Propan-butanová lahev

Propan-butan a jeho využití

14. 5. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Propan-butan nejspíš znáte z kempingových vařičů, plynových grilů nebo jako palivo pro automobily ve formě LPG. Najde ale využití také při vytápění domácností v případě, že nemáte přípojku na zemní plyn. Propan-butan se využívá rovněž v průmyslu a zemědělství.

Co je propan-butan?

Propan-butan je směs dvou plynů – propanu a butanu. Plyny vznikají při rafinaci ropy. Za běžného tlaku mají propan i butan plynnou formu, ale při stlačení se přemění do kapalného skupenství. Pak se směs označuje jako LPG – Liquefied Petroleum Gas – zkapalněný ropný plyn.


Ať už kupujete propan-butan pro jakékoliv využití, měli byste vědět, že jeho přesné složení se může lišit. Například LPG pro auta se vyrábí ve dvou variantách. Letní směs obsahuje asi 60 % butanu a 40 % propanu. Butan se ale při nízkých teplotách přestává odpařovat a zůstával by nevyužitý, proto je jeho podíl v zimní směsi LPG nižší, přibližně 40 %.

Propan-butan jako palivo pro auta

Pro pohon automobilů se propan-butan používá už desetiletí, jen několik automobilek ale nabízí LPG auta přímo z výroby. Většina majitelů aut s LPG pohonem si nechala udělat přestavbu z benzinového vozu.

Výhodou aut na propan-butan je, že produkují méně emisí CO2, a proto se jedná o ekologičtější variantu k dieselovým a benzinovým vozům. Přestavba na LPG s sebou nese také úsporu nákladů na palivo.

Auto na LPG - čerpací stanice

A jak je to s bezpečností aut na propan-butan? O tu se nemusíte obávat, protože LPG nádrže do aut musí splňovat přísné bezpečnostní požadavky a každý rok projít povinnou revizí. Jedinou překážkou tak zůstává, že auta na LPG nesmí parkovat ve většině podzemních garáží.

Propan-butan pro vaření a grilování

Bez propan-butanového vařiče by žádný výlet do kempu nebo tramping v přírodě nebyl kompletní! Kempingové vařiče se montují k plynové lahvi nebo k plynové kartuši.

Menší vařiče mívají připojení k plynové kartuši, což je malá a skladná lahev na propan-butan, kterou si můžete sbalit i do batohu. Kartuši k vařiči připojíte jednoduše pomocí závitu, případně může být propichovací – vždy vybírejte kartuši podle typu koncovky na vařiči.

Větší vařiče se připojují na propan-butanovou láhev. Ty se prodávají nejčastěji ve variantách 2 kg, 5 kg a 10 kg, a proto se hodí spíše na kempování s autem nebo karavanem. K připojení vařiče k propan-butanové láhvi budete potřebovat regulátor tlaku a hadici.

Také pro plynové grily se jako pohon používá propan-butan v plynových lahvích – nejčastěji těch desetikilových. Ty koupíte na každé větší čerpací stanici a dají se znovu plnit. Zaplatíte zálohu a můžete prázdnou láhev jednoduše vyměnit za plnou.

Pokud se chystáte grilovat nebo vařit venku za nízkých teplot, sáhněte raději po čistém propanu. Kvůli horšímu odpařování butanu při teplotách pod bodem mrazu zůstávají v lahvích nevyužité zbytky. Čistý propan při hoření produkuje méně emisí, pro grilování je tak ideální. Navíc nenechává na nádobí nepěkné skvrny.

Propan-butan pro vytápění

Chtěli byste vytápět dům plynem, ale do vaší obce není přiveden zemní plyn? I bez plynové přípojky můžete topit plynem, a to právě propan-butanem, případně čistým propanem. Stačí si pořídit zásobník plynu a jednou ročně ho doplnit. Jeden zásobník propanu o objemu 4850 litrů poskytne 27 MWh energie, což je postačující pro potřeby běžného rodinného domu jak na vytápění, tak na ohřev vody. „Jeden kilogram zkapalněného propanu zaujímá objem necelých dvou litrů a odpovídá třinácti kilowatthodinám elektrické energie,“ upřesňuje Jiří Karlík ze společnosti Primagas pro portál nazeleno.cz.

Zásobník na propan-butan zůstává v majetku dodavatele a vy platíte pouze jeho nájem, zpravidla v řádech stovek korun měsíčně. Nicméně musíte počítat s náklady na instalaci zásobníku.

Pro připojení propan-butanu nebo propanu na běžné plynové spotřebiče – plynový kotel a sporák – budete potřebovat přetryskování hořáků.

Vytápění propan-butan se využívá nejen u rodinných domů, ale také v průmyslových objektech mimo rozvody zemního plynu.

Další využití propan-butanu

Jaké další zajímavé využití má propan-butan:

  • podpůrný zdroj energie v bioplynových stanicích,

  • v zemědělství pro vytápění hal, sušení plodin,

  • palivo pro palírny, pražírny, sklárny,

  • práce ve stavebnictví – pokrývačské práce, přitápění na stavbách, tavení asfaltu,

  • pohon vysokozdvižných vozíků, ledových roleb, golfových vozíků, sekaček a další techniky,

  • na vaření v pojízdných stáncích s občerstvením,

  • pohon horkovzdušných balónů,

  • děla na plašení ptáků například na vinicích,

  • udržování olympijského ohně.

Bezpečnost práce s propan-butanem

  1. Propan-butan je těžší než vzduch, proto se nikdy nesmí skladovat pod úrovní terénu (ve sklepě), kde by mohlo snadno dojít k jeho nahromadění a výbuchu.

  2. Skladujte propan-butanové lahve ve svislé poloze v dobře odvětraných prostorech.

  3. Plynové lahve umístěte do bezpečné vzdálenosti od ohně, nevystavujte je nadměrným teplotám a tlaku.

  4. Zkontrolujte těsnost připojení plynové lahve jarovou vodou, nikdy otevřeným plamenem.

  5. Plynové lahve nechávejte plnit pouze u oprávněných distributorů. Nikdy se nepokoušejte doplnit lahev sami na stanici LPG, může dojít k přeplnění a výbuchu.

Ceny propan-butanu

Stejně jako u ostatních paliv došlo v posledních měsících u LPG ke zvýšení ceny. Zatímco ještě před rokem se jeden litr LPG prodával za 14–15 Kč, nyní se jeho cena vyšplhala na 22–25 Kč za litr.

Stále ale LPG zůstává přibližně o polovinu levnější než benzin a nafta, a tak přestavby na LPG opět zažívají boom. Spotřeba LPG je asi o 10–20 % vyšší než spotřeba benzinu. Přestavba se tak vyplatí především u starších vozů s vyšší spotřebou. Pro řidiče s vysokým ročním nájezdem se náklady na přestavbu mohou vrátit už během jednoho roku.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • volant auta
    31. ledna 2025|Jana Březinová
    Novinky pro řidiče v roce 2025: Kompletní průvodce změnami

    Rok 2025 je pro řidiče opět plný novinek, které ovlivní nejen jejich peněženky, ale i každodenní provoz na silnicích. Dálniční známka zdražuje, rozšiřují se funkce Portálu dopravy a pravděpodobně vzroste cena povinného ručení.

  • Vývoj ceny elektřiny
    31. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!