešit problém s plísněmi a nadměrnou vlhkostí. Ten se týká hlavně zateplených domů. Izolace totiž utěsní vlhkost uvnitř, a když málo větráte, vede to k tvorbě plísní. Díky rekuperaci se vlhkost odvětrává průběžně, a to i v místnostech bez oken.

  • Tepelný komfort: S rekuperací dosáhnete stabilní teploty v domácnosti bez velkých výkyvů. V zimě nemusíte otevírat okna a dělat nepříjemný průvan. Naopak v létě rekuperace zajistí o něco chladnější vzduch i bez klimatizace. Tak získáte vyšší tepelný komfort po celý rok a zároveň šetříte na energiích.

  • Méně hluku a prachu z ulice: Díky rekuperaci můžete nechat okna zavřená, a přesto mít neustále přísun čerstvého vzduchu. To se hodí zejména na rušných a prašných ulicích.


kolik-litru-vody-denne-odvetra-rodinaZdroj: aluproces.cz

Nevýhody rekuperace

  • Pořizovací náklady: Počáteční investice do rekuperace do domu se pohybuje v řádech desítek až stovek tisíc korun. Provoz rekuperace už tak drahý není – elektřina se používá na pohon ventilátorů a napájení řídicí jednotky, což vyjde na několik stovek ročně.

  • Prostorové nároky: Centrální systémy vyžadují rozsáhlé potrubní rozvody, což může být výzvou zejména ve starších budovách. O něco výhodnější tak bývá instalace decentrální rekuperační jednotky.

  • Náklady na údržbu: Aby rekuperace správně a efektivně fungovala, musí pravidelně procházet čištěním a servisem. To zahrnuje i výměnu filtrů jednou za 2 až 6 měsíců.

  • Neřeší rychlé vyvětrání pachů: Když se vám na sporáku něco připálí, bude efektivnější použít digestoř a otevřít okna dokořán, abyste se pachu co nejrychleji zbavili. Rekuperace vám v těchto situacích moc dobře nepomůže.

Jak funguje rekuperace vzduchu

Do rekuperační jednotky se nasává čerstvý vzduch zvenku. Z druhé strany do ní vstupuje teplý odpadní vzduch z interiéru. Přes výměník předává odpadní vzduch teplo čerstvému vzduchu, a ten se tak předehřívá. Oba proudy vzduchu jsou od sebe odděleny, v žádném případě nedochází k jejich smíchání nebo předání pachů. Filtry v rekuperační jednotce zachytávají prach, pyl a další nečistoty.

jak funguje rekuperace v domě
Čím vyšší je účinnost rekuperace, tím více tepla se využije z odpadního vzduchu. Běžné větrání otevřeným oknem má nulovou účinnost. Rekuperace vzduchu dosahuje účinnosti i přes 90 %. Odpadní vzduch o teplotě 21 °C tak předehřeje venkovní vzduch z teploty -5 °C až na 18,4 °C. Tím výrazně šetříte energii na vytápění. Podívejte se na další příklady v tabulce.

Příklady účinnosti rekuperace a výpočtu teploty přiváděného vzduchu
Vnitřní teplotaVenkovní teplotaÚčinnost rekuperaceTeplota vzduchu přiváděného přes rekuperaci

21 °C

-5 °C

90 %

18,4 °C

21 °C

-5 °C

80 %

15,8 °C

21 °C

-5 °C

70 %

13,2 °C

23 °C

7 °C

90 %

21,4 °C

23 °C

7 °C

80 %

19,8 °C

23 °C

7 °C

70 %

18,2 °C

Zdroj: tzb-info.cz, výpočet je orientační, 12.11.2024

Účinnost rekuperace se v průběhu roku mění. Závisí na vlhkosti vzduchu a výkonu větrání (rychlosti a množství vzduchu procházejícího výměníkem).

Pasivní vs. aktivní rekuperace

Pasivní rekuperace vede čerstvý a odpadní vzduch dvěma soustavami kanálků. Proudy vzduchu se nepromíchají, jen si předají tepelnou energii pomocí výměníku.

Aktivní rekuperace funguje na principu tepelného čerpadla. Vydýchaný vzduch přichází do výparníku, kde odevzdá teplo teplonosné látce. Ta se vypaří a kompresor ji stlačí, aby se ještě zvýšila její teplota. V kondenzátoru pak předá teplo čerstvému vzduchu, ochladí se a putuje zpět do výparníku.

Aktivní rekuperace je nákladnější, ale nabízí vyšší účinnost. Dokáže ohřát venkovní vzduch na ještě vyšší teplotu, než má odpadní vzduch. V létě umožňuje nastavení obráceného procesu. Vznikne tak rekuperace s chlazením, která nahradí klimatizaci.

Centrální vs. decentrální rekuperace

Centrální rekuperace představuje vzduchotechnický systém, který obstarává kompletní výměnu vzduchu v interiéru. Rozvody prochází celým domem a sbíhají se v jedné centrální jednotce s výměníkem. Centrální rekuperace se obvykle instaluje již při výstavbě domu a jedná se o nákladnější, avšak komplexnější řešení. K nevýhodám patří vyšší náklady na pořízení a složitější čištění rozvodů.

Decentrální rekuperace (také lokální rekuperace nebo pokojová rekuperace) se montuje do jednotlivých místností. Jedná se o malou jednotku instalovanou přímo do obvodové zdi. Zajišťuje výměnu vzduchu pomocí krátkého potrubí. Lze ji instalovat i při rekonstrukci starších domů či bytů. K výhodám patří nižší pořizovací náklady a jednoduchá údržba.

Jak vybrat rekuperační jednotku

Při výběru rekuperační jednotky zvažte několik faktorů.

