Proč využívat kreditní kartu? Získáte peníze zpět a navíc výhody a slevy u partnerů
Zhruba 90 % Čechů vlastní jednu nebo více platebních karet. Často jde nejen o karty debetní, ale taky kreditky. Těch ale v našich peněženkách rok od roku ubývá. Poslední zveřejněná statistika České národní banky hovoří o 1 500 000 kusech kreditních karet, které Češi vlastní. Důvodem jejich meziročního poklesu je stále mylné přesvědčení, že kreditní karta je nevýhodným a drahým produktem, s nímž je spojena řada „háčků“. Jak je to ve skutečnosti?
Jak funguje kreditní karta?
O kreditní kartu je potřeba banku požádat, protože představuje klasický bankovní úvěr. Pokud o kartu zažádáte a banka zjistí, že jste pro ni příliš rizikovým klientem, bude postupovat jako v případě kterékoliv jiné půjčky a kreditku vám jednoduše neschválí.
V případě, že kreditní kartu získáte, mějte na paměti, že peníze, které při placení kreditkou používáte, nejsou vaše, ale od banky si je vlastně půjčujete. Úvěrový limit (objem finančních prostředků, které můžete k placení použít) vám bude na kreditní kartě schválen na základě posouzení bonity.
Kreditku můžete ve finále použít i ve chvíli, kdy na vlastním účtu žádné peníze nemáte. Pokud vypůjčené prostředky vrátíte v bezúročném období (často jde o 30 dní), neplatíte žádné poplatky ani úrok. Navíc si tímto způsobem jednoduše zvyšujete kredibilitu, což vám může do budoucna pomoci při žádosti o hypotéku nebo klasickou spotřebitelskou půjčku.
Navíc můžete u řady obchodníků a partnerů čerpat zajímavé slevy a výhody v podobě cashbacku (vrácení určité částky zpět na účet), nebo jiných odměn v rámci věrnostních programů. Kreditní karta je důležitá i pro cesty do některých zahraničních destinací (např. Kanada, USA, Austrálie apod.), kde slouží jako depozit v autopůjčovně nebo hotelu. Pokud kreditní kartu budete používat správně, může vám přinést celou řadu výhod a zcela zásadním způsobem usnadnit život.
Výhody kreditní karty:
Máte neustále po ruce finanční rezervu a kreditku tak můžete využít jako bleskovou půjčku nebo půjčku před výplatou.
Vaše vlastní prostředky jsou v bezpečí (při placení kreditkou využíváte prostředky banky).
Čerpat můžete zajímavé slevy, cashback a další výhody u obchodníků a partnerů.
Poctivé splácení kreditní karty v termínu zvyšuje vaši kredibilitu.
Nevýhody kreditní karty:
Vysoké úroky v případě, kdy nestihnete vrátit vypůjčené prostředky v bezúročném období (často i nad 20 % p.a.).
Úvěrový limit (objem finančních prostředků na kreditní kartě) stanovuje banka na základě bonity žadatele.
Výběry z bankomatů jsou extrémně nevýhodné.
Jde o další úvěrový produkt, který může přispět k vašemu předlužení .
Kreditní kartu nezískáte automaticky, ale musíte o ni požádat, což může být složitější, pokud máte negativní záznam v registrech.
Jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou?
Debetní kartu má většina z nás v peněžence. Oproti kreditní kartě ji totiž získáte k běžnému účtu automaticky. Peníze na „debetce“ jsou ovšem naše, nikoliv banky. U debetní karty také neexistuje žádné bezúročné období.
Debetní karta se hodí k placení v obchodech i na e-shopech. Navíc s ní můžete vybírat z bankomatů zcela zdarma nebo za menší poplatek po celém Česku. Problémem může být skutečnost, že v některých zemích s debetní kartou nezaplatíte a klasická debetní karta nefunguje jako finanční rezerva, případně bezúročná půjčka do další výplaty.
Jděte na půjčku chytře
Spočítejte si, kolik zvládnete splácet. Nezapomeňte ale také na finanční rezervu ve výši alespoň 3 vašich měsíčních platů.
Jak si založit kreditní kartu?
O pořízení, případně založení kreditní karty by měli uvažovat pouze ti spotřebitelé, kteří oplývají sebedisciplinou, dobrou finanční gramotností a kreditní kartu se naučí správně používat. Pokud se pro její založení rozhodnete, můžete zajít na nejbližší pobočku své banky, případně kartu vyřídit online.
