Půjčka na bydlení a dárky - muž v červeném svetru, dárky, kalkulačka, papíry a propiska na stole

Půjčka na bydlení i dárky: Na co si půjčit a na co raději ne?

25. 8. 2020 | Aktualizováno: 14. 2. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Půjčit si nebo raději našetřit? Vzít si půjčku a splnit si tak některá svá přání ihned, zní nejen lákavě, ale v některých případech bohužel také lehkomyslně a nebezpečně. Než o půjčku požádáte, důkladně zvažte, jestli budete mít na její splácení.

Na co si půjčit a nelitovat

Dobře vybraná půjčka použitá na správnou a důležitou věc smysl má. Aby však půjčka nedláždila cestu rovnou do dluhů, je důležité si nejen vybrat výhodnou půjčku, ale použít ji také na správný účel.

Online srovnání

Než o půjčku zažádejte, porovnejte si aktuální nabídky na trhu. Ve srovnávači najdete pouze ověřené poskytovatele s licencí ČNB.


Nejen odborníky na hospodaření s osobními financemi jsou za “správné” považovány především půjčky na věci s dlouhodobým využitím či jiným rovněž důležitým přínosem do budoucnosti. Platí nepsané pravidlo, že životnost věci by měla trvat déle než doba splácení půjčky.

Za dobré a užitečné půjčky jsou považovány především:

  • Půjčky na bydlení (hypotéky) - vlastní bydlení je dobrá investice za každých okolností.

  • Půjčky na vybavení do domácnosti - na nákup úsporných spotřebičů, nový kotel, okna apod.

  • Půjčky na auto - auto je nezbytné kvůli dopravě do zaměstnání, za účelem podnikání apod. Důležité je vybrat si takové auto, které si můžete dovolit bez problémů splácet.

  • Půjčky na studium, kurzy, stáže a vzdělání jako takové - lepší vzdělání zvyšuje šanci na lepší práci i příjem, investice do vzdělání je návratná.

  • Půjčky na věci nezbytné k výkonu povolání či podnikání - např. automobil, notebook, speciální vybavení pro kadeřnice, kosmetičky apod.

Jakým půjčkám se vyhnout obloukem

Ne každý si však bere půjčku pouze v případě nutnosti. Lidé si půjčují peníze na drahé mobilní telefony, ohromné televize i drahá nablýskaná auta, i když je ve skutečnosti vůbec nepotřebují a jejich stávající zařízení jsou funkční. Dalším hodně rozšířeným nešvarem jsou půjčky na drahé dárky a zahraničí dovolené.

Všeobecně není rozumné brát si půjčku na:

  • Vánoční ani jiné dárky - je hezké, že chcete potěšit své milované pěkným dárkem k vánocům či narozeninám. Tím, že jim dopřejete zbytečně drahý dárek, který budete x měsíců či dokonce let splácet, ale neprospějete sobě ani obdarovanému. Navíc radost i sebedražšího dárku rychle vyprchá.

  • Dovolené - dovolená v luxusním hotelu či na exotickém místě je jistě krásný zážitek. Radost z takového několikadenního zážitku rychle zmizí, dlouhé splácení ale nikoliv.

  • Vyšší životní standard - nemáte-li peníze na lepší TV, nekupujte si ji. Pokud po ní i tak opravdu toužíte, ušetřete si na ní. Moderní TV však nelze považovat za nezbytnou věc ke spokojenému životu.

Půjčujte si zodpovědně

Půjčujte si jen na věci, které opravdu potřebujete. Stejně tak si před půjčkou dobře spočítejte, jestli splátku půjčky zvládnete každý měsíc bez problému platit. K roztočení dluhové spirály stačí jedna neuvážená půjčka na drahou zbytečnost.

Než o půjčku požádáte, doporučujeme přečíst si Zásady bezpečného půjčování.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • 21. listopadu 2024|Hyponamíru
    Investiční nemovitost v zahraničí: jak ji získat pomocí hypotéky

    Zahraniční nemovitosti získávají na popularitě mezi Čechy, kteří vidí tyto nákupy jako příležitost k rozšíření svého investičního portfolia nebo k rekreaci. Oblíbenými lokalitami se stávají země jako Španělsko, Itálie, Chorvatsko a Rakousko, kde se lidé snaží nalézt nemovitosti s potenciálem pro vlastní bydlení či jako zdroj pasivního příjmu.

  • Nákup páru přes PC
    22. května 2024|Jana Březinová
    Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

    Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?