Průvodce letištěm Praha: Zpříjemněte si čas před odletem
Užijte si odlet z letiště Václava Havla bez stresu. Poradíme, kde se nejlevněji najíst, jak zabavit děti i na co si dát pozor, abyste před nasednutím do letadla nepřišli o pití.
Odbavení na letišti Václava Havla probíhá na dvou terminálech:
terminál 1 (T1) pro lety mimo schengenský prostor,
terminál 2 (T2) pro lety v rámci schengenského prostoru.
Jak se dopravit na letiště
Autem: Následujte ukazatele na parking P1 EXPRESS a P2 EXPRESS. Parkování slouží pouze pro vysazení/vyzvednutí cestujících. Je na 15 minut zdarma (jednou za 24 hodin), poté zaplatíte 100 Kč/30 min.
MHD: Využijte autobusové linky 119 (z Nádraží Veleslavín) navazující na metro A nebo autobusovou linku 100 (ze Zličína) navazující na metro B. Vystupte na zastávce Terminál 1 nebo Terminál 2.
Dálkovým autobusem: Autobusová linka společnosti Regiojet Praha – Karlovy Vary – Sokolov – Cheb zastavuje před terminálem 1.
Parkování u letiště: Pokud se chystáte přijet k odletu vlastním autem, objednejte si předem parkování u letiště. Přečtěte si článek, kde zaparkujete nejlevněji.
Mezi terminály 1 a 2 vede spojovací chodba, a tak mezi nimi můžete přejít pěšky (cca 10 minut). Odletová hala terminálu 2 se nachází v 1. patře. Pokud cestující přestupují mezi terminály 1 a 2, měli by si nechat alespoň hodinu času – musí projít pasovou a bezpečnostní kontrolou a mezi terminály přejít pěšky 10 minut.
Na letiště Václava Havla se dostavte alespoň 2 hodiny před odletem, abyste si byli jistí, že bez problémů stihnete odbavení zavazadel, pasovou a bezpečnostní kontrolu.
Letištní salónky a další služby
Letištní salónky Mastercard Lounge (T1) a Erste Premier Lounge (T2) nabízí all-inclusive občerstvení a nápoje, TV, Wi-Fi, denní tisk, dětský koutek a sprchy. Vstup stojí 860 Kč/2 hod, držitelé vybraných platebních karet mají vstup se slevou. Vstup do salónků si nemusíte rezervovat předem.
Terminál 1 a 2 nabízí i bezplatné prostory pro příjemné strávení času před odletem. Využijte relaxační zóny – k dispozici jsou Wi-Fi, zásuvky, pohodlné sedačky a knihy. Oba terminály nabízí také pokoj pro rodiny s dětmi, kde můžete využít přebalovací pulty, hračky, ale i mikrovlnnou troubu pro ohřev dětské výživy. V tranzitní části letiště najdete několik dětských minikoutků pro děti ve věku od 3 do 8 let, které jsou vybaveny interaktivními hračkami a hracími kostkami. Vyhledejte si přesnou lokaci místností na mapě letiště.
Nestačí vám relaxační zóna a raději byste si pár hodin zdřímli? Přímo na letišti můžete i přespat v hotelových pokojích AeroRooms. V čase od 18:00 do 10:00 zaplatíte 2 400 Kč za dvoulůžkový pokoj. V čase 11:00 do 17:00 stojí pokoj 1 200 Kč.
Kde se najíst na letišti v Praze
Nejlevněji se najíte ve fast foodech KFC, Burger King nebo Pizza Hut. Ceny jsou stejné jako v jiných pobočkách řetězců. Případně si můžete nakoupit v obchodě Billa (T2).
Dobrý poměr cena/výkon nabízí Restaurace Runway (T1). Jedná se spíše o jídelnu, kam se chodí najíst hlavně zaměstnanci letiště. Polévka stojí 60 Kč, hlavní jídlo 140–200 Kč. Z podniků přímo na letišti má tato restaurace také nejlepší hodnocení 4,1 hvězdičky na Google.
Krásně načepovanou plzeň si dáte v Pilsner Urquell Original Restaurant (T1 i T2), za půllitr si ale připlatíte, a to 99 Kč.
Nejlepší hodnocení na Google 4,5 hvězdičky má Porta Bistro, které najdete naproti terminálu 1 za hotelem Courtyard by Marriott Prague Airport. Za velký kebab nebo pizzu zaplatíte kolem 130–150 Kč a kvalitu si zákazníci pochvalují.
Nekupujte si předraženou vodu na letišti
Odlétáte z terminálu 2? Pak si nemusíte na letišti kupovat předraženou vodu. Přes bezpečnostní kontrolu proneste prázdnou lahev a naplňte ji v jedné z několika fontánek v tranzitní zóně.
Obchody Duty Free
Před odletem z letiště Václava Havla si můžete nakoupit v několika Duty Free obchodech. Počítejte ovšem s tím, že při letech v rámci Evropské unie zaplatíte standardní daně. Přesto někdy narazíte na zajímavé nabídky například na parfémy nebo sladkosti.
Jak zjistit, jestli se nákup vyplatí? Jednoduše se připojte k letištní Wi-Fi a ověřte si, za kolik byste zboží objednali v e-shopech. S aplikací INFLYTER získáte 10 % slevu na nákup v obchodech Aelia Duty Free.
Cestovní pojištění nekoupíte v Duty Free, ale online
Na co si dát pozor před odletem z letiště Praha
Po průchodu pasovou kontrolou už nebudete mít tolik možností, kde se levně najíst. Všechny fastfoody najdete ve veřejné části letiště (ve spojovací chodbě mezi terminálem 1 a 2).
Na terminálu 1 se provádí bezpečnostní kontrola až před každým gatem. Proto si na příchod k letadlu nechte dostatek času.
Pokud si na terminálu 1 chcete zakoupit nápoje do letadla, musíte v letištních obchodech požádat o zapečetěnou tašku (tzv. STEB) a nesmíte ji otevřít před průchodem kontrolou. Případně si vodu můžete koupit v automatu až po kontrole příručních zavazadel.
Letiště Václava Havla v číslech
Bylo otevřeno 5. dubna 1937, výstavba stála 110 milionů korun.
Podle odhadů odbaví přes 13 mil. cestujících v roce 2023. Nejvíce cestujících odbavilo v roce 2019, a to 17,8 mil. – tolik pasažérů se očekává opět v roce 2026.
Z Prahy se letos létá do 152 destinací s 65 dopravci. Nejvíce letů míří do Londýna, Paříže a Milána.
Na Google má letiště Praha hodnocení 4,3 hvězdičky. Pozitivní recenze oceňují přehlednost letiště, hodně místa na sezení a čisté toalety. Negativní recenze si stěžují na pomalou pasovou kontrolu, nepříjemné a rasistické zaměstnance, kteří nemluví anglicky nebo chybějící kuřárnu.
Zrovna nikam neletíte?
Vydejte se na letiště Václava Havla na exkurzi. Můžete si objednat zážitek v certifikovaném simulátoru a zkusit si pilotovat Airbus A320, Boeing 737 nebo ATR.