Zastřešený zahradní bazén

Provoz domácího bazénu stojí až 100 000 Kč za sezónu. Takhle na něm ušetříte

27. 7. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Malé soukromé koupaliště prospívá tělu i duši, ale voda a energie zdražily. Naštěstí existují takové vynálezy jako fototermické kolektory, tepelná čerpadla nebo solární plachty. Poradíme vám, jak ušetříte na provozu svého domácího bazénu, aby vás finančně nezruinoval.

Ideální velikost

Bývalý americký prezident Donald Trump má ve svojí floridské rezidenci luxusní bazén o ploše 40 x 15 metrů. Českým rodinám však obvykle stačí délka 6 až 10 a šířka 3 až 4 metry. Každý centimetr znamená výdaje za vodu, elektřinu nebo ohřev. Hloubka domácího bazénu zpravidla sahá od 1,2 po 1,5 metru, voda však nezabírá celý objem.

Studna nebo dešťovka

Veřejné vodovody nejsou vhodným zdrojem pro domácí bazény, protože rychlý odtok uvolňuje usazeniny a snižuje tlak v síti. Vodárenské společnosti nabízejí, že vám dovezou vodu v cisterně, v takovém případě však zaplatíte kolem 50 Kč/m3 + řádově další stovky až tisíce Kč za práci, dopravu apod. Jestli se rádi koupete v mořích a jezerech, využijte místní přírodní zdroje – studnu nebo dešťovku.

Solární ohřev bazénu

Pokud jste zdraví a máte silnou vůli, otužujte se v chladné vodě, abyste posílili svoje cévy a podpořili svoji imunitu. Jinak svůj bazén ohřívejte fototermickými kolektory, jejichž účinnost dosahuje až 85 %. Využívají sluneční záření, aby okamžitě zrychleně ohřívaly vodu. 

Oproti tomu fotovoltaika nejdříve vyrábí elektřinu, kterou teprve potom používá na ohřev, svícení, pohon bazénového filtru apod. Přitom dosahuje zhruba 20% účinnosti.

Fotovoltaika či levný dodavatel

Na bazénový filtr nebo umělé osvětlení potřebujete elektřinu, kterou nejlevněji vyrobíte ve vlastní elektrárně. Na fotovoltaiku případně využijte dotace v programu Nová zelená úsporám.

Využívat můžete i elektřinu z veřejné distribuční soustavy, přes kterou prodávají energii různí dodavatelé. Ceny sahají od 5,10 Kč po 9,90 Kč za kilowatthodinu (kWh), alternativy najdete v naší nezávislé kalkulačce.

Kvalitní tepelné čerpadlo 

Fotovoltaické panely a fototermické kolektory pracují přes den, ale v noci nevyrobí nic. Pokud potřebujete, aby byla voda teplá hned ráno, investujte do bazénového tepelného čerpadla. Stojí kolem 30 000 Kč a běží na elektřinu, ale pracuje efektivně. Z každé spotřebované kilowatthodiny vyrobí zhruba 3 kWh tepelné energie. Naproti tomu obyčejné topné elektrické spirály žádnou přidanou hodnotu nemají.

Krytý bazén drží svoje teplo

Odkrytá vodní hladina se vypařuje, přes noc se ochlazuje a přitom ztrácí drahocennou tepelnou energii. Během chladného květnového nebo zářijového dne lehce ztratíte 3, 4 nebo 5 °C. Proto svůj bazén po koupání zakrývejte, aby jeho teplo zbytečně neunikalo do vzduchu.

Zastřešení či solární plachta

Automatická posuvná střecha stojí minimálně 80 000 Kč. Daleko levněji vychází solární plachta, kterou ručně položíte přímo na hladinu, kde působí jako částečná ochrana proti odparu a nečistotám. Za pěkného počasí absorbuje sluneční záření a bazén ohřívá. Cena této varianty začíná řádově ve stovkách Kč.

Náklady na provoz bazénu

Závěrem na modelových příkladech spočítejme, kolik můžete utratit nebo ušetřit. Půjde o zahradní bazén, který stabilně obsahuje 40 m3 čisté vody.

  • Levnější scénář: Životodárná tekutina přitéká ze studny, elektřinu vyrábí fotovoltaika, teplo pochází ze slunce nebo solárních kolektorů a odparu brání plachta. Provozní náklady se blíží nule.

  • Dražší řešení: Vodu přiváží cisterna, elektřinu kupujete od drahého dodavatele, elektrické topné spirály udržují teplotu na 30 °C a nepoužíváte střechu ani solární plachtu. Takhle můžete za léto utratit přes 100 000 Kč.


Náš tip

Hezký funkční bazén každopádně zvyšuje tržní cenu vaší nemovitosti, a proto nezapomeňte na pojištění vašeho majetku.

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Klimatizace
    29. července 2024|Petr Woff
    Jak vybrat klimatizaci do bytu, aby vás osvěžila a neohrozila

    K českému létu stále častěji patří tropické dny, které bývají úmorné zejména v panelácích. Češi proto nakupují klimatizace, aby během teplotních špiček ochladili vzduch ve svých domácnostech a ulevili svému srdíčku. Někteří volí jednoduché přenosné modely, jiní investují do sofistikovaných nástěnných technologií. Poradíme vám, jaké klimatizace se hodí do bytu a které alternativy naopak vhodné nejsou.fallback mark

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.