Balení kufru

Příruční zavazadlo a jeho rozměry

V základní ceně letenky dnes u většiny leteckých společností najdeme jen příruční zavazadlo. Takže pokud s sebou potřebujete větší kufr, budete si muset připlatit. Ale nebojte, v našem článku vás seznámíme nejen s velikostmi zavazadla do letadla, ale také s tím, jak do něj co nejlépe zabalit vše potřebné.

Co je to příruční zavazadlo do letadla

Jedná se zkrátka o kufřík nebo tašku (cabin baggage či hand baggage), kterou si s sebou můžete bezplatně vzít přímo do letadla. Na přesném typu nezáleží, musíte ovšem dodržet limity pro jeho velikost.

Rozměry a váha příručního zavazadla

Standardní rozměry příručního zavazadla udávané IATAIATA (Mezinárodní asociace leteckých přepravců) jsou 55 cm (výška) x 35 cm (šířka) x 20 cm (hloubka). Jednotlivé letecké společnosti si ovšem mohou nastavit vlastní limity, které se často odlišují. Proto se před odletem raději vždy informujte na webových stránkách vašeho dopravce nebo kontaktujte jeho zákaznický servis. Často se také setkáte s možností vzít si na palubu „osobní tašku“. V tomto případě jde o menší zavazadlo, jako je batůžek, kabelka nebo například notebook, které se dá umístit pod sedadlo cestujícího.

Příklady velikosti zavazadla do letadla u některých aerolinek:

Společnost Rozměry příručního zavazadla (cm) ;Poznámka

easyJet

45 x 36 x 20


Kabinové zavazadlo o rozměrech 56 x 45 x 25 si můžete vzít navíc při volbě Up front nebo Extra legroom seat.


Ryanair



55 x 40 x 20

(o max. hmotnosti 10 kg)

Navíc si můžete vzít i malou osobní tašku (pod sedadlo) o rozměrech 35 x 20 x 20.


Wizz Air


40 x 30 x 20

(o max. hmotnosti 10 kg)

Kabinové zavazadlo o rozměrech 55 x 40 x 23 si můžete vzít navíc při volbě WIZZ Priority.


Norwegian


55 x 40 x 23

(pro uložení do skříňky)

+

30 x 20 x 38

(pro uložení pod sedadlo)

Váhový limit obou zavazadel nesmí překročit 10 kg.

Při volbě Flex, Premium nebo PremiumFlex mohou mít obě zavazadla až 15 kg.


Lufthansa


55 x 40 x 23

(pro uložení do skříňky, max. váha 8 kg)

+

Osobní taška / předmět

(pro uložení pod sedadlo).

/

ČSA / Smart Wings


56 x 45 x 25

(pro uložení do skříňky, max. váha 8 kg)

+

40 x 30 x 15

(pro uložení pod sedadlo, max. váha 3 kg)

/

British Airways


56 x 45 x 25

(pro uložení do skříňky)

+

40 x 30 x 15

(pro uložení pod sedadlo)

/

Emirates



55 x 38 x 20

(pro uložení do skříňky, max. hmotnost 8 kg)

+

osobní taška

(pro uložení pod sedadlo)

/

Air France



55 x 35 x 25

(max. váha 12 kg)

V případě, že cestujete business třídou, může zavazadlo vážit až 18 kg.



Pamatujte také na to, že uváděné rozměry se berou včetně madel, koleček i bočních kapes. Kontrola rozměrů zavazadla se provádí při nástupu do letadla. U gatu se často setkáte s klecemi nebo boxy, ve kterých zaměstnanci aerolinek správné rozměry zkontrolují, a to především u zavazadel s pevně daným tvarem, jako jsou například skořepinové kufříky. Pokud vaše zavazadlo neprojde, počítejte s poplatkem navíc. Dodržení maximální váhy se pak kontroluje jen málokdy – většinou jí totiž při těchto rozměrech zavazadel nemáte šanci dosáhnout.

Jak se sbalit do letadla

Pokud chcete ušetřit a nepřiplácet za odbavené zavazadlo, je potřeba si do toho příručního umět správně sbalit. Stačí se jen držet pár základních kroků:

  1. Cestujte s měkkým kufrem nebo batohem. Jsou totiž tvárnější, takže se u případné kontroly rozměrů dají poněkud „zdeformovat“ a do testovacího boxu lépe vměstnat. U skořepinových kufrů to bohužel nejde.

  2. Před balením zavazadla si napište přesný seznam toho, co budete potřebovat. Pečlivě pak zvažte, co s sebou musíte vzít, a co si můžete klidně pořídit ve vaší cílové destinaci.

  3. Pro zabalení kosmetiky si pořiďte známé cestovní sady nebo cestovní verze šampónů, zubních past a tak dále. Ušetříte tak prostor a navíc bez problému splníte přepravní podmínky, které se týkají předmětů obsahujících tekutiny.

  4. Při balení oblečení využijte v zavazadle každý kousek místa. Nejúspornější způsob u oblečení je jeho smotání do roliček a poskládání těsně vedle sebe. Ponožkami, spodním prádlem a třeba i nabíječkami na elektroniku pak vystelte malá místa, například vnitřní část bot nebo drobné prohlubně v zavazadle. Pevnější věci, jako jsou knihy nebo třeba džíny, dejte do okrajových částí zavazadla.

  5. Předměty, které se musejí předkládat ke kontrole (elektronika, léky a kosmetika) zabalte do horní části zavazadla, ať je potom nemusíte složitě vyndávat.

  6. Peníze, cestovní doklady, letenky a další důležité věci si dejte do boční kapsy.

Pamatujte také na to, že ne všechno si můžete s sebou na palubu vzít. Seznam zakázaných předmětů do letadla najdete v tomto našem článku.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Těhotná žena na letišti
    02. července 2024|Jana Březinová
    Cestování v těhotenství

    Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

  • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
    14. června 2024|Jana Březinová
    Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

    Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • Žena s batohem a letenkami
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Jak ulovit nejlevnější letenky

    Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|Petr Pohůdka
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.