Solární panely na střeše domu

Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

23. 5. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od Komerční banky, ČSOB, Raiffeisenbank, Monety a dalších společností.

Zasněžené zimní dny se v našem mírném podnebném pásmu stávají vzácností, ale české domácnosti nadále potřebuji vytápění, aby přečkaly topnou sezónu v klidu a pohodě. Nejjednodušším řešením jsou laciné elektrické přímotopy zapojené do centrální distribuční sítě. Jenomže velké uhelné, jaderné a plynové elektrárny neprodávají svoji energii levně, v posledních letech naopak prudce zdražily. Většina českých domácností používá přímo zemní plyn, jehož cena stoupla ještě výrazněji.

Porovnejme různé technologie a potenciální náklady. Běžná česká domácnost letos spotřebuje zhruba 15 megawatthodin (MWh) tepelné energie, když vytápí a ohřívá vodu. Pokud používá jednoduché elektrické spotřebiče (přímotopy, bojler), ve zvýhodněné distribuční sazbě D57d utratí přibližně 79 000 až 103 000 Kč. Kdyby přešla na plynový kondenzační kotel, za stejné teplo zaplatí asi 31 000 až 49 000 Kč. Přesné účty závisejí na vybraném dodavateli a ceníku, tady uvádíme současné nabídky a letošní cenové stropy.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Rozumná investice do vlastního zdroje se vrátí

Jakmile se dotyčná domácnost připojí na kvalitní tepelné čerpadlo a fotovoltaické (solární) panely, její pravidelné výdaje klesnou na přijatelnější úroveň. Teplo získá z venkovního vzduchu, země nebo vody. Ze slunečního záření vyrobí elektřinu, kterou ohřeje vodu v bojleru, nabije baterii nebo popožene tepelné čerpadlo. Teprve zbylou chybějící energii odebere z centrální distribuční sítě, takže její celoroční provozní náklady na vytápění spadnou zhruba na 11 000 až 20 000 Kč.

Moderní technologie pracují levně, a proto se vyplatí, přestože mají vysokou pořizovací cenu. Fotovoltaika s tepelným čerpadlem stojí kolem 630 000 Kč. Pokud vám stabilně ušetří 29 000 Kč/rok, investice se vrátí za necelých 22 let. Nevíme však, jestli se mezitím neocitneme bez fosilních paliv, ani jaká bude inflace. Doufejme, že všechny problémy rychle a elegantně vyřešíme. Ale čím horší bude energetická krize, tím výhodněji vyjde vlastní zdroj.

Kolik stojí půjčka na solární panely a tepelné čerpadlo

Žijeme ve výbušných časech. Rusko bombarduje Ukrajinu, porušuje obchodní dohody a zastavilo dodávky zemního plynu do Německa, Polska nebo České republiky. Energie vloni raketově zdražily. Naštěstí jsme rychle našli nové importéry zemního plynu a ceny pomalu klesají, ale inflace stále zůstává vysoká. Bohatší lidé dumají, kam investují svoje našetřené peníze, zatímco chudší občané potřebují sociální dávky, dotace nebo úvěr. 

Banky a další společnosti nabízejí také půjčky na solární elektrárny a tepelná čerpadla. Srovnejme, co chtějí za 350 000 Kč, pokud splátky potrvají 8 let (96 měsíců). Dlužník zaplatí minimálně 4 524 Kč/měsíc, souhrnná cena pravděpodobně neklesne pod 434 250 Kč.

Společnost Měsíční splátka Celková cena

PPF

4 524 Kč

434 250 Kč

UniCredit

4 670 Kč

449 811 Kč

Modrá pyramida

4 669 Kč

451 886 Kč

ČSOB

4 755 Kč

456 480 Kč

Moneta

4 837 Kč

464 304 Kč

Raiffeisenbank

5 038 Kč

487 831 Kč

Essox

5 110 Kč

490 560 Kč

Fio banka

5 401 Kč

518 387 Kč

V tabulce porovnáváme půjčky na solární panely a tepelná čerpadla, nabídky byly aktuální 5. května 2023. Celková cena zahrnuje měsíční splátky a další poplatky nebo slevy.

