Žena rekonstruuje byt

Rekonstrukce domu a bytu. Na co myslet, abyste ušetřili za energie

30. 11. 2021
|
Délka čtení: 10 min.

Chystáte se na rekonstrukci domu nebo bytu? To je ideální příležitost udělat pár změn, které vám přinesou energetickou úsporu. A nemusí to být hned zateplení nebo výměna oken, i malé úpravy v domácnosti dokáží ušetřit stovky korun ročně.

Ušetřete na vytápění

Největší spotřebu energie v domácnosti představuje jednoznačně vytápění, pokud nežijete v nulovém nebo nízkoenergetickém domě. Nezáleží na tom, zda vytápíte elektřinou, plynem nebo máte v bytě centrální vytápění – dodatečné úspory můžete dosáhnout s jakýmkoliv zdrojem.

Izolační fólie za radiátory

Radiátory předávají teplo do místnosti sáláním, ale vzhledem k tomu, že jsou umístěny těsně u zdi, sálá takřka polovina tepla špatným směrem – přímo do stěny. Řešení je velmi jednoduché, za radiátory můžete umístit izolační fólii, která odráží teplo směrem do interiéru. Jedná se v podstatě o izolační pěnu potaženou hliníkem, proto ani investice není vysoká – vybavit fólií jeden radiátor vás vyjde řádově na stokoruny.

Koberce pro tepelný komfort

Další způsob, jak snížíte své náklady na vytápění, je pokládka koberců do obytných místností. Nejen, že mají koberce výborné izolační vlastnosti, ale hlavně zvyšují váš tepelný komfort. Jakmile vám nebude zima od nohou, nebudete potřebovat vytápět na tak vysokou teplotu. Na stejném principu funguje i podlahové vytápění, ale to dává smysl spíše u zateplených domů.

Mladý pár nese koberec

Utěsněte okna a dveře

Pro všechny domy znamenají okna a dveře zdroj těch největších tepelných ztrát. Nejde však jen o špatné izolační vlastnosti skel. Často uniká spoustu tepla kvůli špatnému upevnění rámů oken a dveří. Pokud se chystáte na rekonstrukci a chcete ušetřit za vytápění, utěsněte pořádně škvíry kolem rámů oken. Pro ještě lepší efekt můžete  skla  opatřit termoizolační fólií. Ta snižuje tepelné ztráty oken a navíc zamezuje jejich mlžení.

Sviťte úsporněji

Neustále napomínáte děti, aby za sebou zhasínaly? To je jedním ze způsobů, jak ušetřit na svícení. Díky malé investici ale můžete takové starosti přestat řešit úplně, a to když vyměníte klasické žárovky za LEDky a pořídíte si pohybová čidla na chodby.

LED žárovky

LED žárovky mají přibližně sedmkrát nižší spotřebu než klasické žárovky  při stejné svítivosti. Navíc dosahují životnosti až 30 let. Proto se vyplatí vyměnit klasické žárovky za LEDky v celém bytě – začněte od místností, kde svítíte celý večer.

Pohybová čidla

Hodí se do všech společných prostor – do chodby, verandy či na schodiště. Ale také do spíže, nebo jakékoliv jiné místnosti, kde strávíte jen chviličku, ale neustále tam zapomínáte zhasnout. Pohybová čidla mají hned dvě výhody. Nejen, že nemusíte hledat vypínač, ale navíc se po stanoveném čase světlo vypne, a vy tak nemusíte řešit zbytečně vyplýtvanou energii.

Žena maluje byt

Vymalujte světlejšími barvami

Bydlíte v přízemí nebo váš dům stíní vzrostlé stromy? Musíte svítit už odpoledne? Pak se při rekonstrukci určitě vyplatí vymalovat světlejšími barvami. Bílá a další světlé barvy lépe odráží světlo, a tak nebudete muset tolik svítit.

Zkroťte spotřebu spotřebičů

Máte spotřebiče staré 10 nebo 15 let? Pak se může jednat o nezřízené žrouty energie. Stejně tak se prodraží ponechání spotřebičů ve stand-by režimu.

Umístěte lednici na správné místo

Lednice patří mezi kuchyňské pomocníky s největší spotřebou, protože je v provozu 24 hodin denně. I když máte ten nejúspornější model, může být její spotřeba zbytečně vysoká – to když ji umístíte vedle sporáku nebo na slunce. Při rekonstrukci kuchyně tak zvažte nejen koupi modelu s nejlepší energetickou třídou, ale také místo, kam lednici umístíte.

Energeticky úsporné spotřebiče

Kromě lednice při rekonstrukci bytu zapřemýšlejte i o dalších úsporných spotřebičích. Možná se vám nechce zbytečně kupovat nový sporák, myčku nebo pračku, pokud ty staré ještě dobře slouží. Jejich spotřeba ale může být opravdu vysoká. Nejlépe to změříte pomocí wattmetru. To je malé zařízení, které připojíte mezi zásuvku a spotřebič. Zjistíte tak naprosto přesně, kolik spotřebič odebírá energie a zda se vyplatí vyměnit ho za úspornější model.

Centrální zásuvka pro vypnutí spotřebičů

Líbí se vám představa chytré domácnosti? S chytrou elektroinstalací můžete propojit všechny spotřebiče v domě. Kromě toho, že budete spotřebiče či topení spouštět na dálku a využívat další vychytávky, mívá smart home výbornou funkci –  spící dům. Jedním tlačítkem vypnete všechna světla a spotřebiče ve stand-by režimu.

Chytrá elektroinstalace je nákladná investice – pro úsporu energie vám poslouží i centrální zásuvka nebo prodlužovací kabel s vypínačem. Na ten připojte všechny spotřebiče ve stand-by režimu (televize, počítač, wi-fi router aj.) a na noc ho vypněte. Díky vypínání pohotovostního režimu ušetříte několik procent každoroční spotřeby.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.