  • Účinnost rekuperace: Určuje, jak velká část odpadního tepla bude znovu využita. U kvalitních jednotek dosahuje účinnost přes 90 %.

  • Vzduchový průtok: Udává se v m3/h. Doporučuje se, aby jednotka byla schopná vyměnit celý objem vzduchu v domě za hodinu

  • Hlučnost: Rekuperační jednotka běží většinu dne, a tak by měla být co nejtišší. Pro utlumení hluku v celém systému se můžou použít ještě tlumiče hluku, které se instalují mezi jednotku a rozdělovač potrubí.

  • Energetická náročnost: Čím nižší spotřebu elektřiny bude rekuperační jednotka mít, tím vyšší budou celkové úspory.


Jak probíhá instalace rekuperace

Při instalaci centrální rekuperace se nejdříve natáhnou rozvody potrubí pro přívod a odvod vzduchu. Potrubí se sbíhá u rekuperační jednotky. Ta je obvykle umístěna v technické místnosti a potřebuje přívod elektřiny a odvod kondenzátu.

Zkušený kutil zvládne připravit rozvody centrální rekuperace, konečné zapojení a revizi systému by však měl provést odborník s osvědčením od výrobce. Montáž od specializované firmy byste v každém případě měli využít u aktivní rekuperace.

Decentrální rekuperace se instaluje přímo do stěny každé místnosti, což je mnohem jednodušší a zvládnete to i svépomocí. Některé lokální rekuperace se vyrábí speciálně pro použití na balkonech a lodžiích, aby zásahy do budovy byly minimální. Jinak je totiž nutné vyvrtat otvor v každé místnosti, což může narušit izolační funkci fasády. Navíc musíte počítat s tím, že ke každé lokální jednotce je nutné přivést elektřinu.

Kolik stojí rekuperace pro rodinný dům

Cena rekuperace pro rodinný dům se vyšplhá až na 300 000 Kč včetně odborné montáže. Záleží nejen na velikosti odvětrávaného prostoru, ale také na značce a účinnosti rekuperační jednotky, typu použitého potrubí a dalších parametrech. Při montáži rekuperace do starších domů musíte počítat ještě s vysokými náklady na stavební úpravy.

Náklady na pořízení rekuperace pro rodinný dům
PoložkaCena

Rekuperační jednotka

30 000 – 150 000 Kč

Vzduchotechnické potrubí a rozvody

20 000 – 80 000 Kč

Montáž a zprovoznění

10 000 – 30 000 Kč

Stavební úpravy

0 – 50 000 Kč

Celkové náklady

60 000 – 300 000 Kč

Zdroj: schlieger.cz, 12.11.2024

Až polovinu nákladů na rekuperaci můžete uhradit pomocí dotace z programu Nová zelená úsporám. Dotace na řízené větrání s rekuperací činí až 105 000 Kč. Podmínkou je instalace pasivní rekuperace s účinností min. 75 % nebo aktivní rekuperace využívající tepelné čerpadlo.

Cena lokální rekuperace pro jednotlivé místnosti se pak pohybuje od 5 000 do 20 000 Kč za jeden kus bez montáže.

Jaká je doba návratnosti rekuperace

Vrátí se vám investice do rekuperace? K tomu je potřeba porovnat náklady na rekuperaci a úsporu energie na vytápění. Kromě počáteční investice počítejte rovněž s náklady na provoz, tzn. spotřebou elektřiny na pohon rekuperační jednotky, výměnou filtrů a čištění rozvodů. Z pohledu provozních nákladů vychází levněji decentrální rekuperační jednotka.

Úspora nákladů na vytápění pak záleží na tom, jak často a důkladně větráte. Výrobci rekuperací slibují snížení nákladů na vytápění o 30–50 % a návratnost už do 5 let. Nicméně většina domácností v zimních měsících větrá spíše méně, a tak reálná úspora energie bude nižší a návratnost delší.

Na druhou stranu vám rekuperace nepřinese jen nižší náklady, ale také kvalitnější ovzduší v domácnosti. To je k nezaplacení zejména pro alergiky a astmatiky, nebo když žijete na ulici s velkým provozem či prašností. Navíc předcházíte problémům s vlhkostí a plísněmi v interiéru.

Kalkulačky cen energií

Nechcete spoléhat na rekuperaci? Šetřete na energiích i jinak

Třeba změnou dodavatele. S naší kalkulačkou najdete nejlevnějšího dodavatele plynu nebo elektřiny za pár minut.

Do jakých nemovitostí se rekuperace hodí

Rekuperace se hodí do všech nemovitostí, rodinných domů i bytů. U novostaveb, zejména pasivních a nulových domů, se jedná o standard a automatickou součást stavby. Rekuperace jde totiž ruku v ruce s požadavkem na vzduchotěsnost budovy a nízkou spotřebu energie.

Rekuperaci je však možné nainstalovat i do starších domů. Například při výměně oken za plastová nebo zateplení domu je to dokonce žádoucí. Kvůli lepší izolaci totiž hrozí, že se z domu nebude dostatečně odvětrávat vlhkost. Do bytů a starších domů se zpravidla montuje pouze pokojová rekuperace kvůli jednodušší a levnější instalaci.

Co se hodí vědět o rekuperaci

  • Rekuperace nepřetržitě zajišťuje čerstvý vzduch v interiéru bez tepelných ztrát.

  • V zimě vzduch předehřívá, v létě ho mírně ochlazuje.

  • Rekuperace sníží náklady na vytápění o 30–50 %.

  • Centrální rekuperace se instaluje do celého domu, decentrální rekuperace do jednotlivých místností.


Nejčastější otázky

Co je to rekuperace?

Kolik stojí rekuperace v domě?

Jak funguje rekuperace v domě?

Kdy se vyplatí rekuperace?

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?