Kdo nabízí úvěr na udržitelné technologie

Na českém finančním trhu panuje zdravá konkurence, jak vidíme na příkladech. Fio banka a Moneta Money Bank půjčují „na cokoliv”. Flexibilní úvěry nabízí také PPF pod značkami Air Bank a Zonky

Různé úvěrové společnosti patří pod Komerční banku, která prodává „Půjčku na udržitelné technologie”. Modrá pyramida představuje „Rychloúvěr na udržitelné bydlení”. Essox půjčuje peníze na fotovoltaiku, tepelné čerpadlo nebo plynový kotel přes partnerskou společnost ČEZ.

Československá obchodní banka (ČSOB) poskytuje „Půjčku na úsporné bydlení”. UniCredit Bank financuje také vodní a větrné elektrárny nebo bioplynové stanice. Česká spořitelna propaguje svůj „Úvěr od Buřinky”, který slouží na fotovoltaiku a tepelné čerpadlo. Raiffeisenbank inzeruje „REKOpůjčku”.

Úvěr na fotovoltaiku nabízela i Hello Bank!, která však od 3. dubna 2023 nepřijímá nové zákazníky. Patří pod BNP Paribas a dříve spolupracovala se společností innogy Energie.

Půjčka bez starostí

Půjčte si chytře

Srovnejte si nabídky jednotlivých poskytovatelů a vyberte si tu nejvýhodnější pro vás.

Lepší půjčka na fotovoltaiku a tepelné čerpadlo

V tabulce jsme srovnali orientační modelové příklady, ale finální úvěrové podmínky závisejí na konkrétním dlužníkovi a jeho záměrech. Čím větším majetkem ručíte za svoje závazky, tím lépe pro vás. Další výhodu získáváte, pokud jste svoje předešlé dluhy spláceli včas, nebo jste zatím nikomu nic nedlužili. 

Půjčka na tepelné čerpadlo a fotovoltaiku bývá levnější než obyčejný spotřebitelský úvěr, který slouží na nákup osobního automobilu nebo zábavní elektroniky. Takže věřiteli vysvětlete, že potřebujete peníze na udržitelné technologie.

Rozmyslete se, jestli chcete po celou dobu stejnou úrokovou sazbu, nebo kratší (například tříletou) fixaci. Některé banky nabízejí obě alternativy. Kratší fixace bývá zpočátku levnější, ale později může zdražit. Teprve budoucí vývoj na úvěrovém trhu ukáže, která varianta bude výhodnější.

Půjčky srovnávejte podle toho, jakou měsíční splátku a celkovou cenu požadují úvěrové společnosti. Samotná úroková sazba není dostatečným měřítkem, protože věřitelé svým dlužníkům účtují ještě další poplatky: za uzavření úvěrové smlouvy, za pozdní nebo předčasnou splátku apod. Větší informační hodnotu má RPSN, neboli roční procentní sazba celkových nákladů.

Nezapomeňte na dotaci Nová zelená úsporám

Zvažte, jestli přijmete půjčku, nebo raději použijete vlastní peníze. Kupříkladu pasivní domy mají nízké provozní náklady, takže jejich majitelé tolik netrpí současným zdražováním a mohou investici odložit na dobu, kdy našetří potřebný kapitál. Každopádně jakmile se rozhodnete, že solární panely nebo tepelné čerpadlo zakoupíte, požádejte o dotaci v programu Nová zelená úsporám. Někteří dodavatelé instalují obě technologie a zároveň vyřizují veškeré dotační formality.

Dotace vám eventuálně pomůže, abyste splatili případnou půjčku, jak uvidíme na závěrečném teoretickém příkladu:

  1. Za solární panely a tepelné čerpadlo zaplatíte 630 000 Kč.

  2. 280 000 Kč uhradíte ze svého, zbylých 350 000 Kč vyřešíte úvěrem.

  3. Postupně splatíte půjčku, úroky a další poplatky, dohromady 350 000 + 116 000 Kč.

  4. Mezitím dostanete dotaci 135 050 Kč.

  5. Takže vaše celkové náklady klesnou na 610 950 Kč.

  6. Každoročně ušetříte minimálně 29 000 Kč.

  7. Investice se vám vrátí za necelých 22 let.

  8. Prodejci nabízejí záruku na výkon fotovoltaických panelů až 30 let.

Ušetřit na energiích můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za energie, patří i změna dodavatele. Pošlete nám svou fakturu a my vám zdarma vytvoříme nabídku přímo na míru.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.