I přes snižující se zájem o nové dlouhodobé úvěry stále roste celkové zadlužení domácností. Na konci prvního pololetí činil dlouhodobý dluh 3,14 bilionu korun. Průměrný Čech tak hypoteticky dluží přibližně 300 000 Kč. Nejčastěji si půjčujeme na bydlení. Naopak nejmenší zájem je o půjčky v rodině. Zkušenost s nimi má pouze 8 % dotázaných. Pokud sami půjčku v rodině nebo mezi známými zvažujete, měli byste vědět, na co si dát pozor.
Půjčujeme si od rodiny i kolegů. Bez smlouvy
Podle průzkumu Sberbank si půjčujeme nejen v rodině, ale také mezi sousedy nebo známými. Nejčastěji ovšem žádají lidé o pomoc své příbuzné. Víc než čtvrtina půjček je realizována mezi přáteli a 16 % lidí nemá problém ani s půjčkou od známých, sousedů nebo kolegů z práce. Zarážející je, že ve třetině případů bývají tyto půjčky příčinou zhoršení vztahů. V naprosté většině je totiž půjčka založená na vzájemné důvěře a smlouvu dotázaní v 96 % případů neuzavírají. A to je zásadní chyba.
Nejčastějším důvodem pro uzavření půjčky v rodině nebo přáteli je skutečnost, že jde často o bezúročnou půjčku. Tu můžete ale sjednat také u některých nebankovních společností.
Dobré účty dělají dobré přátelé a klid v rodině
Podle zmíněného průzkumu má zhruba každý osmý člověk problém s vrácením vypůjčeného finančního obnosu. A čím je půjčka vyšší, tím větší je též riziko, že člověk, který rodinnému příslušníkovi, sousedovi, příteli nebo kolegovi peníze půjčil, je už nikdy neuvidí. Proto je zcela nezbytné stanovit jasná pravidla půjčky, termíny splatnosti a v ideálním případě je sepsat do jednoduché smlouvy, kterou jsme pro vás připravili zdarma ke stažení.
Upozornění: Jedná se pouze o vzor. Používání vzorů a jejich úprava je možná po vlastním uvážení. Pokud budete mít nějaké pochyby nebo nejasnosti, spojte se s kteroukoliv advokátní kanceláří a zajistěte si kvalifikovanou právní podporu. Jakékoliv vzory totiž nejsou právní službou a ani ji nenahrazují. Proto si dovolujeme vyloučit naši případnou povinnost hradit újmu, která by vznikla komukoliv použitím těchto dokumentů. Při použití nebo upravením těchto vzorů se vzdáváte práva na náhradu případné újmy.
Dobré účty dělají dobré přátelé a klid v rodině
Kdo komu půjčuje
Co půjčuje a v jaké hodnotě
Jaká je sjednaná odměna za zapůjčení (volitelné)
Kdy a jak se mají vypůjčené prostředky vrátit
Co se stane, když dlužník nebude (peníze) vracet
Datum, podpisy obou smluvních stran
Smlouvu je výhodné nechat si vytvořit u notáře. Notář sepíše notářský zápis se svolením k vykonatelnosti. To vám zajistí, že závazky ze smlouvy budou v případě nedodržení vymahatelné i bez soudního řízení a vy se můžete rovnou obrátit na exekutora. Pokud tedy dlužník včas dluh nezaplatí, můžete podat návrh na nařízení exekuce.
Co když nastanou komplikace a jak se jim vyvarovat?
V rámci rodiny nebo mezi blízkými přáteli je vcelku běžné, že si ve smlouvě nedojednáte žádný úrok. Slušný vypůjčitel vrací peníze spolu s velkou bonboniérou či luxusním mokem nebo zaokrouhlí půjčenou částku směrem nahoru. V principu je ale možné úrok do smlouvy zanést.
Jak vypočítat úrok z půjčky zjistíte v našem článku:
Před případnými komplikace spojenými s nevrácením vypůjčených prostředků vás potom ochrání sankce z prodlení, které by neměly ve smlouvě chybět. Zda je budete po dlužníkovi vymáhat, je čistě ve vaší režii. Na druhou stranu máte jistotu, že v případě notářského zápisu o své prostředky nepřijdete.
Ať už stojíte na jedné nebo druhé straně barikády a řešíte problémy se splácením nebo navrácením vypůjčených prostředků, aktivně s druhou stranou komunikujte. Pokud se dlužník komunikaci vyhýbá a dělá tzv. „mrtvého brouka“, obraťte se na advokáta. Ten pošle předžalobní výzvu, která má dlužníka vyburcovat k akci.
Pokud nereaguje ani na ni, nezbyde vám nic jiného, než podat řádnou žalobu. Žaloba má smysl u částek nad 5 000 Kč. Ale pozor, nejnižší soudní poplatek je v případě klasické žaloby 1 000 Kč, a to do částky 20 000 Kč. Jinak jde o 5 % vymáhané částky. Paradoxní a maličko úsměvné na celé situaci je, že v mnohých případech dojde ke smírnému vyřešení sporu na chodbě soudu chvilku před jednáním.