K založení kreditní karty online budete potřebovat:
občanský průkaz
druhý doklad totožnosti
chytrý telefon s kamerou s českým telefonním číslem
běžný účet, který jste si sjednali osobně v české bance
Pokud jste klientem vybrané banky, o kreditní kartu můžete zpravidla požádat přímo v online bankovnictví, osobně nebo po telefonu. Karta vyřízená online vám dorazí zpravidla do pěti dnů na vaši adresu. Pokud si ji ale přidáte do Google Pay nebo Apple Wallet, můžete s ní platit již druhý den po jejím vydání.
Jak používat kreditní kartu?
Kreditní kartu můžete využívat pro každodenní nákupy na internetu i v kamenných prodejnách. Na rozdíl od debetních karet a hotovosti, vás za placení kreditkou banka odměňuje. Jít může o odměny v podobě cashbacku (vrácení určité zaplacené částky zpět na kartu) nebo nejrůznější odměny a bonusy, které se vám načítají třeba do bonusových programů.
Kreditkou plaťte také elektroniku nebo nářadí. Získáte totiž o rok prodlouženou záruku, za kterou se běžně v e-shopech platí klidně i několik stokorun. Na stejný sortiment zboží se zpravidla vztahuje i automatické pojištění proti poškození a krádeži, které platí prvního půl roku po nákupu.
Kreditku můžete vyžívat také k placení na internetu. A to nejen kvůli důvodům výše uvedeným, ale také kvůli bezpečnosti. Peníze, které máte načerpané na kreditní kartě, jsou banky a tudíž oddělené od vašeho běžného účtu. Máte tak jistotu, že když budete řešit problém s podvodným e-shopem nebo reklamací, neohrozí to váš každodenní život.
Kreditní kartu můžete využít také jako bezúročnou půjčku do další výplaty. Pokud vám chybí nějaká ta tisícikoruna, nemusíte do banky nebo k nebankovní instituci pro půjčku, ale jednoduše využijete kreditní kartu. Za prostředky, které vrátíte v dohodnutém období, neplatíte žádné poplatky ani úroky.
Pokud vyrážíte do zahraničí, nenechávejte kreditku doma. V některých zemích totiž berou pouze kreditní karty. Vyžadovat je po vás mohou například v hotelech, autopůjčovnách nebo na bezobslužných čerpacích stanicích. S kreditní kartou máte navíc vždycky jistotu finanční rezervy bokem.
„Kreditní kartu mám už skoro 20 let. Používal jsem ji dříve jen v zahraničí na půjčení auta a podobně. Posledních několik let ale platím jenom kreditkou. V obchodech i na internetu. Kdyby kvůli ničemu jinému, tak mám díky kreditce prodloužení záruční doby o další rok a prvních 6 měsíců navíc pojištění proti poškození. Zároveň si platím 20 Kč měsíčně za automatickou splátku, abych na ni nezapomněl. Občas v některém obchodě dostanu slevu, i když je aktivně nevyhledávám. Je to takové příjemné překvapení, bonus. Třeba sleva při čerpání na benzince EuroOil mě fakt potěšila. P.S.: Mám kreditku ČSOB Premium.“
Jak platit kreditní kartou?
S kreditní kartou zaplatíte úplně stejně, jako s kartou debetní. U menších nákupů (zpravidla do 500 Kč) stačí kartu vložit nebo přiložit k terminálu a „odpípnout“. U dražších nákupů bude potřeba zadat PIN. S kreditní kartou si vyberete hotovost i z bankomatu. Tuto možnost ale nedoporučujeme, protože výběry jsou zatíženy vysokými poplatky (od 100 Kč výše)!
Co s kreditní kartou DĚLAT | Co s kreditní kartou NEDĚLAT |
---|---|
Platit za nákupy v kamenných prodejnách i e-shopech. | Vybírat hotovost z bankomatů (vysoké poplatky od 100 Kč výše). |
Nakupovat nářadí a elektroniku kvůli prodloužené záruce a pojištění. | Zapomenout vrátit vypůjčené prostředky v bezúročném období. |
Vyrážet s kreditní kartou do zahraničí. | Škrábat kartou zamrzlá okna. |
Pravidelně vracet vypůjčené prostředky v bezúročném období (lepší kredibilita). | Půjčovat kreditní kartu třetí osobě a sdělovat jí PIN/CVV kód. |
Platit v e-shopech kvůli větší bezpečnosti. | Vyhodit prošlou kreditní kartu do koše, bez toho abyste ji přestřihli a znečitelnili podpis. |
Aktivně využívat cestovní (a další) pojištění ke kreditní kartě. | Otevírat kreditní kartou zabouchnuté dveře. |
Využívat cashbacku, slev a bonusů u vybraných partnerů. | Vyrážet do zahraničí bez kreditní karty. |